|
Event 101 Boys 9yrs 50m Backstroke
|
|
9 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Aaron Cocker |
Armthorpe |
48.64 |
46.61 |
6.0 |
-2.03 |
2 |
Cohen Leonard |
Adwick |
48.00 |
47.45 |
5.0 |
-0.55 |
3 |
Joshua Booth |
Rotherham Mo |
54.88 |
51.46 |
4.0 |
-3.42 |
4 |
Oscar Gavelle |
Rotherham Mo |
1:02.00 |
52.16 |
3.0 |
-9.84 |
5 |
Oscar Plummer |
Rotherham Mo |
50.51 |
52.44 |
2.0 |
+1.93 |
6 |
Joseph Waldron |
Gainsborough |
1:10.02 |
53.16 |
1.0 |
-16.86 |
7 |
Asher Dowding |
Adwick |
NT |
53.26 |
|
npt |
8 |
Jack Mason |
Rossington |
56.53 |
1:00.77 |
|
+4.24 |
9 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Jenson Owen |
Edlington |
48.00 |
41.60 |
|
-6.40 |
2 |
Noah Brown |
Adwick |
48.00 |
44.84 |
|
-3.16 |
3 |
Lawrence Chapman |
Adwick |
50.85 |
45.68 |
|
-5.17 |
Event 102 Girls 10yrs 50m Backstroke
|
|
10 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Isabelle Child |
Armthorpe |
50.22 |
44.64 |
6.0 |
-5.58 |
2 |
Amelia Wilkinson |
South Axholm |
47.96 |
46.08 |
5.0 |
-1.88 |
3 |
Grace Gibson |
Selby |
46.00 |
46.85 |
4.0 |
+0.85 |
4 |
Elinor Swales |
Edlington |
48.30 |
46.93 |
3.0 |
-1.37 |
5 |
Connie Hickling |
Rotherham Mo |
49.66 |
47.08 |
2.0 |
-2.58 |
6 |
Grace Setterington |
Adwick |
50.19 |
48.50 |
1.0 |
-1.69 |
7 |
Melissa Connolly |
Bo Barnsley |
51.63 |
49.83 |
|
-1.80 |
7 |
Emma Smith |
Bo Barnsley |
57.00 |
49.83 |
|
-7.17 |
9 |
Eve Clift |
Adwick |
NT |
50.76 |
|
npt |
10 |
Ella Pollitt |
Selby |
56.82 |
51.45 |
|
-5.37 |
11 |
Eva Phillipson |
South Axholm |
50.97 |
51.79 |
|
+0.82 |
12 |
Elodie Maloigne |
South Axholm |
54.93 |
52.74 |
|
-2.19 |
13 |
Erina Hyde |
Rotherham Mo |
1:01.58 |
55.33 |
|
-6.25 |
14 |
Phoebe Smith |
Adwick |
55.84 |
57.59 |
|
+1.75 |
15 |
Kaitlin Robbs |
Adwick |
55.29 |
57.68 |
|
+2.39 |
16 |
Georgia Drury |
South Axholm |
57.31 |
1:01.35 |
|
+4.04 |
10 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Greta Highfield |
Rossington |
46.00 |
39.67 |
|
-6.33 |
2 |
Alisha Day |
New Earswick |
46.00 |
40.91 |
|
-5.09 |
3 |
Sophia Johal |
Gainsborough |
46.01 |
41.45 |
|
-4.56 |
4 |
Mila Hughes |
Adwick |
46.00 |
41.71 |
|
-4.29 |
|
Joanna McCallum |
South Axholm | 46.00 | 42.05 | Time only swim |
5 |
Violet Sykes |
Adwick |
46.00 |
42.61 |
|
-3.39 |
6 |
Lucy Porter |
Scunthorpe A |
46.01 |
42.99 |
|
-3.02 |
7 |
Daisy Hill |
Armthorpe |
46.00 |
43.99 |
|
-2.01 |
8 |
Holly Atkinson |
Bo Barnsley |
46.30 |
44.19 |
|
-2.11 |
10 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Tilly Murray |
6.3 Left position on the back (other than to initiate a turn) |
Event 103 Boys 11yrs 50m Breaststroke
|
|
11 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Nathan Martin |
Chapeltown |
50.15 |
46.35 |
6.0 |
-3.80 |
2 |
Oliver Hinchcliffe |
Rotherham Mo |
48.98 |
46.83 |
5.0 |
-2.15 |
3 |
Jack Denwood |
Rotherham Mo |
48.35 |
48.59 |
4.0 |
+0.24 |
4 |
Jimmy Beckitt |
Dearne Vall |
49.57 |
49.21 |
3.0 |
-0.36 |
5 |
Edward Williams |
Rotherham Mo |
53.81 |
49.51 |
2.0 |
-4.30 |
6 |
Brandon Sykes |
Adwick |
47.75 |
49.84 |
1.0 |
+2.09 |
7 |
Jake Thorold |
Gainsborough |
54.59 |
50.39 |
|
-4.20 |
8 |
Milosz Wenc |
Adwick |
53.03 |
50.82 |
|
-2.21 |
9 |
Oliver Stables |
Rotherham Mo |
53.22 |
51.68 |
|
-1.54 |
10 |
Alfie Nixon |
South Axholm |
51.98 |
52.18 |
|
+0.20 |
11 |
Errol Bayraktar |
Edlington |
55.12 |
54.25 |
|
-0.87 |
12 |
Lewis Fox |
Rotherham Mo |
54.16 |
54.70 |
|
+0.54 |
13 |
William Nixon |
Rotherham Mo |
59.19 |
54.80 |
|
-4.39 |
14 |
Oliver Crow |
South Axholm |
1:01.05 |
59.72 |
|
-1.33 |
15 |
Jake Roberts |
Bo Barnsley |
1:02.69 |
1:02.46 |
|
-0.23 |
11 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Callum Broadhead |
Armthorpe |
47.00 |
40.11 |
|
-6.89 |
11 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Tom Moffat |
Did Not Compete |
|
Jared Almond |
Did Not Compete |
Event 104 Girls 12yrs 50m Breaststroke
|
|
12 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Nicole Stilborn |
Armthorpe |
45.27 |
45.24 |
6.0 |
-0.03 |
2 |
Grace Newsam |
Dearne Vall |
45.45 |
45.49 |
5.0 |
+0.04 |
3 |
Kate Challenger |
Dearne Vall |
47.00 |
45.73 |
4.0 |
-1.27 |
4 |
Natalie Bisby |
Adwick |
47.21 |
47.53 |
3.0 |
+0.32 |
5 |
Lillian Cooper |
Selby |
48.31 |
47.78 |
2.0 |
-0.53 |
6 |
Paige Moore |
Armthorpe |
47.60 |
48.82 |
1.0 |
+1.22 |
7 |
Daniella Milner |
South Axholm |
49.89 |
49.10 |
|
-0.79 |
8 |
Kate Ripley |
Selby |
48.90 |
49.20 |
|
+0.30 |
9 |
Emma Mitchell |
Dearne Vall |
50.99 |
50.51 |
|
-0.48 |
10 |
Erin Michael |
Selby |
1:01.64 |
58.22 |
|
-3.42 |
12 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Lottie McCay |
Armthorpe |
45.00 |
43.21 |
|
-1.79 |
2 |
Maisie Lister |
Gainsborough |
47.84 |
43.30 |
|
-4.54 |
12 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Katie Hutchinson |
7.4 Head not breaking surface before hands turn inward at widest point |
Event 105 Boys 13yrs 50m Butterfly
|
|
13 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
|
Thomas Taverner |
Dearne Vall | 00.00 | 41.38 | Time only swim |
1 |
Sam Mould |
Dearne Vall |
44.52 |
43.08 |
6.0 |
-1.44 |
Event 106 Girls 14, 15,16yrs & Over 50m Butterfly
|
|
14 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Cerys Watkins |
Adwick |
34.69 |
34.13 |
6.0 |
-0.56 |
2 |
Emma Jackson |
Gainsborough |
35.25 |
34.15 |
5.0 |
-1.10 |
3 |
Rebecca Wordsworth |
Adwick |
34.85 |
35.10 |
4.0 |
+0.25 |
4 |
Chloe Jones |
Rotherham Mo |
39.32 |
37.56 |
3.0 |
-1.76 |
5 |
Amy Guettat |
Bo Barnsley |
43.71 |
42.28 |
2.0 |
-1.43 |
15 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Evie Gregory |
Bo Barnsley |
38.08 |
37.34 |
6.0 |
-0.74 |
2 |
Ellie Jackson |
Rossington |
36.46 |
37.98 |
5.0 |
+1.52 |
16yrs & Over Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Hannah Buckley |
Selby |
32.59 |
33.47 |
6.0 |
+0.88 |
Event 107 Boys 9yrs 50m Freestyle
|
|
9 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Oliver Austin |
Bo Barnsley |
42.00 |
40.32 |
6.0 |
-1.68 |
2 |
Lawrence Chapman |
Adwick |
42.48 |
40.67 |
5.0 |
-1.81 |
3 |
Benjamin Scott |
Chapeltown |
44.01 |
41.38 |
4.0 |
-2.63 |
4 |
Noah Brown |
Adwick |
41.75 |
41.74 |
3.0 |
-0.01 |
5 |
Aaron Cocker |
Armthorpe |
43.11 |
41.75 |
2.0 |
-1.36 |
6 |
Cohen Leonard |
Adwick |
43.12 |
42.21 |
1.0 |
-0.91 |
7 |
Joshua Booth |
Rotherham Mo |
47.12 |
44.44 |
|
-2.68 |
8 |
Oscar Gavelle |
Rotherham Mo |
56.00 |
45.18 |
|
-10.82 |
9 |
Oscar Plummer |
Rotherham Mo |
48.20 |
45.73 |
|
-2.47 |
10 |
Joseph Waldron |
Gainsborough |
55.10 |
45.95 |
|
-9.15 |
11 |
James Martin |
Bo Barnsley |
50.00 |
47.81 |
|
-2.19 |
12 |
Jack Mason |
Rossington |
51.90 |
52.51 |
|
+0.61 |
9 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Jenson Owen |
Edlington |
41.49 |
34.73 |
|
-6.76 |
9 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Asher Dowding |
5.2 Did not touch wall at the turn or finish |
Event 108 Girls 10yrs 50m Freestyle
|
|
10 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Alisha Day |
New Earswick |
38.36 |
36.62 |
6.0 |
-1.74 |
|
Joanna McCallum |
South Axholm | 38.00 | 36.88 | Time only swim |
2 |
Violet Sykes |
Adwick |
38.16 |
37.01 |
5.0 |
-1.15 |
3 |
Isabella Robinson |
Adwick |
39.56 |
37.63 |
4.0 |
-1.93 |
4 |
Sophie Fisher |
Rotherham Mo |
38.97 |
38.52 |
3.0 |
-0.45 |
5 |
Grace Woodhouse |
Gainsborough |
47.81 |
38.61 |
2.0 |
-9.20 |
6 |
Holly Atkinson |
Bo Barnsley |
41.44 |
38.69 |
1.0 |
-2.75 |
7 |
Amelia Wilkinson |
South Axholm |
40.23 |
38.73 |
|
-1.50 |
8 |
Lucy Porter |
Scunthorpe A |
38.51 |
39.21 |
|
+0.70 |
9 |
Grace Gibson |
Selby |
39.00 |
39.34 |
|
+0.34 |
10 |
Daisy Hill |
Armthorpe |
43.19 |
40.74 |
|
-2.45 |
11 |
Michaela Merriman |
Gainsborough |
46.72 |
40.80 |
|
-5.92 |
12 |
Elinor Swales |
Edlington |
43.44 |
40.83 |
|
-2.61 |
13 |
Isabelle Child |
Armthorpe |
41.40 |
40.96 |
|
-0.44 |
14 |
Connie Hickling |
Rotherham Mo |
44.61 |
41.33 |
|
-3.28 |
15 |
Darcie Willis |
Rotherham Mo |
41.26 |
42.08 |
|
+0.82 |
16 |
Melissa Connolly |
Bo Barnsley |
42.72 |
43.03 |
|
+0.31 |
17 |
Eva Phillipson |
South Axholm |
43.03 |
44.01 |
|
+0.98 |
18 |
Anna Meyer |
Gainsborough |
59.01 |
45.28 |
|
-13.73 |
19 |
Grace Setterington |
Adwick |
44.38 |
45.48 |
|
+1.10 |
20 |
Emma Smith |
Bo Barnsley |
53.00 |
46.73 |
|
-6.27 |
21 |
Kaitlin Robbs |
Adwick |
46.62 |
47.20 |
|
+0.58 |
22 |
Elodie Maloigne |
South Axholm |
43.96 |
47.50 |
|
+3.54 |
23 |
Eve Clift |
Adwick |
NT |
47.68 |
|
npt |
24 |
Ella Pollitt |
Selby |
