<< Index Filtered Event Results for South Axholme Sharks  

Event 101 Boys 9,10,11 & 12 yrs 50m Backstroke
 Cut-offs 101112
A41.1037.3034.80
B46.2042.0039.20
C52.0047.0044.10

11yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Rohan Addlesee S Axholme  59.02  58.37    -0.65 

Event 102 Girls 10, 11, 12 yrs 100m Butterfly
 Cut-offs 101112
A1:27.301:20.301:17.00
B1:42.001:33.001:28.70
C1:55.001:46.001:39.50

10yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Olivia Martin S Axholme  1:33.82  1:28.72    -5.10 
12yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Emily Exton S Axholme  1:31.58  1:29.12    -2.46 
2 Annie Wilson S Axholme  1:41.32  1:32.42    -8.90 

Event 103 Boys 13, 14, 15+ yrs 50m Breaststroke
 Cut-offs 131415+
A36.1034.5032.00
B40.6038.8037.00
C45.5043.5041.50

13yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Kristopher Asher S Axholme  42.11  40.91    -1.20 
8 Thomas Crow S Axholme  45.28  44.18    -1.10 

Event 104 Girls 13, 14, 15+ yrs 100m Freestyle
 Cut-offs 131415+
A1:05.001:03.001:01.00
B1:13.801:12.001:10.80
C1:21.001:18.001:14.50

13yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Lauren Watson S Axholme  1:07.02  1:07.92    +0.90 
7 Poppy Livingstone S Axholme  1:10.92  1:12.61    +1.69 
15yrs & Over A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
10 Charlotte Wilson S Axholme  1:08.61  1:08.05    -0.56 
15yrs & Over C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Emma Hughes S Axholme  1:15.62  1:19.00    +3.38 
3 Cerys Addlesee S Axholme  1:17.91  1:21.69    +3.78 

Event 107 Girls 10, 11, 12 yrs 50m Freestyle
 Cut-offs 101112
A35.2032.4031.20
B39.6036.5035.10
C44.6041.0039.50

10yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
10 Natalia Bradwell S Axholme  50.10  53.94    +3.84 
10yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
2 Olivia Martin S Axholme  35.20  34.07    -1.13 
11yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
1 Lizzie McCallum S Axholme  32.40  32.29    -0.11 
12yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
5 Annie Wilson S Axholme  33.62  33.69    +0.07 
12yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Emily Exton S Axholme  35.44  35.13    -0.31 
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
5 Caitlin Bradwell S Axholme  42.01  41.71    -0.30 

Event 108 Boys 13, 14, 15+ yrs 100m Butterfly
 Cut-offs 131415+
A1:09.001:05.201:03.00
B1:19.201:14.801:11.00
C1:29.101:23.501:19.00

13yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Kristopher Asher 8.2 Arms not brought forward simultaneously - Fly
  Thomas Crow 8.3 Breaststroke kick used - Fly

Event 109 Girls 13, 14, 15+ yrs 50m Backstroke
 Cut-offs 131415+
A34.0033.6033.20
B38.3037.8037.40
C43.0042.6041.90

13yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Lauren Watson S Axholme  36.97  37.66    +0.69 
15yrs & Over A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
8 Charlotte Wilson S Axholme  35.48  35.65    +0.17 
15yrs & Over C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Emma Hughes S Axholme  40.87  42.77    +1.90 
3 Cerys Addlesee S Axholme  43.83  45.91    +2.08 

Event 110 Boys 9,10,11 & 12 yrs 50m Butterfly
 Cut-offs 101112
A39.0035.9033.30
B43.9040.4037.50
C49.5045.5042.40

11yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Rohan Addlesee S Axholme  1:17.63  1:09.22    -8.41 

Event 111 Girls 10, 11, 12 yrs 100m Backstroke
 Cut-offs 101112
A1:26.601:20.401:16.00
B1:40.001:32.001:27.10
C1:56.001:44.001:38.00

10yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
1 Olivia Martin S Axholme  1:26.60  1:21.71    -4.89 
11yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Lizzie McCallum S Axholme  1:24.02  1:25.90    +1.88 
12yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Annie Wilson S Axholme  1:23.74  1:22.49    -1.25 
6 Emily Exton S Axholme  1:25.13  1:25.50    +0.37 
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Caitlin Bradwell S Axholme  1:39.53  1:40.32    +0.79 

Event 112 Boys 13, 14, 15+ yrs 50m Freestyle
 Cut-offs 131415+
A28.9027.8026.00
B32.5031.3030.00
C36.6035.0033.60

13yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Kristopher Asher S Axholme  31.92  31.52    -0.40 
13yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Thomas Crow S Axholme  33.10  32.64    -0.46 

Event 113 Girls 13, 14, 15+ yrs 100m Breaststroke
 Cut-offs 131415+
A1:23.001:20.301:18.50
B1:33.801:28.801:26.50
C1:47.001:41.001:36.50

13yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
5 Poppy Livingstone S Axholme  1:35.96  1:31.32    -4.64 
6 Lauren Watson S Axholme  1:33.07  1:32.81    -0.26 
15yrs & Over B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Charlotte Wilson S Axholme  1:30.09  1:27.08    -3.01 
15yrs & Over C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Cerys Addlesee S Axholme  1:45.85  1:50.03    +4.18 

Event 115 Boys 10, 11, 12 yrs 100m Freestyle
 Cut-offs 101112
A1:15.501:11.201:06.90
B1:30.301:23.401:16.40
C1:44.001:35.001:26.00

11yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Rohan Addlesee S Axholme  1:59.41  1:51.53    -7.88 

Event 116 Girls 10, 11, 12 yrs 50m Breaststroke
 Cut-offs 101112
A45.6041.7039.50
B51.3047.0044.50
C57.7052.7050.00

10yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Natalia Bradwell S Axholme  57.05  58.38    +1.33 
11yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Lizzie McCallum S Axholme  47.31  48.18    +0.87 
12yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Annie Wilson S Axholme  41.16  41.42    +0.26 
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
5 Caitlin Bradwell S Axholme  51.90  53.43    +1.53 

Event 117 Boys 13, 14, 15+ yrs 100m Backstroke
 Cut-offs 131415+
A1:10.201:06.701:04.20
B1:19.901:14.901:11.50
C1:28.501:22.501:18.00

13yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Thomas Crow S Axholme  1:18.32  1:17.11    -1.21 
13yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Kristopher Asher S Axholme  1:27.29  1:23.91    -3.38 

Event 118 Girls 13, 14, 15+ yrs 50m Butterfly
 Cut-offs 131415+
A32.9032.1031.40
B37.0036.2035.30
C41.6040.7039.80

13yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Lauren Watson S Axholme  36.27  36.21    -0.06 
15yrs & Over B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Charlotte Wilson S Axholme  33.86  35.46    +1.60 
15yrs & Over C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Emma Hughes S Axholme  39.47  41.59    +2.12 

Event 119 Girls 11 & 12 yrs 200m Ind Medley
 Cut-offs 1112
A2:49.402:40.70
B3:17.003:06.90
C3:40.003:30.00

11yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Lizzie McCallum S Axholme  3:17.63  3:10.52    -7.11 
12yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Emily Exton S Axholme  2:56.98  2:58.25    +1.27 

Event 121 Girls 13, 14, 15+ yrs 200m Ind Medley
 Cut-offs 131415+
A2:36.702:33.502:30.00
B2:58.502:52.002:47.60
C3:15.003:08.003:00.00

13yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Poppy Livingstone S Axholme  2:58.47  2:59.26    +0.79 
2 Lauren Watson S Axholme  2:59.08  3:00.11    +1.03 
15yrs & Over Disqualifications 
  Name DQ Information
  Emma Hughes Did Not Compete

Event 201 Girls 9,10,11 & 12 yrs 50m Backstroke
 Cut-offs 101112
A40.1036.6035.30
B45.2041.2039.80
C50.7046.0044.60

9yrs Official Results 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
5 Joanna McCallum S Axholme  53.22  48.00    -5.22 
10yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
7 Natalia Bradwell S Axholme  51.78  53.14    +1.36 
12yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Molly Warr S Axholme  37.56  37.54    -0.02 
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Caitlin Bradwell S Axholme  45.76  46.16    +0.40 

Event 204 Boys 13, 14, 15+ yrs 100m Freestyle
 Cut-offs 131415+
A1:03.4059.9057.50
B1:10.501:07.201:03.90
C1:17.501:13.001:09.00

13yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Thomas Crow S Axholme  1:16.58  1:10.81    -5.77 
13yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Kristopher Asher 5.3 Head did not break surface at or before 15m mark following start or turn - Free

Event 205 Girls 9 yrs 50m Breaststroke
 Cut-offs

9yrs Official Results 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Joanna McCallum S Axholme  1:03.26  56.64    -6.62 

Event 206 Girls 10, 11, 12 yrs 100m Breaststroke
 Cut-offs 101112
A1:38.501:30.801:26.10
B1:54.301:44.501:37.50
C2:08.001:59.001:52.00

10yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
6 Natalia Bradwell S Axholme  2:08.82  2:04.52    -4.30 
12yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Emily Exton S Axholme  1:38.58  1:39.54    +0.96 
8 Molly Warr S Axholme  1:45.78  1:46.34    +0.56 
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Caitlin Bradwell S Axholme  1:55.54  1:55.30    -0.24 

Event 207 Boys 10, 11, 12 yrs 50m Freestyle
 Cut-offs 101112
A34.8032.2030.20
B39.1436.2034.00
C43.8040.6038.00

10yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Jack Warr S Axholme  45.25  44.03    -1.22 

Event 209 Boys 13, 14, 15+ yrs 50m Backstroke
 Cut-offs 131415+
A33.0031.7029.00
B37.1035.7033.10
C41.4040.0037.00

13yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Thomas Crow S Axholme  36.42  35.64    -0.78 
13yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Kristopher Asher S Axholme  39.60  39.59    -0.01 

Event 210 Girls 9,10,11 & 12 yrs 50m Butterfly
 Cut-offs 101112
A39.1035.9034.40
B44.0040.4038.70
C49.5045.5043.50

9yrs Official Results 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Joanna McCallum S Axholme  NT  48.55    npt 
12yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
5 Molly Warr S Axholme  37.40  41.55    +4.15 
7 Emily Exton S Axholme  38.76  42.44    +3.68 
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Caitlin Bradwell S Axholme  49.46  51.99    +2.53 

Event 211 Boys 10, 11, 12 yrs 100m Backstroke
 Cut-offs 101112
A1:25.701:19.801:14.80
B1:42.801:33.501:26.10
C1:58.501:47.501:38.50

10yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Jack Warr S Axholme  NT  1:47.77    npt 

Event 213 Boys 13, 14, 15+ yrs 100m Breaststroke
 Cut-offs 131415+
A1:19.201:15.501:12.00
B1:29.901:24.801:21.00
C1:40.001:33.501:29.00

13yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Kristopher Asher S Axholme  1:38.19  1:36.81    -1.38 
6 Thomas Crow S Axholme  1:41.26  1:37.55    -3.71 

Event 214 Girls 9 yrs 50m Freestyle
 Cut-offs

9yrs Official Results 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
7 Joanna McCallum S Axholme  46.03  44.25    -1.78 

Event 215 Girls 10, 11, 12 yrs 100m Freestyle
 Cut-offs 101112
A1:15.001:10.001:07.00
B1:30.501:23.101:16.90
C1:41.001:31.001:26.00

10yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
7 Natalia Bradwell S Axholme  1:52.50  1:55.68    +3.18 
12yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
5 Emily Exton S Axholme  1:15.01  1:15.94    +0.93 
12yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Molly Warr S Axholme  1:25.79  1:21.75    -4.04 
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Caitlin Bradwell S Axholme  1:31.51  1:33.92    +2.41 

Event 216 Boys 10, 11, 12 yrs 50m Breaststroke
 Cut-offs 101112
A44.7041.7038.60
B50.3046.9043.40
C56.6052.6048.70

10yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Jack Warr 7.3 Hands brought back beyond hip line (except after first stroke following start/turn) - Breast

Event 217 Girls 13, 14, 15+ yrs 100m Backstroke
 Cut-offs 131415+
A1:12.501:11.201:10.00
B1:22.501:18.501:16.60
C1:32.501:25.001:20.00

13yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Poppy Livingstone S Axholme  1:20.66  1:19.19    -1.47 

Event 218 Boys 13, 14, 15+ yrs 50m Butterfly
 Cut-offs 131415+
A31.7030.2028.50
B35.7034.0032.50
C40.5038.0036.60

13yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Kristopher Asher S Axholme  36.20  34.54    -1.66 
13yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
5 Thomas Crow S Axholme  38.83  39.85    +1.02 

Event 220 Girls 9 & 10 yrs 100m Ind Medley
 Cut-offs 10
A1:29.60
B1:40.80
C1:53.40

9yrs Official Results 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
7 Joanna McCallum S Axholme  1:57.34  1:48.53    -8.81 

Event 221 Boys 13, 14, 15+ yrs 200m Ind Medley
 Cut-offs 131415+
A2:33.202:26.002:19.00
B2:53.302:43.402:35.80
C3:13.102:59.002:51.20

13yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Thomas Crow S Axholme  2:57.93  2:56.73    -1.20 
4 Kristopher Asher S Axholme  3:02.72  2:57.13    -5.59