<< Index Filtered Event Results for South Holderness Swimming Club  

Event 102 Girls 10, 11, 12 yrs 100m Butterfly
 Cut-offs 101112
A1:27.301:20.301:17.00
B1:42.001:33.001:28.70
C1:55.001:46.001:39.50

10yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Rhianna Foster S Holderness  1:43.56  1:33.56    -10.00 
11yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Lucy Sharpe S Holderness  1:43.07  1:34.76    -8.31 

Event 104 Girls 13, 14, 15+ yrs 100m Freestyle
 Cut-offs 131415+
A1:05.001:03.001:01.00
B1:13.801:12.001:10.80
C1:21.001:18.001:14.50

13yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
6 Evie Matson S Holderness  1:14.61  1:12.07    -2.54 
13yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Paige Pryor S Holderness  NT  1:41.87    npt 
14yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Jemima Cartwright S Holderness  1:11.73  1:07.33    -4.40 

Event 107 Girls 10, 11, 12 yrs 50m Freestyle
 Cut-offs 101112
A35.2032.4031.20
B39.6036.5035.10
C44.6041.0039.50

11yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
5 Isobel Daubney S Holderness  35.24  34.45    -0.79 
10 Lucy Sharpe S Holderness  36.49  36.05    -0.44 
11yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Esme Rodgers S Holderness  NT  36.59    npt 
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Emilie Brocklebank S Holderness  41.44  41.45    +0.01 

Event 109 Girls 13, 14, 15+ yrs 50m Backstroke
 Cut-offs 131415+
A34.0033.6033.20
B38.3037.8037.40
C43.0042.6041.90

13yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Teagan Hunter-Robinson S Holderness  37.72  37.68    -0.04 
13yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
5 Evie Matson S Holderness  39.52  39.57    +0.05 
13yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Paige Pryor S Holderness  NT  51.18    npt 

Event 111 Girls 10, 11, 12 yrs 100m Backstroke
 Cut-offs 101112
A1:26.601:20.401:16.00
B1:40.001:32.001:27.10
C1:56.001:44.001:38.00

10yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Rhianna Foster S Holderness  1:34.32  1:26.87    -7.45 
11yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Isobel Daubney S Holderness  1:29.55  1:27.16    -2.39 
11yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
6 Esme Rodgers S Holderness  NT  1:40.38    npt 

Event 113 Girls 13, 14, 15+ yrs 100m Breaststroke
 Cut-offs 131415+
A1:23.001:20.301:18.50
B1:33.801:28.801:26.50
C1:47.001:41.001:36.50

13yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Evie Matson S Holderness  1:30.52  1:30.98    +0.46 
13yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Paige Pryor S Holderness  NT  2:03.16    npt 

Event 116 Girls 10, 11, 12 yrs 50m Breaststroke
 Cut-offs 101112
A45.6041.7039.50
B51.3047.0044.50
C57.7052.7050.00

10yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
1 Rhianna Foster S Holderness  46.48  44.16    -2.32 
11yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Lucy Sharpe S Holderness  46.39  47.93    +1.54 
8 Isobel Daubney S Holderness  52.28  49.31    -2.97 
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
6 Emilie Brocklebank S Holderness  56.21  54.32    -1.89 

Event 118 Girls 13, 14, 15+ yrs 50m Butterfly
 Cut-offs 131415+
A32.9032.1031.40
B37.0036.2035.30
C41.6040.7039.80

13yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
5 Evie Matson S Holderness  36.58  36.85    +0.27 
13yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Paige Pryor S Holderness  55.23  51.94    -3.29 
14yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Jemima Cartwright S Holderness  37.83  34.57    -3.26 

Event 119 Girls 11 & 12 yrs 200m Ind Medley
 Cut-offs 1112
A2:49.402:40.70
B3:17.003:06.90
C3:40.003:30.00

11yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Isobel Daubney 8.3 Breaststroke kick used - Fly
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Emilie Brocklebank S Holderness  NT  3:40.43    npt 

Event 121 Girls 13, 14, 15+ yrs 200m Ind Medley
 Cut-offs 131415+
A2:36.702:33.502:30.00
B2:58.502:52.002:47.60
C3:15.003:08.003:00.00

13yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Evie Matson S Holderness  3:00.88  2:52.33    -8.55 
13yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Teagan Hunter-Robinson S Holderness  3:01.80  3:01.11    -0.69 

Event 201 Girls 9,10,11 & 12 yrs 50m Backstroke
 Cut-offs 101112
A40.1036.6035.30
B45.2041.2039.80
C50.7046.0044.60

9yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Lillian Hilton 6.3 Left position on the back (other than to initiate a turn) - Back
10yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Charlotte Whitehead S Holderness  40.70  41.08    +0.38 
10yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Demi Whitehand S Holderness  47.62  45.57    -2.05 
2 Freya Robinson S Holderness  51.16  45.72    -5.44 
11yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Emily Reeves S Holderness  39.56  39.09    -0.47 
7 Isobel Daubney S Holderness  40.59  40.98    +0.39 
11yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Phoebe Agar S Holderness  50.32  42.63    -7.69 
4 Lucy Sharpe S Holderness  44.18  43.57    -0.61 
11yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Hannah Major S Holderness  46.48  46.26    -0.22 
12yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Katie Whitehead S Holderness  41.50  42.93    +1.43 
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
6 Emilie Brocklebank S Holderness  49.75  49.71    -0.04 

Event 202 Boys 10, 11, 12 yrs 100m Butterfly
 Cut-offs 101112
A1:26.901:20.401:15.00
B1:43.401:33.701:26.20
C2:00.001:46.501:37.50

12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Robert Westoby S Holderness  1:51.37  1:40.83    -10.54 

Event 203 Girls 13, 14, 15+ yrs 50m Breaststroke
 Cut-offs 131415+
A38.1037.0036.20
B42.9041.7040.80
C48.1046.8045.70

13yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Evie Matson S Holderness  41.82  42.25    +0.43 
13yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
9 Teagan Hunter-Robinson S Holderness  45.47  47.79    +2.32 
14yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Jemima Cartwright S Holderness  44.28  41.46    -2.82 

Event 204 Boys 13, 14, 15+ yrs 100m Freestyle
 Cut-offs 131415+
A1:03.4059.9057.50
B1:10.501:07.201:03.90
C1:17.501:13.001:09.00

13yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Jacob Robinson S Holderness  1:30.72  1:29.48    -1.24 

Event 205 Girls 9 yrs 50m Breaststroke
 Cut-offs

9yrs Official Results 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
7 Lillian Hilton S Holderness  55.29  58.59    +3.30 

Event 206 Girls 10, 11, 12 yrs 100m Breaststroke
 Cut-offs 101112
A1:38.501:30.801:26.10
B1:54.301:44.501:37.50
C2:08.001:59.001:52.00

10yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Charlotte Whitehead S Holderness  1:40.67  1:43.66    +2.99 
5 Lauren Hill S Holderness  1:52.81  1:48.84    -3.97 
6 Freya Robinson S Holderness  1:52.78  1:51.60    -1.18 
10yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
1 Rhianna Foster S Holderness  1:42.98  1:37.13    -5.85 
11yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Lucy Sharpe S Holderness  1:49.64  1:49.29    -0.35 
5 Hannah Major S Holderness  1:57.40  1:50.68    -6.72 
6 Phoebe Agar S Holderness  1:59.57  1:51.44    -8.13 
12yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Katie Whitehead S Holderness  1:42.36  1:40.56    -1.80 

Event 207 Boys 10, 11, 12 yrs 50m Freestyle
 Cut-offs 101112
A34.8032.2030.20
B39.1436.2034.00
C43.8040.6038.00

10yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
7 William Jackson S Holderness  45.16  40.77    -4.39 
12yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Robert Westoby S Holderness  36.09  35.14    -0.95 

Event 209 Boys 13, 14, 15+ yrs 50m Backstroke
 Cut-offs 131415+
A33.0031.7029.00
B37.1035.7033.10
C41.4040.0037.00

13yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Jacob Robinson S Holderness  44.70  45.24    +0.54 

Event 210 Girls 9,10,11 & 12 yrs 50m Butterfly
 Cut-offs 101112
A39.1035.9034.40
B44.0040.4038.70
C49.5045.5043.50