49.27 |
48.07 |
|
-1.20 |
25 |
Erina Hyde |
Rotherham Mo |
52.51 |
49.86 |
|
-2.65 |
26 |
Tilly Murray |
Selby |
47.54 |
51.33 |
|
+3.79 |
27 |
Phoebe Smith |
Adwick |
53.31 |
53.65 |
|
+0.34 |
10 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Ruby Credland |
Gainsborough |
38.92 |
35.26 |
|
-3.66 |
2 |
Greta Highfield |
Rossington |
38.00 |
35.63 |
|
-2.37 |
3 |
Sophia Johal |
Gainsborough |
39.00 |
35.96 |
|
-3.04 |
4 |
Mila Hughes |
Adwick |
38.00 |
35.98 |
|
-2.02 |
10 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Georgia Drury |
Did Not Compete |
Event 109 Boys 11yrs 100m Ind Medley
|
|
11 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Nathan Martin |
Chapeltown |
1:59.00 |
1:27.55 |
6.0 |
-31.45 |
2 |
Oliver Hinchcliffe |
Rotherham Mo |
1:30.89 |
1:31.15 |
5.0 |
+0.26 |
3 |
Jack Denwood |
Rotherham Mo |
1:29.83 |
1:32.87 |
4.0 |
+3.04 |
4 |
Oliver Stables |
Rotherham Mo |
1:40.04 |
1:33.14 |
3.0 |
-6.90 |
5 |
Jake Thorold |
Gainsborough |
1:39.31 |
1:33.42 |
2.0 |
-5.89 |
6 |
Jimmy Beckitt |
Dearne Vall |
1:42.29 |
1:34.06 |
1.0 |
-8.23 |
7 |
Lewis Fox |
Rotherham Mo |
1:32.34 |
1:35.25 |
|
+2.91 |
8 |
Milosz Wenc |
Adwick |
1:39.72 |
1:37.16 |
|
-2.56 |
9 |
William Nixon |
Rotherham Mo |
1:43.56 |
1:39.51 |
|
-4.05 |
10 |
Ben Stilborn |
Armthorpe |
1:49.98 |
1:40.09 |
|
-9.89 |
11 |
Errol Bayraktar |
Edlington |
1:44.69 |
1:41.14 |
|
-3.55 |
12 |
Brandon Sykes |
Adwick |
1:54.65 |
1:41.74 |
|
-12.91 |
13 |
Alfie Nixon |
South Axholm |
1:37.64 |
1:42.40 |
|
+4.76 |
14 |
Oliver Crow |
South Axholm |
1:53.30 |
1:50.98 |
|
-2.32 |
11 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Callum Broadhead |
Armthorpe |
1:26.00 |
1:19.90 |
|
-6.10 |
11 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Tom Moffat |
Did Not Compete |
|
Jared Almond |
Did Not Compete |
Event 110 Girls 12yrs 100m Ind Medley
|
|
12 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Maisie Lister |
Gainsborough |
1:25.50 |
1:18.52 |
6.0 |
-6.98 |
2 |
Nicole Stilborn |
Armthorpe |
1:23.60 |
1:22.14 |
5.0 |
-1.46 |
3 |
Lucy Naylor |
Chapeltown |
1:22.77 |
1:22.62 |
4.0 |
-0.15 |
4 |
Lottie McCay |
Armthorpe |
1:23.92 |
1:24.32 |
3.0 |
+0.40 |
5 |
Grace Newsam |
Dearne Vall |
1:22.26 |
1:24.40 |
2.0 |
+2.14 |
6 |
Kate Challenger |
Dearne Vall |
1:25.93 |
1:25.14 |
1.0 |
-0.79 |
7 |
Paige Moore |
Armthorpe |
1:25.65 |
1:30.70 |
|
+5.05 |
8 |
Emma Mitchell |
Dearne Vall |
1:29.62 |
1:31.20 |
|
+1.58 |
9 |
Lillian Cooper |
Selby |
1:31.59 |
1:32.10 |
|
+0.51 |
10 |
Kate Ripley |
Selby |
1:33.97 |
1:35.72 |
|
+1.75 |
11 |
Natalie Bisby |
Adwick |
1:47.77 |
1:39.80 |
|
-7.97 |
12 |
Daniella Milner |
South Axholm |
1:38.59 |
1:40.16 |
|
+1.57 |
Event 111 Boys 13yrs 100m Backstroke
|
|
13 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Sam Mould |
Dearne Vall |
1:37.11 |
1:29.40 |
6.0 |
-7.71 |
|
Thomas Taverner |
Dearne Vall | 00.00 | 1:33.35 | Time only swim |
Event 112 Girls 14, 15,16yrs & Over 100m Backstroke
|
Cut-offs |
14 | 15 | 16+ | |
B | 1:15.00 | 1:12.00 | 1:12.00 | |
|
14 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Rebecca Wordsworth |
Adwick |
1:15.47 |
1:16.18 |
6.0 |
+0.71 |
2 |
Chloe Jones |
Rotherham Mo |
1:23.45 |
1:24.96 |
5.0 |
+1.51 |
3 |
Joanna Brown |
Gainsborough |
1:33.63 |
1:27.36 |
4.0 |
-6.27 |
4 |
Amy Guettat |
Bo Barnsley |
1:38.33 |
1:34.13 |
3.0 |
-4.20 |
15 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Evie Gregory |
Bo Barnsley |
1:27.13 |
1:20.27 |
6.0 |
-6.86 |
2 |
Lizzy Palin |
New Earswick |
1:36.29 |
1:21.69 |
5.0 |
-14.60 |
3 |
Ellie Jackson |
Rossington |
1:27.20 |
1:28.00 |
4.0 |
+0.80 |
16yrs & Over Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
|
Hannah Buckley |
Selby | 1:15.00 | 1:16.57 | Time only swim |
1 |
Jessica Hutchinson |
Chapeltown |
1:23.01 |
1:22.37 |
6.0 |
-0.64 |
Event 113 Boys 9yrs 50m Breaststroke
|
|
9 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Jenson Owen |
Edlington |
1:06.29 |
53.12 |
6.0 |
-13.17 |
2 |
Oliver Austin |
Bo Barnsley |
55.10 |
54.08 |
5.0 |
-1.02 |
3 |
Cohen Leonard |
Adwick |
53.00 |
55.76 |
4.0 |
+2.76 |
4 |
Noah Brown |
Adwick |
57.82 |
55.95 |
3.0 |
-1.87 |
5 |
Benjamin Scott |
Chapeltown |
1:02.00 |
57.14 |
2.0 |
-4.86 |
6 |
Lawrence Chapman |
Adwick |
58.87 |
57.15 |
1.0 |
-1.72 |
7 |
James Martin |
Bo Barnsley |
59.54 |
57.24 |
|
-2.30 |
8 |
Oscar Plummer |
Rotherham Mo |
59.06 |
58.88 |
|
-0.18 |
9 |
Joshua Booth |
Rotherham Mo |
1:07.00 |
1:00.76 |
|
-6.24 |
9 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Oscar Gavelle |
7.6 Did not touch with both hands or touch not simultaneous at turn |
|
Joseph Waldron |
7.1 After Start or Turn multiple butterfly kicks performed |
Event 114 Girls 10yrs 50m Breaststroke
|
|
10 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Sophia Johal |
Gainsborough |
52.00 |
49.73 |
6.0 |
-2.27 |
|
Joanna McCallum |
South Axholm | 51.00 | 49.96 | Time only swim |
2 |
Mila Hughes |
Adwick |
51.00 |
49.99 |
5.0 |
-1.01 |
3 |
Violet Sykes |
Adwick |
51.07 |
50.59 |
4.0 |
-0.48 |
4 |
Grace Gibson |
Selby |
57.22 |
51.33 |
3.0 |
-5.89 |
5 |
Alisha Day |
New Earswick |
53.73 |
52.18 |
2.0 |
-1.55 |
6 |
Elodie Maloigne |
South Axholm |
53.01 |
52.76 |
1.0 |
-0.25 |
7 |
Isabelle Child |
Armthorpe |
55.62 |
54.17 |
|
-1.45 |
8 |
Lucy Porter |
Scunthorpe A |
53.84 |
54.29 |
|
+0.45 |
9 |
Darcie Willis |
Rotherham Mo |
54.53 |
54.50 |
|
-0.03 |
10 |
Eve Clift |
Adwick |
NT |
54.69 |
|
npt |
11 |
Tilly Murray |
Selby |
1:04.77 |
55.53 |
|
-9.24 |
12 |
Connie Hickling |
Rotherham Mo |
59.42 |
55.96 |
|
-3.46 |
13 |
Eva Phillipson |
South Axholm |
56.82 |
56.09 |
|
-0.73 |
14 |
Michaela Merriman |
Gainsborough |
1:04.68 |
56.45 |
|
-8.23 |
15 |
Elinor Swales |
Edlington |
1:01.57 |
57.48 |
|
-4.09 |
16 |
Anna Meyer |
Gainsborough |
1:09.52 |
58.15 |
|
-11.37 |
17 |
Isabella Robinson |
Adwick |
56.77 |
58.50 |
|
+1.73 |
18 |
Amelia Wilkinson |
South Axholm |
1:01.00 |
58.51 |
|
-2.49 |
19 |
Daisy Hill |
Armthorpe |
1:00.11 |
59.32 |
|
-0.79 |
20 |
Erina Hyde |
Rotherham Mo |
1:00.48 |
59.37 |
|
-1.11 |
21 |
Kaitlin Robbs |
Adwick |
1:04.33 |
1:03.25 |
|
-1.08 |
22 |
Grace Setterington |
Adwick |
59.75 |
1:03.88 |
|
+4.13 |
23 |
Ella Pollitt |
Selby |
1:01.88 |
1:04.59 |
|
+2.71 |
24 |
Georgia Drury |
South Axholm |
1:10.54 |
1:06.55 |
|
-3.99 |
10 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Greta Highfield |
Rossington |
51.00 |
46.61 |
|
-4.39 |
2 |
Ruby Credland |
Gainsborough |
54.70 |
49.14 |
|
-5.56 |
10 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Sophie Fisher |
7.1 After Start or Turn multiple butterfly kicks performed |
|
Emma Smith |
7.6 Did not finish with both hands or touch not simultaneous or hands not separated |
|
Phoebe Smith |
7.4 Leg movements not simultaneous (alternating leg movement) |
Event 115 Boys 11yrs 50m Butterfly
|
|
11 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Callum Broadhead |
Armthorpe |
39.86 |
36.21 |
6.0 |
-3.65 |
2 |
Nathan Martin |
Chapeltown |
45.34 |
39.07 |
5.0 |
-6.27 |
3 |
Oliver Hinchcliffe |
Rotherham Mo |
40.87 |
41.34 |
4.0 |
+0.47 |
4 |
Jack Denwood |
Rotherham Mo |
52.47 |
41.56 |
3.0 |
-10.91 |
5 |
Lewis Fox |
Rotherham Mo |
44.55 |
43.14 |
2.0 |
-1.41 |
6 |
Jake Thorold |
Gainsborough |
46.26 |
43.46 |
1.0 |
-2.80 |
7 |
Oliver Stables |
Rotherham Mo |
44.91 |
44.49 |
|
-0.42 |
8 |
Edward Williams |
Rotherham Mo |
45.97 |
46.34 |
|
+0.37 |
9 |
Errol Bayraktar |
Edlington |
45.95 |
46.51 |
|
+0.56 |
10 |
Jimmy Beckitt |
Dearne Vall |
48.47 |
48.79 |
|
+0.32 |
11 |
Ben Stilborn |
Armthorpe |
48.51 |
49.80 |
|
+1.29 |
12 |
Brandon Sykes |
Adwick |
49.73 |
50.00 |
|
+0.27 |
13 |
William Nixon |
Rotherham Mo |
48.62 |
52.76 |
|
+4.14 |
14 |
Alfie Nixon |
South Axholm |
49.32 |
52.96 |
|
+3.64 |
15 |
Milosz Wenc |
Adwick |
52.68 |
55.58 |
|
+2.90 |
16 |
Oliver Crow |
South Axholm |
58.39 |
57.76 |
|
-0.63 |
11 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Tom Moffat |
8.2 Arms not brought forward simultaneously |
|
Jared Almond |
Did Not Compete |
Event 116 Girls 12yrs 50m Butterfly
|
|
12 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Maisie Lister |
Gainsborough |
35.10 |
34.57 |
6.0 |
-0.53 |
2 |
Nicole Stilborn |
Armthorpe |
37.11 |
37.63 |
5.0 |
+0.52 |
3 |
Lottie McCay |
Armthorpe |
37.48 |
38.66 |
4.0 |
+1.18 |
4 |
Kate Challenger |
Dearne Vall |
39.27 |
39.18 |
3.0 |
-0.09 |
5 |
Grace Newsam |
Dearne Vall |
37.35 |
39.29 |
2.0 |
+1.94 |
6 |
Emma Mitchell |
Dearne Vall |
38.12 |
39.92 |
1.0 |
+1.80 |
7 |
Paige Moore |
Armthorpe |
41.52 |
41.31 |
|
-0.21 |
8 |
Lillian Cooper |
Selby |
41.14 |
43.69 |
|
+2.55 |
9 |
Katie Hutchinson |
Chapeltown |
47.00 |
46.55 |
|
-0.45 |
12 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Lucy Naylor |
4.4 Starting before the starting signal |
|
Daniella Milner |
8.1 Body not on the breast during the swim or when leaving the wall after a turn |
Event 117 Boys 13yrs 100m Freestyle
|
|
13 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Sam Mould |
Dearne Vall |
1:27.22 |
1:18.13 |
6.0 |
-9.09 |
2 |
Thomas Taverner |
Dearne Vall |
1:28.06 |
1:26.90 |
5.0 |
-1.16 |
3 |
Koki Murata |
Bo Barnsley |
1:30.00 |
1:27.91 |
4.0 |
-2.09 |
Event 118 Girls 14, 15,16yrs & Over 100m Freestyle
|
Cut-offs |
14 | 15 | 16+ | |
B | 1:03.50 | 1:02.00 | 1:02.00 | |
|
14 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Emma Jackson |
Gainsborough |
1:07.30 |
1:06.67 |
6.0 |
-0.63 |
2 |
Chloe Jones |
Rotherham Mo |
1:19.27 |
1:16.17 |
5.0 |
-3.10 |
3 |
Joanna Brown |
Gainsborough |
1:18.56 |
1:22.19 |
4.0 |
+3.63 |
4 |
Amy Guettat |
Bo Barnsley |
1:25.53 |
1:22.69 |
3.0 |
-2.84 |
14 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Rebecca Wordsworth |
4.4 Starting before the starting signal |
|
Cerys Watkins |
4.4 Starting before the starting signal |
15 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Evie Gregory |
Bo Barnsley |
1:11.26 |
1:10.76 |
6.0 |
-0.50 |
2 |
Lizzy Palin |
New Earswick |
1:14.77 |
1:11.79 |
5.0 |
-2.98 |
3 |
Ellie Jackson |
Rossington |
1:11.32 |
1:13.00 |
4.0 |
+1.68 |
4 |
Ellen Williams |
Gainsborough |
1:31.84 |
1:23.16 |
3.0 |
-8.68 |
16yrs & Over Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Hannah Buckley |
Selby |
1:05.35 |
1:07.18 |
6.0 |
+1.83 |
2 |
Jessica Hutchinson |
Chapeltown |
1:14.59 |
1:14.36 |
5.0 |
-0.23 |
Event 119 Boys 9yrs 100m Ind Medley
|
|
9 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Cohen Leonard |
Adwick |
NT |
1:44.98 |
6.0 |
npt |
2 |
Noah Brown |
Adwick |
1:42.96 |
1:45.35 |
5.0 |
+2.39 |
3 |
Oliver Austin |
Bo Barnsley |
1:49.40 |
1:45.62 |
4.0 |
-3.78 |
4 |
Benjamin Scott |
Chapeltown |
1:51.00 |
1:48.66 |
3.0 |
-2.34 |
5 |
Lawrence Chapman |
Adwick |
1:52.57 |
1:53.34 |
2.0 |
+0.77 |
9 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Jenson Owen |
Edlington |
1:50.12 |
1:31.71 |
|
-18.41 |
9 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Oscar Gavelle |
8.4 Did not finish with both hands or touch not simultaneous or hands not separated |
|
Joshua Booth |
7.4 Leg movements not on the same plane |
|
Jack Mason |
8.2 Arms not brought forward over the water |
Event 120 Girls 10yrs 100m Ind Medley
|
|
10 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Ruby Credland |
Gainsborough |
1:37.01 |
1:31.78 |
6.0 |
-5.23 |
2 |
Joanna McCallum |
South Axholm |
1:32.00 |
1:34.77 |
5.0 |
+2.77 |
3 |
Mila Hughes |
Adwick |
1:38.20 |
1:35.55 |
4.0 |
-2.65 |
4 |
Violet Sykes |
Adwick |
1:33.77 |
1:35.90 |
3.0 |
+2.13 |
5 |
Alisha Day |
New Earswick |
1:36.88 |
1:36.43 |
2.0 |
-0.45 |
6 |
Sophie Fisher |
Rotherham Mo |
1:37.15 |
1:38.47 |
1.0 |
+1.32 |
7 |
Darcie Willis |
Rotherham Mo |
1:37.98 |
1:39.37 |
|
+1.39 |
8 |
Grace Bradbury |
Rotherham Mo |
1:46.19 |
1:40.15 |
|
-6.04 |
9 |
Lucy Porter |
Scunthorpe A |
1:40.74 |
1:41.51 |
|
+0.77 |
10 |
Grace Gibson |
Selby |
1:40.47 |
1:41.99 |
|
+1.52 |
11 |
Isabella Robinson |
Adwick |
1:44.81 |
1:42.16 |
|
-2.65 |
12 |
Isabelle Child |
Armthorpe |
1:40.27 |
1:42.82 |
|
+2.55 |
13 |
Amelia Wilkinson |
South Axholm |
1:56.51 |
1:43.47 |
|
-13.04 |
14 |
Elinor Swales |
Edlington |
1:51.38 |
1:46.30 |
|
-5.08 |
15 |
Daisy Hill |
Armthorpe |
1:47.48 |
1:48.63 |
|
+1.15 |
16 |
Elodie Maloigne |
South Axholm |
1:54.75 |
1:57.08 |
|
+2.33 |
17 |
Emma Smith |
Bo Barnsley |
2:15.00 |
1:58.40 |
|
-16.60 |
18 |
Eva Phillipson |
South Axholm |
1:49.22 |
1:59.13 |
|
+9.91 |
19 |
Grace Setterington |
Adwick |
1:57.94 |
1:59.34 |
|
+1.40 |
20 |
Ella Pollitt |
Selby |
2:04.41 |
2:01.70 |
|
-2.71 |
21 |
Tilly Murray |
Selby |
2:06.46 |
2:09.16 |
|
+2.70 |
10 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Greta Highfield |
Rossington |
1:32.00 |
1:28.46 |
|
-3.54 |
10 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Grace Woodhouse |
9.3 Finish of each stroke not in accordance with rules for the particular stroke |
|
Connie Hickling |
7.6 Did not touch with both hands or touch not simultaneous at turn |
|
Melissa Connolly |
4.4 Starting before the starting signal |
|
Phoebe Smith |
8.2 Arms not brought forward over the water |
|
Georgia Drury |
6.6 Not on the back at finish |
Event 121 Boys 11yrs 50m Backstroke
|
|
11 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Milosz Wenc |
Adwick |
45.00 |
44.28 |
6.0 |
-0.72 |
2 |
Lewis Fox |
Rotherham Mo |
45.00 |
44.71 |
5.0 |
-0.29 |
3 |
Edward Williams |
Rotherham Mo |
48.63 |
46.48 |
4.0 |
-2.15 |
4 |
Oliver Stables |
Rotherham Mo |
48.06 |
47.40 |
3.0 |
-0.66 |
5 |
Errol Bayraktar |
Edlington |
46.89 |
47.86 |
2.0 |
+0.97 |
6 |
Ben Stilborn |
Armthorpe |
47.70 |
48.44 |
1.0 |
+0.74 |
7 |
Jake Roberts |
Bo Barnsley |
49.60 |
49.97 |
|
+0.37 |
8 |
Tom Moffat |
Chapeltown |
00.00 |
51.22 |
|
npt |
9 |
Brandon Sykes |
Adwick |
47.47 |
51.35 |
|
+3.88 |
11 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Callum Broadhead |
Armthorpe |
45.00 |
36.52 |
|
-8.48 |
2 |
Oliver Hinchcliffe |
Rotherham Mo |
45.00 |
42.37 |
|
-2.63 |
3 |
Jimmy Beckitt |
Dearne Vall |
45.81 |
43.76 |
|
-2.05 |
11 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Oliver Crow |
6.5 Did not touch the wall during the turn. |
Event 122 Girls 12yrs 50m Backstroke
|
|
12 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Paige Moore |
Armthorpe |
41.50 |
40.08 |
6.0 |
-1.42 |
2 |
Grace Newsam |
Dearne Vall |
41.78 |
40.10 |
5.0 |
-1.68 |
3 |
Emma Mitchell |
Dearne Vall |
41.98 |
42.34 |
4.0 |
+0.36 |
4 |
Kate Ripley |
Selby |
42.28 |
43.92 |
3.0 |
+1.64 |
5 |
Lillian Cooper |
Selby |
44.95 |
45.24 |
2.0 |
+0.29 |
6 |
Natalie Bisby |
Adwick |
45.77 |
47.84 |
1.0 |
+2.07 |
12 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Kate Challenger |
Dearne Vall |
41.98 |
38.51 |
|
-3.47 |
2 |
Lottie McCay |
Armthorpe |
41.50 |
39.41 |
|
-2.09 |
12 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Daniella Milner |
6.4 Totally submerged during the race or at the finish |
Event 123 Boys 13yrs 100m Breaststroke
|
|
13 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Thomas Taverner |
Dearne Vall |
1:48.28 |
1:45.12 |
6.0 |
-3.16 |
2 |
Sam Mould |
Dearne Vall |
2:09.45 |
1:57.96 |
5.0 |
-11.49 |
Event 124 Girls 14, 15,16yrs & Over 100m Breaststroke
|
Cut-offs |
14 | 15 | 16+ | |
B | 1:24.50 | 1:23.00 | 1:23.00 | |
|
14 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Cerys Watkins |
Adwick |
1:23.57 |
1:24.72 |
6.0 |
+1.15 |
2 |
Chloe Jones |
Rotherham Mo |
1:38.16 |
1:41.27 |
5.0 |
+3.11 |
3 |
Joanna Brown |
Gainsborough |
1:45.52 |
1:41.58 |
4.0 |
-3.94 |
4 |
Rebecca Wordsworth |
Adwick |
1:33.77 |
1:41.81 |
3.0 |
+8.04 |
5 |
Amy Guettat |
Bo Barnsley |
1:51.72 |
1:47.64 |
2.0 |
-4.08 |
15 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Lizzy Palin |
New Earswick |
1:32.86 |
1:31.91 |
6.0 |
-0.95 |
2 |
Ellie Jackson |
Rossington |
1:32.00 |
1:31.97 |
5.0 |
-0.03 |
3 |
Ellen Williams |
Gainsborough |
2:00.34 |
1:52.19 |
4.0 |
-8.15 |
16yrs & Over Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
|
Hannah Buckley |
Selby | 1:26.00 | 1:31.01 | Time only swim |
1 |
Jessica Hutchinson |
Chapeltown |
1:34.23 |
1:36.74 |
6.0 |
+2.51 |
Event 125 Boys 9yrs 50m Butterfly
|
|
9 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Jenson Owen |
Edlington |
53.09 |
43.68 |
6.0 |
-9.41 |
2 |
Oscar Plummer |
Rotherham Mo |
57.50 |
53.89 |
5.0 |
-3.61 |
3 |
Oliver Austin |
Bo Barnsley |
1:05.70 |
55.46 |
4.0 |
-10.24 |
4 |
Oscar Gavelle |
Rotherham Mo |
1:06.00 |
55.56 |
3.0 |
-10.44 |
5 |
Benjamin Scott |
Chapeltown |
1:03.00 |
56.32 |
2.0 |
-6.68 |
6 |
Aaron Cocker |
Armthorpe |
1:00.57 |
58.34 |
1.0 |
-2.23 |
7 |
Noah Brown |
Adwick |
1:04.53 |
58.73 |
|
-5.80 |
8 |
Joshua Booth |
Rotherham Mo |
1:07.91 |
1:02.97 |
|
-4.94 |
9 |
Lawrence Chapman |
Adwick |
1:04.34 |
1:04.87 |
|
+0.53 |
9 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Asher Dowding |
8.4 Did not finish with both hands or touch not simultaneous or hands not separated |