9yrs Official Results 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
6 Lillian Hilton S Holderness  53.27  52.79    -0.48 
10yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Charlotte Whitehead S Holderness  40.52  44.01    +3.49 
4 Demi Whitehand S Holderness  54.62  48.91    -5.71 
11yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Isobel Daubney S Holderness  42.26  40.33    -1.93 
4 Emily Reeves S Holderness  40.72  40.35    -0.37 
11yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Lucy Sharpe S Holderness  42.48  41.14    -1.34 
11yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Phoebe Agar S Holderness  1:03.15  48.32    -14.83 
5 Hannah Major S Holderness  49.63  50.16    +0.53 
12yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Katie Whitehead S Holderness  37.94  38.65    +0.71 
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Emilie Brocklebank S Holderness  51.38  50.67    -0.71 

Event 211 Boys 10, 11, 12 yrs 100m Backstroke
 Cut-offs 101112
A1:25.701:19.801:14.80
B1:42.801:33.501:26.10
C1:58.501:47.501:38.50

10yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 William Jackson S Holderness  1:54.53  1:44.73    -9.80 
12yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Robert Westoby S Holderness  NT  1:31.97    npt 

Event 212 Girls 13, 14, 15+ yrs 50m Freestyle
 Cut-offs 131415+
A30.3029.4028.80
B34.1033.1032.40
C38.5037.0036.00

14yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Jemima Cartwright S Holderness  32.47  31.05    -1.42 

Event 214 Girls 9 yrs 50m Freestyle
 Cut-offs

9yrs Official Results 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
6 Lillian Hilton S Holderness  42.78  43.60    +0.82 

Event 215 Girls 10, 11, 12 yrs 100m Freestyle
 Cut-offs 101112
A1:15.001:10.001:07.00
B1:30.501:23.101:16.90
C1:41.001:31.001:26.00

10yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Rhianna Foster S Holderness  1:23.05  1:17.18    -5.87 
7 Lauren Hill S Holderness  1:38.88  1:28.81    -10.07 
10yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Demi Whitehand S Holderness  1:34.38  1:30.82    -3.56 
2 Freya Robinson S Holderness  1:37.34  1:32.49    -4.85 
10yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Charlotte Whitehead 5.2 Did- not touch wall at the turn or finish - Free
11yrs A Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Emily Reeves S Holderness  1:24.52  1:16.91    -7.61 
5 Isobel Daubney S Holderness  1:19.42  1:17.69    -1.73 
8 Lucy Sharpe S Holderness  1:21.57  1:21.98    +0.41 
11yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Phoebe Agar S Holderness  1:32.84  1:25.91    -6.93 
11yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Hannah Major S Holderness  1:35.43  1:31.94    -3.49 
12yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Katie Whitehead S Holderness  1:16.58  1:17.23    +0.65 
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Emilie Brocklebank S Holderness  1:35.87  1:32.84    -3.03 

Event 216 Boys 10, 11, 12 yrs 50m Breaststroke
 Cut-offs 101112
A44.7041.7038.60
B50.3046.9043.40
C56.6052.6048.70

10yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 William Jackson S Holderness  1:00.25  54.54    -5.71 
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Robert Westoby S Holderness  NT  59.67    npt 

Event 217 Girls 13, 14, 15+ yrs 100m Backstroke
 Cut-offs 131415+
A1:12.501:11.201:10.00
B1:22.501:18.501:16.60
C1:32.501:25.001:20.00

13yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Teagan Hunter-Robinson S Holderness  1:20.80  1:23.30    +2.50 

Event 219 Boys 11 & 12 yrs 200m Ind Medley
 Cut-offs 1112
A2:50.002:41.00
B3:22.303:06.80
C3:55.003:30.80

12yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Robert Westoby S Holderness  3:42.06  3:27.13    -14.93 

Event 220 Girls 9 & 10 yrs 100m Ind Medley
 Cut-offs 10
A1:29.60
B1:40.80
C1:53.40

9yrs Official Results 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
6 Lillian Hilton S Holderness  1:49.95  1:48.08    -1.87 
10yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Freya Robinson S Holderness  1:38.85  1:42.52    +3.67 
4 Demi Whitehand S Holderness  1:42.91  1:44.45    +1.54 
10yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
1 Rhianna Foster S Holderness  1:31.78  1:27.74    -4.04 
10yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Lauren Hill 8.3 Breaststroke kick used - Fly