Event 126 Girls 10yrs 50m Butterfly
|
|
10 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Greta Highfield |
Rossington |
40.75 |
39.89 |
6.0 |
-0.86 |
2 |
Joanna McCallum |
South Axholm |
40.42 |
42.67 |
5.0 |
+2.25 |
3 |
Holly Atkinson |
Bo Barnsley |
42.80 |
43.38 |
4.0 |
+0.58 |
4 |
Violet Sykes |
Adwick |
42.71 |
43.83 |
3.0 |
+1.12 |
5 |
Sophie Fisher |
Rotherham Mo |
43.96 |
45.26 |
2.0 |
+1.30 |
6 |
Sophia Johal |
Gainsborough |
45.85 |
45.59 |
1.0 |
-0.26 |
7 |
Alisha Day |
New Earswick |
48.75 |
45.74 |
|
-3.01 |
8 |
Mila Hughes |
Adwick |
44.79 |
46.21 |
|
+1.42 |
9 |
Grace Bradbury |
Rotherham Mo |
46.44 |
47.70 |
|
+1.26 |
10 |
Ruby Credland |
Gainsborough |
54.80 |
47.89 |
|
-6.91 |
11 |
Darcie Willis |
Rotherham Mo |
50.35 |
49.18 |
|
-1.17 |
12 |
Isabella Robinson |
Adwick |
50.64 |
49.95 |
|
-0.69 |
13 |
Isabelle Child |
Armthorpe |
49.69 |
49.98 |
|
+0.29 |
14 |
Grace Gibson |
Selby |
48.47 |
50.21 |
|
+1.74 |
15 |
Amelia Wilkinson |
South Axholm |
53.20 |
52.55 |
|
-0.65 |
16 |
Connie Hickling |
Rotherham Mo |
49.38 |
54.80 |
|
+5.42 |
17 |
Elinor Swales |
Edlington |
54.20 |
54.91 |
|
+0.71 |
18 |
Eve Clift |
Adwick |
NT |
55.29 |
|
npt |
19 |
Melissa Connolly |
Bo Barnsley |
53.79 |
56.02 |
|
+2.23 |
20 |
Eva Phillipson |
South Axholm |
53.71 |
59.87 |
|
+6.16 |
21 |
Ella Pollitt |
Selby |
1:05.95 |
1:03.10 |
|
-2.85 |
22 |
Grace Setterington |
Adwick |
1:00.25 |
1:03.63 |
|
+3.38 |
23 |
Elodie Maloigne |
South Axholm |
59.85 |
1:07.67 |
|
+7.82 |
24 |
Phoebe Smith |
Adwick |
NT |
1:16.20 |
|
npt |
25 |
Georgia Drury |
South Axholm |
NT |
1:23.96 |
|
npt |
10 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Kaitlin Robbs |
8.4 Did not touch with both hands, touch not simultaneous, hands not separated at turn |
|
Anna Meyer |
8.4 Did not touch with both hands, touch not simultaneous, hands not separated at turn |
Event 127 Boys 11yrs 50m Freestyle
|
|
11 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Jack Denwood |
Rotherham Mo |
36.98 |
35.31 |
6.0 |
-1.67 |
2 |
Oliver Hinchcliffe |
Rotherham Mo |
36.56 |
36.04 |
5.0 |
-0.52 |
3 |
Jimmy Beckitt |
Dearne Vall |
35.96 |
36.10 |
4.0 |
+0.14 |
4 |
Lewis Fox |
Rotherham Mo |
37.84 |
36.23 |
3.0 |
-1.61 |
5 |
Nathan Martin |
Chapeltown |
39.07 |
36.27 |
2.0 |
-2.80 |
6 |
Jake Thorold |
Gainsborough |
37.52 |
37.18 |
1.0 |
-0.34 |
7 |
Edward Williams |
Rotherham Mo |
42.86 |
37.44 |
|
-5.42 |
8 |
Milosz Wenc |
Adwick |
37.95 |
37.83 |
|
-0.12 |
9 |
Oliver Stables |
Rotherham Mo |
38.45 |
37.97 |
|
-0.48 |
10 |
Ben Stilborn |
Armthorpe |
38.86 |
38.22 |
|
-0.64 |
11 |
Alfie Nixon |
South Axholm |
36.53 |
38.27 |
|
+1.74 |
12 |
William Nixon |
Rotherham Mo |
38.50 |
39.01 |
|
+0.51 |
13 |
Errol Bayraktar |
Edlington |
40.01 |
39.24 |
|
-0.77 |
14 |
James Cam |
Rotherham Mo |
41.30 |
39.76 |
|
-1.54 |
15 |
Brandon Sykes |
Adwick |
39.78 |
41.23 |
|
+1.45 |
16 |
Oliver Crow |
South Axholm |
45.40 |
45.11 |
|
-0.29 |
17 |
Jake Roberts |
Bo Barnsley |
47.95 |
46.65 |
|
-1.30 |
11 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Tom Moffat |
Did Not Compete |
|
Jared Almond |
Did Not Compete |
Event 128 Girls 12yrs 50m Freestyle
|
|
12 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Nicole Stilborn |
Armthorpe |
33.50 |
32.79 |
6.0 |
-0.71 |
2 |
Grace Newsam |
Dearne Vall |
33.98 |
32.99 |
5.0 |
-0.99 |
3 |
Kate Challenger |
Dearne Vall |
34.11 |
33.51 |
4.0 |
-0.60 |
4 |
Lottie McCay |
Armthorpe |
34.60 |
34.36 |
3.0 |
-0.24 |
5 |
Lucy Naylor |
Chapeltown |
34.56 |
34.83 |
2.0 |
+0.27 |
6 |
Paige Moore |
Armthorpe |
35.25 |
34.90 |
1.0 |
-0.35 |
7 |
Emma Mitchell |
Dearne Vall |
35.25 |
35.57 |
|
+0.32 |
8 |
Katie Hutchinson |
Chapeltown |
36.50 |
35.93 |
|
-0.57 |
9 |
Kate Ripley |
Selby |
36.00 |
37.88 |
|
+1.88 |
10 |
Lillian Cooper |
Selby |
36.63 |
38.08 |
|
+1.45 |
11 |
Daniella Milner |
South Axholm |
38.80 |
39.74 |
|
+0.94 |
12 |
Natalie Bisby |
Adwick |
38.97 |
40.03 |
|
+1.06 |
13 |
Erin Michael |
Selby |
49.72 |
46.44 |
|
-3.28 |
Event 129 Boys 13yrs 100m Ind Medley
|
|
13 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Thomas Taverner |
Dearne Vall |
1:34.75 |
1:31.71 |
6.0 |
-3.04 |
2 |
Sam Mould |
Dearne Vall |
1:36.56 |
1:32.32 |
5.0 |
-4.24 |
Event 130 Girls 14, 15,16yrs & Over 100m Ind Medley
|
Cut-offs |
14 | 15 | 16+ | |
B | 1:12.00 | 1:10.00 | 1:09.00 | |
|
14 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Emma Jackson |
Gainsborough |
1:15.85 |
1:16.75 |
6.0 |
+0.90 |
2 |
Cerys Watkins |
Adwick |
1:18.36 |
1:18.14 |
5.0 |
-0.22 |
3 |
Rebecca Wordsworth |
Adwick |
1:20.73 |
1:22.25 |
4.0 |
+1.52 |
4 |
Chloe Jones |
Rotherham Mo |
1:26.21 |
1:25.66 |
3.0 |
-0.55 |
5 |
Joanna Brown |
Gainsborough |
1:31.34 |
1:32.04 |
2.0 |
+0.70 |
6 |
Amy Guettat |
Bo Barnsley |
1:33.48 |
1:34.27 |
1.0 |
+0.79 |
15 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Lizzy Palin |
New Earswick |
1:24.92 |
1:23.02 |
6.0 |
-1.90 |
2 |
Ellie Jackson |
Rossington |
1:23.34 |
1:25.17 |
5.0 |
+1.83 |
16yrs & Over Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Hannah Buckley |
Selby |
1:13.57 |
1:17.88 |
6.0 |
+4.31 |
2 |
Jessica Hutchinson |
Chapeltown |
1:26.29 |
1:26.09 |
5.0 |
-0.20 |
Event 201 Girls 9yrs 50m Backstroke
|
|
9 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Cazia Martin |
Selby |
1:02.81 |
46.84 |
6.0 |
-15.97 |
2 |
Emily Griffiths |
Rossington |
48.89 |
47.16 |
5.0 |
-1.73 |
3 |
Isobel Wickson |
Rotherham Mo |
52.74 |
48.79 |
4.0 |
-3.95 |
4 |
Kennedy Matthews |
Armthorpe |
NT |
49.15 |
3.0 |
npt |
5 |
Maisie Lissiak |
Armthorpe |
55.25 |
50.93 |
2.0 |
-4.32 |
6 |
Aimee-Lou Clewes-Crawford |
Dearne Vall |
NT |
52.50 |
1.0 |
npt |
7 |
Ruby Mullins |
Dearne Vall |
NT |
52.87 |
|
npt |
8 |
Molly Beckitt |
Dearne Vall |
NT |
1:00.67 |
|
npt |
9 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Rosie Carter |
Kippax |
48.08 |
44.60 |
|
-3.48 |
2 |
Hannah Senior |
Rotherham Mo |
51.19 |
45.37 |
|
-5.82 |
3 |
Claudia Dennis |
Adwick |
48.00 |
46.03 |
|
-1.97 |
9 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Evelyn Kemp |
6.5 Not on back when leaving wall |
|
Eliza Austin |
6.5 More than one single or double simultaneous arm pull used to initiate turn. |
|
Livia Wenc |
6.5 Not on back when leaving wall |
Event 202 Boys 10yrs 50m Backstroke
|
|
10 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Jack Collins |
Armthorpe |
47.27 |
45.82 |
6.0 |
-1.45 |
2 |
Owen Green |
Armthorpe |
49.20 |
46.32 |
5.0 |
-2.88 |
3 |
Charlie Dey |
Rossington |
47.71 |
46.42 |
4.0 |
-1.29 |
4 |
William Kielty |
Calv Bing |
46.33 |
47.10 |
3.0 |
+0.77 |
5 |
William Jinks |
Adwick |
48.82 |
47.65 |
2.0 |
-1.17 |
6 |
Samuel Lee |
Rotherham Mo |
54.72 |
47.95 |
1.0 |
-6.77 |
7 |
Charlie Clarke |
Bo Barnsley |
48.57 |
48.29 |
|
-0.28 |
8 |
Henry Alcock |
Armthorpe |
48.57 |
49.15 |
|
+0.58 |
9 |
Samuel Hall-Evans |
Rossington |
54.58 |
49.79 |
|
-4.79 |
10 |
Oliver Bramham |
Gainsborough |
54.24 |
52.68 |
|
-1.56 |
11 |
Lewis Davis |
Adwick |
54.20 |
56.94 |
|
+2.74 |
10 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Edward Cam |
Rotherham Mo |
49.10 |
40.34 |
|
-8.76 |
2 |
Harrison Maskrey |
Adwick |
46.00 |
42.39 |
|
-3.61 |
3 |
Antoni Cusworth |
Rotherham Mo |
46.18 |
43.18 |
|
-3.00 |
4 |
Thomas Kershaw |
Kippax |
46.00 |
44.11 |
|
-1.89 |
10 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Harvey Stevenson |
6.5 More than one single or double simultaneous arm pull used to initiate turn. |
Event 203 Girls 11yrs 50m Breaststroke
|
|
11 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Kate Cooper |
Rotherham Mo |
48.65 |
47.00 |
6.0 |
-1.65 |
2 |
Tia Plumtree |
Rotherham Mo |
48.25 |
47.04 |
5.0 |
-1.21 |
3 |
Melissa Moreno |
Armthorpe |
48.00 |
47.25 |
4.0 |
-0.75 |
4 |
Sophia Pashley |
Rotherham Mo |
48.69 |
48.94 |
3.0 |
+0.25 |
5 |
Megan Wood |
Armthorpe |
49.51 |
49.08 |
2.0 |
-0.43 |
6 |
Freya Goodwin |
Chapeltown |
49.80 |
49.09 |
1.0 |
-0.71 |
7 |
Millie Benton |
Gainsborough |
49.33 |
49.12 |
|
-0.21 |
8 |
Alice Moore |
Selby |
50.27 |
49.95 |
|
-0.32 |
9 |
Grace Bell |
Selby |
1:01.42 |
51.48 |
|
-9.94 |
10 |
Holly Jones |
Adwick |
53.50 |
52.02 |
|
-1.48 |
11 |
Hannah Croker |
Rotherham Mo |
52.64 |
52.28 |
|
-0.36 |
12 |
Frankie Hughes |
Rossington |
55.28 |
52.40 |
|
-2.88 |
13 |
Cara Thomas |
Adwick |
55.39 |
53.06 |
|
-2.33 |
14 |
Keira Tiggardine |
Bo Barnsley |
50.75 |
54.10 |
|
+3.35 |
14 |
Caitlin Carmichael |
Selby |
54.64 |
54.10 |
|
-0.54 |
16 |
Ashleyne Stevens |
Adwick |
55.11 |
54.12 |
|
-0.99 |
17 |
Savanna Shepherd |
New Earswick |
NT |
54.42 |
|
npt |
18 |
Kate Neal |
Kippax |
57.24 |
54.96 |
|
-2.28 |
19 |
Jasmine Turner |
Adwick |
56.26 |
55.01 |
|
-1.25 |
20 |
Ella Polwin |
Armthorpe |
1:02.66 |
55.04 |
|
-7.62 |
21 |
Alyssa Warren |
Bo Barnsley |
1:05.00 |
56.04 |
|
-8.96 |
22 |
Danielle Cartman |
Selby |
1:00.59 |
56.35 |
|
-4.24 |
23 |
Natalia Bradwell |
South Axholm |
57.05 |
56.92 |
|
-0.13 |
24 |
Courtney Lines |
Rotherham Mo |
1:02.00 |
58.62 |
|
-3.38 |
25 |
Lily Barrett |
Rotherham Mo |
1:01.68 |
1:00.25 |
|
-1.43 |
26 |
Holly Hadfield |
South Axholm |
1:06.74 |
1:02.49 |
|
-4.25 |
11 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Kiarna Woodhead |
New Earswick |
49.01 |
43.65 |
|
-5.36 |
2 |
Hannah Read |
Chapeltown |
48.35 |
44.62 |
|
-3.73 |
11 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Lilia Clarke-Brenton |
7.6 Did not finish with both hands or touch not simultaneous or hands not separated |
|
Enya Mason |
7.1 After Start or Turn single butterfly kick not performed before 1st breaststroke leg kick |
|
Phoebe Hoyland |
7.4 Head not breaking surface before hands turn inward at widest point |
|
Jessica Stanley |
7.4 Head not breaking surface before hands turn inward at widest point |
|
Imogen Bradley |
Did Not Compete |
Event 204 Boys 12yrs 50m Breaststroke
|
|
12 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Luke Harrison |
Adwick |
44.86 |
42.84 |
6.0 |
-2.02 |
2 |
Henry Jackson |
Gainsborough |
48.01 |
45.77 |
5.0 |
-2.24 |
3 |
Harry Hanson |
Rotherham Mo |
47.89 |
46.15 |
4.0 |
-1.74 |
4 |
Cody Ingram |
Bo Barnsley |
46.40 |
46.28 |
3.0 |
-0.12 |
5 |
Joe Moore |
Dearne Vall |
49.09 |
46.59 |
2.0 |
-2.50 |
6 |
Sam Forster |
South Axholm |
50.79 |
47.93 |
1.0 |
-2.86 |
7 |
Andrew Garbutt |
Armthorpe |
47.42 |
48.21 |
|
+0.79 |
8 |
Leo Maloigne |
South Axholm |
50.42 |
50.11 |
|
-0.31 |
9 |
Sam Guettat |
Bo Barnsley |
52.89 |
50.70 |
|
-2.19 |
10 |
Jack Moore |
Dearne Vall |
1:00.31 |
56.23 |
|
-4.08 |
Event 205 Girls 13yrs 50m Butterfly
|
|
13 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Lizzie McCallum |
South Axholm |
34.41 |
34.13 |
6.0 |
-0.28 |
2 |
Hannah Waddington |
Gainsborough |
35.64 |
34.29 |
5.0 |
-1.35 |
3 |
Cerys Thomas |
Adwick |
36.85 |
37.77 |
4.0 |
+0.92 |
4 |
Freya Brooke |
Armthorpe |
37.37 |
38.10 |
3.0 |
+0.73 |
5 |
Olivia Mence |
Selby |
43.96 |
38.36 |
2.0 |
-5.60 |
6 |
Eleanor Lakin |
Armthorpe |
39.84 |
39.55 |
1.0 |
-0.29 |
7 |
Molly Hutchinson |
Chapeltown |
39.18 |
39.75 |
|
+0.57 |
8 |
Amelia Scanlan |
Armthorpe |
39.36 |
39.82 |
|
+0.46 |
9 |
Hannah Barker |
South Axholm |
41.47 |
40.00 |
|
-1.47 |
10 |
Caitlin Bradwell |
South Axholm |
39.82 |
41.15 |
|
+1.33 |
11 |
Abby Butler |
Dearne Vall |
42.83 |
41.16 |
|
-1.67 |
12 |
Ellyn Hauser |
Dearne Vall |
NT |
43.12 |
|
npt |
13 |
Bethan Wright |
Selby |
46.65 |
43.82 |
|
-2.83 |
14 |
Faye Aldred |
Selby |
50.81 |
45.01 |
|
-5.80 |
13 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Paula Mellor |
Did Not Compete |
Event 206 Boys 14, 15,16yrs & Over 50m Butterfly
|
|
14 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Kristopher Asher |
South Axholm |
31.23 |
31.42 |
6.0 |
+0.19 |
2 |
Will Hyde |
Selby |
33.78 |
33.36 |
5.0 |
-0.42 |
3 |
Thomas Crow |
South Axholm |
36.50 |
33.68 |
4.0 |
-2.82 |
4 |
Noah Wragg |
Bo Barnsley |
41.92 |
35.01 |
3.0 |
-6.91 |
5 |
Sam Honeybone |
Armthorpe |
37.19 |
36.16 |
2.0 |
-1.03 |
6 |
Tom Harris |
Armthorpe |
39.48 |
36.45 |
1.0 |
-3.03 |
7 |
Jamie Whetton |
Adwick |
36.83 |
36.88 |
|
+0.05 |
15 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Callum Morris |
Adwick |
33.03 |
32.55 |
6.0 |
-0.48 |
2 |
Zackary Merritt |
Dearne Vall |
34.35 |
32.95 |
5.0 |
-1.40 |
3 |
Bayley Bainbridge |
Dearne Vall |
34.82 |
33.80 |
4.0 |
-1.02 |
4 |
Alex Law |
Rotherham Mo |
33.91 |
35.60 |
3.0 |
+1.69 |
16yrs & Over Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Samuel Merritt |
Dearne Vall |
29.12 |
28.70 |
6.0 |
-0.42 |
2 |
Cammron Bower |
Gainsborough |
29.62 |
29.10 |
5.0 |
-0.52 |
3 |
Thomas Wilson |
Armthorpe |
30.00 |
31.03 |
4.0 |
+1.03 |
Event 207 Girls 9yrs 50m Freestyle
|
|
9 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Cazia Martin |
Selby |
45.71 |
39.44 |
6.0 |
-6.27 |
2 |
Emily Griffiths |
Rossington |
40.43 |
40.02 |
5.0 |
-0.41 |
3 |
Daisy Read |
Chapeltown |
47.87 |
40.56 |
4.0 |
-7.31 |
4 |
Maisie Lissiak |
Armthorpe |
49.85 |
40.62 |
3.0 |
-9.23 |
5 |
Rosie Carter |
Kippax |
40.63 |
40.73 |
2.0 |
+0.10 |
6 |
Tammi Plumtree |
Rotherham Mo |
45.75 |
41.63 |
1.0 |
-4.12 |
7 |
Hannah Senior |
Rotherham Mo |
43.78 |
42.32 |
|
-1.46 |
8 |
Kennedy Matthews |
Armthorpe |
NT |
42.33 |
|
npt |
9 |
Claudia Dennis |
Adwick |
42.25 |
43.64 |
|
+1.39 |
10 |
Aimee-Lou Clewes-Crawford |
Dearne Vall |
NT |
44.02 |
|
npt |
11 |
Isobel Wickson |
Rotherham Mo |
45.07 |
44.39 |
|
-0.68 |
12 |
Evelyn Kemp |
Adwick |
58.00 |
50.11 |
|
-7.89 |
13 |
Ruby Mullins |
Dearne Vall |
NT |
50.51 |
|
npt |
14 |
Livia Wenc |
Adwick |
58.48 |
51.26 |
|
-7.22 |
15 |
Eliza Austin |
Bo Barnsley |
54.37 |
51.47 |
|
-2.90 |
16 |
Molly Beckitt |
Dearne Vall |
NT |
53.32 |
|
npt |
Event 208 Boys 10yrs 50m Freestyle
|
|
10 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Harrison Maskrey |
Adwick |
37.15 |
36.47 |
6.0 |
-0.68 |
2 |
Edward Cam |
Rotherham Mo |
41.93 |
36.89 |
5.0 |
-5.04 |
3 |
Cole Thompson |
Armthorpe |
NT |
37.90 |
4.0 |
npt |
4 |
William Taylor |
Rotherham Mo |
42.58 |
38.16 |
3.0 |
-4.42 |
5 |
Antoni Cusworth |
Rotherham Mo |
42.40 |
38.68 |
2.0 |
-3.72 |
6 |
Samuel Hall-Evans |
Rossington |
41.78 |
40.78 |
1.0 |
-1.00 |
7 |
William Jinks |
Adwick |
42.01 |
41.13 |
|
-0.88 |
8 |
Charlie Dey |
Rossington |
41.71 |
41.31 |
|
-0.40 |
9 |
William Kielty |
Calv Bing |
44.32 |
41.66 |
|
-2.66 |
10 |
Jack Collins |
Armthorpe |
41.74 |
41.81 |
|
+0.07 |
11 |
Henry Alcock |
Armthorpe |
42.49 |
42.43 |
|
-0.06 |
12 |
Thomas Kershaw |
Kippax |
39.05 |
42.46 |
|
+3.41 |
13 |
Owen Green |
Armthorpe |
42.03 |
42.53 |
|
+0.50 |
14 |
Samuel Lee |
Rotherham Mo |
46.75 |
43.19 |
|
-3.56 |
15 |
Harvey Stevenson |
Dearne Vall |
48.26 |
43.96 |
|
-4.30 |
16 |
Charlie Clarke |
Bo Barnsley |
43.90 |
45.92 |
|
+2.02 |
17 |
Joe Martin |
Gainsborough |
51.47 |
46.98 |
|
-4.49 |
18 |
Oliver Bramham |
Gainsborough |
48.87 |
47.62 |
|
-1.25 |
19 |
Lewis Davis |
Adwick |
NT |
49.39 |
|
npt |
Event 209 Girls 11yrs 100m Ind Medley
|
|
11 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Tiegan Gray |
Gainsborough |
1:35.09 |
1:25.56 |
6.0 |
-9.53 |
2 |
Sophia Pashley |
Rotherham Mo |
1:30.20 |
1:27.57 |
5.0 |
-2.63 |
3 |
Lily Waters |
Bo Barnsley |
1:31.64 |
1:29.36 |
4.0 |
-2.28 |
4 |
Melissa Moreno |
Armthorpe |
1:29.77 |
1:30.65 |
3.0 |
+0.88 |
5 |
Kate Cooper |
Rotherham Mo |
1:35.96 |
1:31.42 |
2.0 |
-4.54 |
6 |
Freya Goodwin |
Chapeltown |
1:31.22 |
1:32.83 |
1.0 |
+1.61 |
7 |
Tia Plumtree |
Rotherham Mo |
1:34.04 |
1:32.95 |
|
-1.09 |
8 |
Ashleyne Stevens |
Adwick |
1:44.50 |
1:33.05 |
|
-11.45 |
9 |
Kiarna Woodhead |
New Earswick |
1:49.86 |
1:37.80 |
|
-12.06 |
10 |
Holly Jones |
Adwick |
1:39.59 |
1:38.09 |
|
-1.50 |
11 |
Alice Moore |
Selby |
1:37.07 |
1:38.49 |
|
+1.42 |
12 |
Enya Mason |
Rossington |
1:41.26 |
1:38.96 |
|
-2.30 |
13 |
Frankie Hughes |
Rossington |
1:46.98 |
1:39.13 |
|
-7.85 |
14 |
Kate Neal |
Kippax |
1:45.94 |
1:39.37 |
|
-6.57 |
15 |
Hannah Croker |
Rotherham Mo |
1:38.15 |
1:41.12 |
|
+2.97 |
16 |
Cara Thomas |
Adwick |
1:45.85 |
1:41.62 |
|
-4.23 |
17 |
Keira Tiggardine |
Bo Barnsley |
1:38.29 |
1:42.34 |
|
+4.05 |
18 |
Millie Benton |
Gainsborough |
1:38.25 |
1:43.75 |
|
+5.50 |
19 |
Danielle Cartman |
Selby |
2:08.59 |
1:45.14 |
|
-23.45 |
20 |
Phoebe Hoyland |
Edlington |
1:58.03 |
1:45.57 |
|
-12.46 |
21 |
Caitlin Carmichael |
Selby |
1:48.70 |
1:46.76 |
|
-1.94 |
22 |
Ella Polwin |
Armthorpe |
2:02.47 |
1:48.70 |
|
-13.77 |
23 |
Jasmine Turner |
Adwick |
1:56.39 |
1:49.04 |
|
-7.35 |
24 |
Natalia Bradwell |
South Axholm |
1:52.68 |
1:51.04 |
|
-1.64 |
25 |
Savanna Shepherd |
New Earswick |
NT |
1:51.53 |
|
npt |
26 |
Jessica Stanley |
Edlington |
2:00.04 |
1:52.79 |
|
-7.25 |
27 |
Grace Bell |
Selby |
2:09.63 |
1:59.53 |
|
-10.10 |
28 |
Holly Hadfield |
South Axholm |
NT |
2:14.66 |
|
npt |
11 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Megan Wood |
4.4 Starting before the starting signal |
|
Lilia Clarke-Brenton |
4.4 Starting before the starting signal |
|
Imogen Bradley |
Did Not Compete |
|
Keisha Carrington |
Did Not Compete |
Event 210 Boys 12yrs 100m Ind Medley
|
|
12 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Luke Harrison |
Adwick |
NT |
1:24.19 |
6.0 |
npt |
2 |
Andrew Garbutt |
Armthorpe |
1:27.42 |
1:26.59 |
5.0 |
-0.83 |
3 |
Cody Ingram |
Bo Barnsley |
1:26.79 |
1:26.67 |
4.0 |
-0.12 |
4 |
Harry Hanson |
Rotherham Mo |
1:28.74 |
1:27.73 |
3.0 |
-1.01 |
5 |
Joe Moore |
Dearne Vall |
1:32.31 |
1:32.22 |
2.0 |
-0.09 |
6 |
Sam Forster |
South Axholm |
NT |
1:35.77 |
1.0 |
npt |
7 |
Leo Maloigne |
South Axholm |
1:45.98 |
1:38.43 |
|
-7.55 |
8 |
Sam Guettat |
Bo Barnsley |
1:41.83 |
1:41.16 |
|
-0.67 |
12 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Jack Moore |
8.2 Arms not brought forward simultaneously |
Event 211 Girls 13yrs 100m Backstroke
|
|
13 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Olivia Mence |
Selby |
1:22.61 |
1:19.32 |
6.0 |
-3.29 |
2 |
Hannah Waddington |
Gainsborough |
1:22.39 |
1:22.43 |
5.0 |
+0.04 |
3 |
Cerys Thomas |
Adwick |
1:27.86 |
1:24.00 |
4.0 |
-3.86 |
4 |
Eleanor Lakin |
Armthorpe |
1:27.97 |
1:25.17 |
3.0 |
-2.80 |
5 |
Abigail Hackney |
Gainsborough |
1:33.61 |
1:25.41 |
2.0 |
-8.20 |
6 |
Leah Mullins |
Dearne Vall |
1:27.05 |
1:26.47 |
1.0 |
-0.58 |
7 |
Amelia Scanlan |
Armthorpe |
1:33.81 |
1:29.39 |
|
-4.42 |
8 |
Lucy Moore |
Selby |
1:36.23 |
1:29.44 |
|
-6.79 |
9 |
Hannah Cusack-Hughes |
Adwick |
1:34.81 |
1:29.58 |
|
-5.23 |
10 |
Hannah Barker |
South Axholm |
1:32.05 |
1:33.39 |
|
+1.34 |
11 |
Caitlin Bradwell |
South Axholm |
1:34.59 |
1:37.64 |
|
+3.05 |
12 |
Ellyn Hauser |
Dearne Vall |
NT |
1:38.91 |
|
npt |
13 |
Abigail Carmichael |
Selby |
1:59.96 |
1:42.08 |
|
-17.88 |
13 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Freya Brooke |
Armthorpe |
1:25.32 |
1:17.36 |
|
-7.96 |
13 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Paula Mellor |
Did Not Compete |
Event 212 Boys 14, 15,16yrs & Over 100m Backstroke
|
Cut-offs |
14 | 15 | 16+ | |
B | 1:14.50 | 1:10.00 | 1:08.00 | |
|
14 yrs A Grade
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
|
Thomas Crow |
South Axholm | 1:11.23 | 1:12.23 | Time only swim |
14 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Kristopher Asher |
South Axholm |
1:20.80 |
1:17.58 |
6.0 |
-3.22 |
2 |
Jamie Whetton |
Adwick |
1:20.18 |
1:19.15 |
5.0 |
-1.03 |
3 |
Noah Wragg |
Bo Barnsley |
1:29.14 |
1:21.05 |
4.0 |
-8.09 |
4 |
Ben Wilson |
Armthorpe |
1:24.53 |
1:22.54 |
3.0 |
-1.99 |
5 |
Tom Harris |
Armthorpe |
1:28.78 |
1:24.34 |
2.0 |
-4.44 |
15 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Zackary Merritt |
Dearne Vall |
1:15.49 |
1:13.77 |
6.0 |
-1.72 |
2 |
Callum Morris |
Adwick |
1:16.17 |
1:15.85 |
5.0 |
-0.32 |
3 |
Bayley Bainbridge |
Dearne Vall |
1:15.79 |
1:16.02 |
4.0 |
+0.23 |
4 |
Alex Law |
Rotherham Mo |
1:23.59 |
1:17.44 |
3.0 |
-6.15 |
16yrs & Over Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Thomas Wilson |
Armthorpe |
1:11.00 |
1:08.26 |
6.0 |
-2.74 |
16yrs & Over Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Samuel Merritt |
Dearne Vall |
1:11.78 |
1:04.61 |
|
-7.17 |
Event 213 Girls 9yrs 50m Breaststroke
|
|
9 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Cazia Martin |
Selby |
1:00.02 |
52.68 |
6.0 |
-7.34 |
2 |
Maisie Lissiak |
Armthorpe |
1:03.56 |
53.66 |
5.0 |
-9.90 |
3 |
Claudia Dennis |
Adwick |
53.00 |
53.74 |
4.0 |
+0.74 |
4 |
Emily Griffiths |
Rossington |
55.88 |
54.46 |
3.0 |
-1.42 |
5 |
Aimee-Lou Clewes-Crawford |
Dearne Vall |
NT |
54.49 |
2.0 |
npt |
6 |
Kennedy Matthews |
Armthorpe |
NT |
55.12 |
1.0 |
npt |
7 |
Daisy Read |
Chapeltown |
1:00.30 |
56.86 |
|
-3.44 |
8 |
Tammi Plumtree |
Rotherham Mo |
1:01.10 |
57.02 |
|
-4.08 |
9 |
Ruby Mullins |
Dearne Vall |
NT |
58.48 |
|
npt |
10 |
Isobel Wickson |
Rotherham Mo |
1:08.38 |
1:02.68 |
|
-5.70 |
11 |
Rosie Carter |
Kippax |
1:03.29 |
1:03.97 |
|
+0.68 |
12 |
Molly Beckitt |
Dearne Vall |
NT |
1:06.16 |
|
npt |
13 |
Evelyn Kemp |
Adwick |
1:15.00 |
1:10.81 |
|
-4.19 |
9 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Eliza Austin |
7.4 Head not breaking surface before hands turn inward at widest point |
|
Livia Wenc |
7.6 Did not touch with both hands or touch not simultaneous at turn |
Event 214 Boys 10yrs 50m Breaststroke
|
|
10 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Harrison Maskrey |
Adwick |
51.07 |
50.47 |
6.0 |
-0.60 |
2 |
Thomas Kershaw |
Kippax |
51.48 |
51.54 |
5.0 |
+0.06 |
3 |
Henry Alcock |
Armthorpe |
59.76 |
54.43 |
4.0 |
-5.33 |
4 |
Antoni Cusworth |
Rotherham Mo |
58.45 |
54.53 |
3.0 |
-3.92 |
5 |
Owen Green |
Armthorpe |
56.34 |
55.63 |
2.0 |
-0.71 |
6 |
William Jinks |
Adwick |
56.20 |
55.88 |
1.0 |
-0.32 |
7 |
William Kielty |
Calv Bing |
55.28 |
56.24 |
|
+0.96 |
8 |
Jack Collins |
Armthorpe |
57.32 |
57.38 |
|
+0.06 |
9 |
William Taylor |
Rotherham Mo |
1:02.58 |
58.48 |
|
-4.10 |
10 |
Charlie Dey |
Rossington |
59.79 |
59.03 |
|
-0.76 |
11 |
Samuel Lee |
Rotherham Mo |
1:03.33 |
59.46 |
|
-3.87 |
12 |
Charlie Clarke |
Bo Barnsley |
55.30 |
1:00.32 |
|
+5.02 |
13 |
Oliver Bramham |
Gainsborough |
1:03.00 |
1:01.36 |
|
-1.64 |
14 |
Harvey Stevenson |
Dearne Vall |
1:13.16 |
1:03.49 |
|
-9.67 |
10 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Cole Thompson |
Armthorpe |
NT |
46.18 |
|
npt |
2 |
Edward Cam |
Rotherham Mo |
57.13 |
47.81 |
|
-9.32 |
10 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Joe Martin |
7.1 After Start or Turn multiple butterfly kicks performed |
|
Lewis Davis |
4.4 Starting before the starting signal |
Event 215 Girls 11yrs 50m Butterfly
|
|
11 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Tiegan Gray |
Gainsborough |
38.70 |
38.18 |
6.0 |
-0.52 |
2 |
Sophia Pashley |
Rotherham Mo |
38.36 |
39.42 |
5.0 |
+1.06 |
3 |
Lily Waters |
Bo Barnsley |
42.75 |
40.16 |
4.0 |
-2.59 |
4 |
Hannah Read |
Chapeltown |
44.31 |
40.83 |
3.0 |
-3.48 |
5 |
Kate Cooper |
Rotherham Mo |
44.43 |
40.88 |
2.0 |
-3.55 |
6 |
Megan Wood |
Armthorpe |
42.54 |
40.97 |
1.0 |
-1.57 |
7 |
Kate Neal |
Kippax |
41.88 |
41.11 |
|
-0.77 |
8 |
Melissa Moreno |
Armthorpe |
42.17 |
41.24 |
|
-0.93 |
9 |
Ashleyne Stevens |
Adwick |
45.36 |
42.84 |
|
-2.52 |
10 |
Freya Goodwin |
Chapeltown |
44.24 |
43.37 |
|
-0.87 |
11 |
Tia Plumtree |
Rotherham Mo |
42.88 |
44.23 |
|
+1.35 |
12 |
Holly Jones |
Adwick |
44.35 |
45.40 |
|
+1.05 |
13 |
Millie Benton |
Gainsborough |
44.29 |
45.65 |
|
+1.36 |
14 |
Enya Mason |
Rossington |
46.62 |
47.16 |
|
+0.54 |
15 |
Ember Horgan |
Gainsborough |
54.05 |
47.32 |
|
-6.73 |
16 |
Alice Moore |
Selby |
46.20 |
47.75 |
|
+1.55 |
17 |
Frankie Hughes |
Rossington |
52.05 |
50.65 |
|
-1.40 |
18 |
Jessica Stanley |
Edlington |
54.41 |
50.83 |
|
-3.58 |
19 |
Cara Thomas |
Adwick |
53.01 |
50.95 |
|
-2.06 |
20 |
Hannah Croker |
Rotherham Mo |
51.42 |
51.17 |
|
-0.25 |
21 |
Phoebe Hoyland |
Edlington |
51.03 |
53.99 |
|
+2.96 |
22 |
Lily Barrett |
Rotherham Mo |
54.92 |
54.01 |
|
-0.91 |
23 |
Savanna Shepherd |
New Earswick |
NT |
54.94 |
|
npt |
24 |
Ella Polwin |
Armthorpe |
1:00.42 |
58.45 |
|
-1.97 |
25 |
Grace Bell |
Selby |
1:03.72 |
59.70 |
|
-4.02 |
26 |
Natalia Bradwell |
South Axholm |
1:00.85 |
59.74 |
|
-1.11 |
11 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Charlotte Dewick |
4.4 Starting before the starting signal |
|
Keira Tiggardine |
4.4 Starting before the starting signal |
|
Jasmine Turner |
8.2 Arms not brought forward over the water |
|
Imogen Bradley |
Did Not Compete |
|
Keisha Carrington |
Did Not Compete |
Event 216 Boys 12yrs 50m Butterfly
|
|
12 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Cody Ingram |
Bo Barnsley |
42.25 |
39.86 |
6.0 |
-2.39 |
2 |
Andrew Garbutt |
Armthorpe |
40.07 |
40.50 |
5.0 |
+0.43 |
3 |
Harry Hanson |
Rotherham Mo |
43.06 |
43.76 |
4.0 |
+0.70 |
4 |
Joe Moore |
Dearne Vall |
44.15 |
44.70 |
3.0 |
+0.55 |
5 |
Sam Guettat |
Bo Barnsley |
49.81 |
45.70 |
2.0 |
-4.11 |
6 |
Leo Maloigne |
South Axholm |
47.76 |
48.52 |
1.0 |
+0.76 |
12 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Jack Moore |
8.2 Arms not brought forward simultaneously |
Event 217 Girls 13yrs 100m Freestyle
|
|
13 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Lizzie McCallum |
South Axholm |
1:08.61 |
1:08.10 |
6.0 |
-0.51 |
2 |
Eleanor Lakin |
Armthorpe |
1:15.76 |
1:13.60 |
5.0 |
-2.16 |
3 |
Olivia Mence |
Selby |
1:15.36 |
1:13.89 |
4.0 |
-1.47 |
4 |
Cerys Thomas |
Adwick |
1:18.30 |
1:14.45 |
3.0 |
-3.85 |
5 |
Freya Brooke |
Armthorpe |
1:24.58 |
1:15.03 |
2.0 |
-9.55 |
6 |
Hannah Waddington |
Gainsborough |
1:26.53 |
1:15.23 |
1.0 |
-11.30 |
7 |
Amelia Scanlan |
Armthorpe |
1:23.86 |
1:18.85 |
|
-5.01 |
8 |
Abigail Hackney |
Gainsborough |
1:28.50 |
1:19.14 |
|
-9.36 |
9 |
Lucy Moore |
Selby |
1:23.28 |
1:20.96 |
|
-2.32 |
10 |
Hannah Barker |
South Axholm |
1:23.81 |
1:22.22 |
|
-1.59 |
11 |
Abby Butler |
Dearne Vall |
NT |
1:22.82 |
|
npt |
12 |
Keira Bainbridge |
Dearne Vall |
1:23.71 |
1:23.36 |
|
-0.35 |
13 |
Hannah Cusack-Hughes |
Adwick |
1:25.58 |
1:23.44 |
|
-2.14 |
14 |
Molly Hutchinson |
Chapeltown |
1:19.58 |
1:24.30 |
|
+4.72 |
15 |
Ellyn Hauser |
Dearne Vall |
NT |
1:24.83 |
|
npt |
16 |
Faye Aldred |
Selby |
1:31.95 |
1:25.03 |
|
-6.92 |
17 |
Bethan Wright |
Selby |
1:27.81 |
1:27.38 |
|
-0.43 |
18 |
Caitlin Bradwell |
South Axholm |
1:25.95 |
1:29.59 |
|
+3.64 |
19 |
Abigail Carmichael |
Selby |
1:51.34 |
1:36.42 |
|
-14.92 |
13 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Paula Mellor |
Did Not Compete |
Event 218 Boys 14, 15,16yrs & Over 100m Freestyle
|
Cut-offs |
14 | 14+ | 15 | 16+ | |
B | 1:02.50 | 1:01.00 | 58.00 | |
|
14 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Nile Michael |
Selby |
1:06.60 |
1:03.88 |
6.0 |
-2.72 |
2 |
Kristopher Asher |
South Axholm |
1:05.84 |
1:04.79 |
5.0 |
-1.05 |
3 |
Thomas Crow |
South Axholm |
1:05.61 |
1:06.40 |
4.0 |
+0.79 |
4 |
Will Hyde |
Selby |
1:07.81 |
1:09.99 |
3.0 |
+2.18 |
5 |
Sam Honeybone |
Armthorpe |
1:12.26 |
1:10.89 |
2.0 |
-1.37 |
6 |
Tom Harris |
Armthorpe |
1:19.59 |
1:11.44 |
1.0 |
-8.15 |
7 |
Jamie Whetton |
Adwick |
1:12.01 |
1:11.93 |
|
-0.08 |
8 |
Noah Wragg |
Bo Barnsley |
1:18.47 |
1:12.32 |
|
-6.15 |
9 |
Ben Wilson |
Armthorpe |
1:19.42 |
1:13.37 |
|
-6.05 |
15 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Zackary Merritt |
Dearne Vall |
1:07.25 |
1:03.89 |
6.0 |
-3.36 |
2 |
Callum Morris |
Adwick |
1:04.13 |
1:04.30 |
5.0 |
+0.17 |
3 |
Bayley Bainbridge |
Dearne Vall |
1:06.45 |
1:06.27 |
4.0 |
-0.18 |
4 |
Alex Law |
Rotherham Mo |
1:07.30 |
1:10.67 |
3.0 |
+3.37 |
16yrs & Over Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Thomas Wilson |
Armthorpe |
1:03.99 |
1:02.77 |
6.0 |
-1.22 |
16yrs & Over Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Samuel Merritt |
Dearne Vall |
1:01.02 |
57.93 |
|
-3.09 |
Event 219 Girls 9yrs 100m Ind Medley
|
|
9 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Cazia Martin |
Selby |
2:00.93 |
1:40.12 |
6.0 |
-20.81 |
2 |
Emily Griffiths |
Rossington |
1:51.12 |
1:41.29 |
5.0 |
-9.83 |
3 |
Tammi Plumtree |
Rotherham Mo |
1:50.75 |
1:42.31 |
4.0 |
-8.44 |
4 |
Kennedy Matthews |
Armthorpe |
NT |
1:44.91 |
3.0 |
npt |
5 |
Claudia Dennis |
Adwick |
1:42.02 |
1:47.64 |
2.0 |
+5.62 |
6 |
Maisie Lissiak |
Armthorpe |
NT |
1:49.13 |
1.0 |
npt |
7 |
Aimee-Lou Clewes-Crawford |
Dearne Vall |
NT |
1:53.10 |
|
npt |
8 |
Eliza Austin |
Bo Barnsley |
2:10.00 |
2:09.19 |
|
-0.81 |
9 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Rosie Carter |
4.4 Starting before the starting signal |
Event 220 Boys 10yrs 100m Ind Medley
|
|
10 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Edward Cam |
Rotherham Mo |
1:47.23 |
1:33.10 |
6.0 |
-14.13 |
2 |
Harrison Maskrey |
Adwick |
1:34.70 |
1:34.38 |
5.0 |
-0.32 |
3 |
Antoni Cusworth |
Rotherham Mo |
1:44.28 |
1:40.37 |
4.0 |
-3.91 |
4 |
Thomas Kershaw |
Kippax |
1:39.23 |
1:40.78 |
3.0 |
+1.55 |
5 |
William Jinks |
Adwick |
1:47.83 |
1:42.57 |
2.0 |
-5.26 |
6 |
Owen Green |
Armthorpe |
1:45.11 |
1:43.83 |
1.0 |
-1.28 |
7 |
Henry Alcock |
Armthorpe |
1:55.61 |
1:45.44 |
|
-10.17 |
8 |
Jack Collins |
Armthorpe |
1:44.50 |
1:46.22 |
|
+1.72 |
9 |
Charlie Clarke |
Bo Barnsley |
1:39.97 |
1:48.02 |
|
+8.05 |
10 |
William Kielty |
Calv Bing |
1:48.22 |
1:49.65 |
|
+1.43 |
10 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Charlie Dey |
4.4 Starting before the starting signal |
|
Harvey Stevenson |
9.1 Incorrect individual stroke order i.e. (Fly Back Breast Free) |
|
Lewis Davis |
8.2 Arms not brought forward over the water |
Event 221 Girls 11yrs 50m Backstroke
|
|
11 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Ashleyne Stevens |
Adwick |
43.50 |
42.02 |
6.0 |
-1.48 |
2 |
Kate Cooper |
Rotherham Mo |
43.63 |
42.83 |
5.0 |
-0.80 |
3 |
Megan Wood |
Armthorpe |
43.50 |
42.89 |
4.0 |
-0.61 |
4 |
Freya Goodwin |
Chapeltown |
43.57 |
43.04 |
3.0 |
-0.53 |
5 |
Melissa Moreno |
Armthorpe |
43.50 |
43.32 |
2.0 |
-0.18 |
6 |
Kate Neal |
Kippax |
44.67 |
44.28 |
1.0 |
-0.39 |
7 |
Ember Horgan |
Gainsborough |
46.59 |
44.59 |
|
-2.00 |
8 |
Frankie Hughes |
Rossington |
48.06 |
45.11 |
|
-2.95 |
9 |
Ella Polwin |
Armthorpe |
52.28 |
45.65 |
|
-6.63 |
10 |
Kiarna Woodhead |
New Earswick |
51.35 |
45.82 |
|
-5.53 |
11 |
Keira Tiggardine |
Bo Barnsley |
45.26 |
46.14 |
|
+0.88 |
12 |
Alice Moore |
Selby |
46.42 |
46.16 |
|
-0.26 |
12 |
Hannah Croker |
Rotherham Mo |
46.02 |
46.16 |
|
+0.14 |
14 |
Enya Mason |
Rossington |
44.12 |
46.62 |
|
+2.50 |
15 |
Charlotte Dewick |
Gainsborough |
48.09 |
46.87 |
|
-1.22 |
16 |
Lilia Clarke-Brenton |
Kippax |
NT |
46.98 |
|
npt |
17 |
Cara Thomas |
Adwick |
46.24 |
47.45 |
|
+1.21 |
18 |
Holly Jones |
Adwick |
45.83 |
47.89 |
|
+2.06 |
19 |
Millie Benton |
Gainsborough |
46.40 |
48.00 |
|
+1.60 |
20 |
Courtney Lines |
Rotherham Mo |
47.45 |
48.22 |
|
+0.77 |
21 |
Natalia Bradwell |
South Axholm |
48.52 |
48.24 |
|
-0.28 |
22 |
Danielle Cartman |
Selby |
48.60 |
48.32 |
|
-0.28 |
23 |
Phoebe Hoyland |
Edlington |
49.57 |
48.60 |
|
-0.97 |
24 |
Jessica Stanley |
Edlington |
49.13 |
50.01 |
|
+0.88 |
25 |
Caitlin Carmichael |
Selby |
46.71 |
50.13 |
|
+3.42 |
26 |
Savanna Shepherd |
New Earswick |
53.78 |
51.31 |
|
-2.47 |
27 |
Jasmine Turner |
Adwick |
51.85 |
51.35 |
|
-0.50 |
28 |
Holly Hadfield |
South Axholm |
53.09 |
51.85 |
|
-1.24 |
29 |
Lily Barrett |
Rotherham Mo |
55.25 |
53.09 |
|
-2.16 |
30 |
Grace Bell |
Selby |
59.92 |
55.80 |
|
-4.12 |
31 |
Alyssa Warren |
Bo Barnsley |
57.00 |
57.89 |
|
+0.89 |
11 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Imogen Bradley |
Did Not Compete |
|
Keisha Carrington |
Did Not Compete |
Event 222 Boys 12yrs 50m Backstroke
|
|
12 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Henry Jackson |
Gainsborough |
41.40 |
38.69 |
6.0 |
-2.71 |
2 |
Andrew Garbutt |
Armthorpe |
39.00 |
39.36 |
5.0 |
+0.36 |
3 |
Harry Hanson |
Rotherham Mo |
40.70 |
39.41 |
4.0 |
-1.29 |
4 |
Cody Ingram |
Bo Barnsley |
39.30 |
40.17 |
3.0 |
+0.87 |
5 |
Luke Harrison |
Adwick |
57.32 |
40.20 |
2.0 |
-17.12 |
6 |
Joe Moore |
Dearne Vall |
44.62 |
43.26 |
1.0 |
-1.36 |
7 |
Sam Guettat |
Bo Barnsley |
48.40 |
47.35 |
|
-1.05 |
8 |
Sam Forster |
South Axholm |
49.14 |
48.43 |
|
-0.71 |
9 |
Leo Maloigne |
South Axholm |
46.94 |
49.50 |
|
+2.56 |
12 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Jack Moore |
Did Not Compete |
Event 223 Girls 13yrs 100m Breaststroke
|
|
13 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Eleanor Lakin |
Armthorpe |
1:34.33 |
1:30.56 |
6.0 |
-3.77 |
2 |
Lizzie McCallum |
South Axholm |
1:33.34 |
1:32.49 |
5.0 |
-0.85 |
3 |
Cerys Thomas |
Adwick |
1:35.17 |
1:34.12 |
4.0 |
-1.05 |
4 |
Freya Brooke |
Armthorpe |
1:42.33 |
1:35.44 |
3.0 |
-6.89 |
5 |
Hannah Waddington |
Gainsborough |
1:41.34 |
1:37.70 |
2.0 |
-3.64 |
6 |
Leah Mullins |
Dearne Vall |
1:43.45 |
1:41.45 |
1.0 |
-2.00 |
7 |
Olivia Mence |
Selby |
1:46.62 |
1:42.34 |
|
-4.28 |
8 |
Amelia Scanlan |
Armthorpe |
1:49.32 |
1:45.70 |
|
-3.62 |
9 |
Hannah Cusack-Hughes |
Adwick |
1:56.02 |
1:47.92 |
|
-8.10 |
10 |
Hannah Barker |
South Axholm |
1:44.99 |
1:48.09 |
|
+3.10 |
11 |
Keira Bainbridge |
Dearne Vall |
1:52.44 |
1:48.76 |
|
-3.68 |
12 |
Caitlin Bradwell |
South Axholm |
1:48.13 |
1:49.72 |
|
+1.59 |
13 |
Abby Butler |
Dearne Vall |
NT |
1:59.72 |
|
npt |
14 |
Abigail Carmichael |
Selby |
2:21.08 |
2:02.79 |
|
-18.29 |
13 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Bethan Wright |
7.4 Head not breaking surface before hands turn inward at widest point |
|
Ellyn Hauser |
7.4 Leg movements not on the same plane |
|
Paula Mellor |
Did Not Compete |
Event 224 Boys 14, 15,16yrs & Over 100m Breaststroke
|
Cut-offs |
14 | 15 | 16+ | |
B | 1:24.00 | 1:18.00 | 1:15.00 | |
|
14 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Nile Michael |
Selby |
1:30.00 |
1:27.29 |
6.0 |
-2.71 |
2 |
Kristopher Asher |
South Axholm |
1:27.37 |
1:29.80 |
5.0 |
+2.43 |
3 |
Ben Wilson |
Armthorpe |
1:28.08 |
1:30.04 |
4.0 |
+1.96 |
4 |
Jamie Whetton |
Adwick |
1:27.19 |
1:30.80 |
3.0 |
+3.61 |
5 |
Thomas Crow |
South Axholm |
1:29.58 |
1:30.98 |
2.0 |
+1.40 |
6 |
Will Hyde |
Selby |
1:32.33 |
1:31.57 |
1.0 |
-0.76 |
7 |
Tom Harris |
Armthorpe |
1:37.76 |
1:36.96 |
|
-0.80 |
8 |
Noah Wragg |
Bo Barnsley |
1:56.20 |
1:44.66 |
|
-11.54 |
15 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Bayley Bainbridge |
Dearne Vall |
1:24.05 |
1:24.84 |
6.0 |
+0.79 |
2 |
Callum Morris |
Adwick |
1:25.16 |
1:26.20 |
5.0 |
+1.04 |
3 |
Alex Law |
Rotherham Mo |
1:26.14 |
1:28.38 |
4.0 |
+2.24 |
4 |
Zackary Merritt |
Dearne Vall |
1:31.62 |
1:28.91 |
3.0 |
-2.71 |
16yrs & Over Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Cammron Bower |
Gainsborough |
1:21.54 |
1:20.44 |
6.0 |
-1.10 |
2 |
Samuel Merritt |
Dearne Vall |
1:22.81 |
1:21.31 |
5.0 |
-1.50 |
Event 225 Girls 9yrs 50m Butterfly
|
|
9 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Kennedy Matthews |
Armthorpe |
NT |
50.14 |
6.0 |
npt |
2 |
Rosie Carter |
Kippax |
46.26 |
51.27 |
5.0 |
+5.01 |
3 |
Daisy Read |
Chapeltown |
56.67 |
51.35 |
4.0 |
-5.32 |
4 |
Emily Griffiths |
Rossington |
53.99 |
51.88 |
3.0 |
-2.11 |
5 |
Isobel Wickson |
Rotherham Mo |
58.74 |
54.81 |
2.0 |
-3.93 |
6 |
Aimee-Lou Clewes-Crawford |
Dearne Vall |
NT |
55.36 |
1.0 |
npt |
7 |
Maisie Lissiak |
Armthorpe |
1:05.05 |
55.51 |
|
-9.54 |
8 |
Claudia Dennis |
Adwick |
50.06 |
55.64 |
|
+5.58 |
9 |
Tammi Plumtree |
Rotherham Mo |
1:03.44 |
56.67 |
|
-6.77 |
10 |
Evelyn Kemp |
Adwick |
NT |
1:18.30 |
|
npt |
9 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Cazia Martin |
4.4 Starting before the starting signal |
|
Eliza Austin |
Did Not Compete |
Event 226 Boys 10yrs 50m Butterfly
|
|
10 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Harrison Maskrey |
Adwick |
44.68 |
45.83 |
6.0 |
+1.15 |
2 |
Antoni Cusworth |
Rotherham Mo |
47.47 |
45.94 |
5.0 |
-1.53 |
3 |
Edward Cam |
Rotherham Mo |
54.85 |
47.39 |
4.0 |
-7.46 |
4 |
Owen Green |
Armthorpe |
50.32 |
50.61 |
3.0 |
+0.29 |
5 |
Thomas Kershaw |
Kippax |
49.79 |
52.09 |
2.0 |
+2.30 |
6 |
William Jinks |
Adwick |
50.08 |
52.36 |
1.0 |
+2.28 |
7 |
Samuel Lee |
Rotherham Mo |
54.14 |
52.50 |
|
-1.64 |
8 |
Joe Martin |
Gainsborough |
55.26 |
52.99 |
|
-2.27 |
9 |
William Kielty |
Calv Bing |
56.60 |
55.80 |
|
-0.80 |
10 |
Jack Collins |
Armthorpe |
57.00 |
56.76 |
|
-0.24 |
11 |
Charlie Clarke |
Bo Barnsley |
52.99 |
59.15 |
|
+6.16 |
10 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Samuel Hall-Evans |
4.4 Starting before the starting signal |
|
Harvey Stevenson |
8.2 Arms not brought forward over the water |
Event 227 Girls 11yrs 50m Freestyle
|
|
11 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Hannah Read |
Chapeltown |
37.29 |
35.01 |
6.0 |
-2.28 |
2 |
Tiegan Gray |
Gainsborough |
37.06 |
35.04 |
5.0 |
-2.02 |
3 |
Lily Waters |
Bo Barnsley |
37.39 |
36.21 |
4.0 |
-1.18 |
4 |
Megan Wood |
Armthorpe |
38.32 |
36.86 |
3.0 |
-1.46 |
5 |
Ashleyne Stevens |
Adwick |
37.29 |
37.30 |
2.0 |
+0.01 |
6 |
Enya Mason |
Rossington |
37.59 |
37.56 |
1.0 |
-0.03 |
7 |
Kate Cooper |
Rotherham Mo |
38.68 |
37.57 |
|
-1.11 |
8 |
Keira Tiggardine |
Bo Barnsley |
37.43 |
37.95 |
|
+0.52 |
9 |
Freya Goodwin |
Chapeltown |
38.43 |
37.96 |
|
-0.47 |
10 |
Kiarna Woodhead |
New Earswick |
40.51 |
38.00 |
|
-2.51 |
11 |
Charlotte Dewick |
Gainsborough |
40.41 |
38.15 |
|
-2.26 |
12 |
Kate Neal |
Kippax |
39.59 |
38.22 |
|
-1.37 |
13 |
Tia Plumtree |
Rotherham Mo |
38.83 |
38.46 |
|
-0.37 |
14 |
Melissa Moreno |
Armthorpe |
38.06 |
38.51 |
|
+0.45 |
15 |
Holly Jones |
Adwick |
37.26 |
39.55 |
|
+2.29 |
16 |
Millie Benton |
Gainsborough |
39.56 |
39.94 |
|
+0.38 |
17 |
Alice Moore |
Selby |
38.86 |
40.92 |
|
+2.06 |
18 |
Cara Thomas |
Adwick |
41.02 |
41.06 |
|
+0.04 |
19 |
Phoebe Hoyland |
Edlington |
42.79 |
41.25 |
|
-1.54 |
20 |
Frankie Hughes |
Rossington |
42.75 |
41.73 |
|
-1.02 |
21 |
Hannah Croker |
Rotherham Mo |
40.28 |
42.37 |
|
+2.09 |
22 |
Jessica Stanley |
Edlington |
43.00 |
43.10 |
|
+0.10 |
23 |
Caitlin Carmichael |
Selby |
46.91 |
43.36 |
|
-3.55 |
24 |
Savanna Shepherd |
New Earswick |
46.25 |
44.42 |
|
-1.83 |
25 |
Ella Polwin |
Armthorpe |
46.33 |
44.87 |
|
-1.46 |
26 |
Jasmine Turner |
Adwick |
43.68 |
45.00 |
|
+1.32 |
27 |
Danielle Cartman |
Selby |
50.22 |
46.18 |
|
-4.04 |
28 |
Grace Bell |
Selby |
48.10 |
46.77 |
|
-1.33 |
29 |
Lily Barrett |
Rotherham Mo |
47.36 |
47.25 |
|
-0.11 |
30 |
Natalia Bradwell |
South Axholm |
44.85 |
48.36 |
|
+3.51 |
31 |
Courtney Lines |
Rotherham Mo |
45.46 |
49.23 |
|
+3.77 |
32 |
Holly Hadfield |
South Axholm |
51.68 |
50.36 |
|
-1.32 |
33 |
Alyssa Warren |
Bo Barnsley |
53.00 |
52.96 |
|
-0.04 |
11 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Lilia Clarke-Brenton |
4.4 Starting before the starting signal |
|
Imogen Bradley |
Did Not Compete |
|
Keisha Carrington |
Did Not Compete |
Event 228 Boys 12yrs 50m Freestyle
|
|
12 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Luke Harrison |
Adwick |
36.88 |
32.78 |
6.0 |
-4.10 |
2 |
Andrew Garbutt |
Armthorpe |
34.04 |
33.97 |
5.0 |
-0.07 |
3 |
Cody Ingram |
Bo Barnsley |
36.27 |
35.34 |
3.5 |
-0.93 |
3 |
Henry Jackson |
Gainsborough |
36.98 |
35.34 |
3.5 |
-1.64 |
5 |
Joe Moore |
Dearne Vall |
36.61 |
35.36 |
2.0 |
-1.25 |
6 |
Harry Hanson |
Rotherham Mo |
37.10 |
36.12 |
1.0 |
-0.98 |
7 |
Sam Forster |
South Axholm |
40.91 |
38.90 |
|
-2.01 |
8 |
Sam Guettat |
Bo Barnsley |
39.59 |
40.17 |
|
+0.58 |
9 |
Leo Maloigne |
South Axholm |
39.18 |
41.94 |
|
+2.76 |
12 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Jack Moore |
Did Not Compete |
Event 229 Girls 13yrs 100m Ind Medley
|
|
13 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Lizzie McCallum |
South Axholm |
1:18.65 |
1:20.03 |
6.0 |
+1.38 |
2 |
Freya Brooke |
Armthorpe |
1:23.40 |
1:22.97 |
5.0 |
-0.43 |
3 |
Cerys Thomas |
Adwick |
1:22.73 |
1:24.73 |
4.0 |
+2.00 |
4 |
Hannah Waddington |
Gainsborough |
1:25.15 |
1:24.87 |
3.0 |
-0.28 |
5 |
Eleanor Lakin |
Armthorpe |
1:24.44 |
1:25.19 |
2.0 |
+0.75 |
6 |
Olivia Mence |
Selby |
1:30.18 |
1:26.14 |
1.0 |
-4.04 |
7 |
Amelia Scanlan |
Armthorpe |
1:33.00 |
1:30.15 |
|
-2.85 |
8 |
Leah Mullins |
Dearne Vall |
1:32.37 |
1:31.14 |
|
-1.23 |
9 |
Hannah Cusack-Hughes |
Adwick |
1:32.92 |
1:32.68 |
|
-0.24 |
10 |
Hannah Barker |
South Axholm |
1:30.40 |
1:34.03 |
|
+3.63 |
11 |
Caitlin Bradwell |
South Axholm |
1:29.85 |
1:34.70 |
|
+4.85 |
12 |
Molly Hutchinson |
Chapeltown |
1:30.08 |
1:35.25 |
|
+5.17 |
13 |
Keira Bainbridge |
Dearne Vall |
1:36.68 |
1:37.43 |
|
+0.75 |
14 |
Bethan Wright |
Selby |
1:38.28 |
1:37.45 |
|
-0.83 |
15 |
Faye Aldred |
Selby |
1:42.59 |
1:37.57 |
|
-5.02 |
16 |
Lucy Moore |
Selby |
1:40.95 |
1:40.89 |
|
-0.06 |
17 |
Abigail Carmichael |
Selby |
1:53.97 |
1:56.39 |
|
+2.42 |
13 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Ellyn Hauser |
7.4 Leg movements not on the same plane |
|
Paula Mellor |
Did Not Compete |
Event 230 Boys 14, 15,16yrs & Over 100m Ind Medley
|
Cut-offs |
14 | 15 | 16+ | |
B | 1:09.00 | 1:06.00 | 1:05.00 | |
|
14 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Nile Michael |
Selby |
1:19.60 |
1:14.46 |
6.0 |
-5.14 |
2 |
Thomas Crow |
South Axholm |
1:15.58 |
1:18.49 |
5.0 |
+2.91 |
3 |
Will Hyde |
Selby |
1:17.46 |
1:19.13 |
4.0 |
+1.67 |
4 |
Kristopher Asher |
South Axholm |
1:15.36 |
1:19.93 |
3.0 |
+4.57 |
5 |
Tom Harris |
Armthorpe |
1:23.57 |
1:22.28 |
2.0 |
-1.29 |
6 |
Ben Wilson |
Armthorpe |
1:20.38 |
1:22.54 |
1.0 |
+2.16 |
7 |
Noah Wragg |
Bo Barnsley |
1:34.00 |
1:23.53 |
|
-10.47 |
15 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Callum Morris |
Adwick |
1:14.38 |
1:14.35 |
6.0 |
-0.03 |
2 |
Zackary Merritt |
Dearne Vall |
1:15.62 |
1:15.66 |
5.0 |
+0.04 |
3 |
Alex Law |
Rotherham Mo |
1:15.51 |
1:20.10 |
4.0 |
+4.59 |
15 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Bayley Bainbridge |
6.6 Not on the back at finish |
16yrs & Over Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Cammron Bower |
Gainsborough |
1:08.47 |
1:09.60 |
6.0 |
+1.13 |
2 |
Samuel Merritt |
Dearne Vall |
1:10.72 |
1:09.74 |
5.0 |
-0.98 |
3 |
Thomas Wilson |
Armthorpe |
1:09.73 |
1:10.99 |
4.0 |
+1.26 |