|
Event 101 Boys 9yrs 50m Backstroke
|
|
9 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Oliver Pow |
Co Wakefield |
50.21 |
46.75 |
6.0 |
-3.46 |
2 |
Adam Robinson |
Rossington |
49.28 |
47.44 |
5.0 |
-1.84 |
3 |
Oliver Smith |
Bev Barracud |
NT |
49.30 |
4.0 |
npt |
4 |
Arthur King |
York City |
51.98 |
50.58 |
3.0 |
-1.40 |
5 |
Marley McClelland |
Dearne Vall |
55.84 |
50.69 |
2.0 |
-5.15 |
6 |
Harvey Sykes |
Adwick |
1:09.98 |
1:05.58 |
1.0 |
-4.40 |
Event 102 Girls 10yrs 50m Backstroke
|
|
10 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Daisy Read |
Chapeltown |
46.00 |
44.74 |
6.0 |
-1.26 |
2 |
Ellie Kuch |
Bo Barnsley |
52.00 |
45.13 |
5.0 |
-6.87 |
3 |
Evelyn Kemp |
Adwick |
1:08.00 |
45.54 |
4.0 |
-22.46 |
4 |
Mollie Crowther |
Co Wakefield |
49.16 |
46.15 |
3.0 |
-3.01 |
5 |
Grace Bolton |
Co Wakefield |
47.81 |
46.91 |
2.0 |
-0.90 |
6 |
Jenna Thomas-Durrant |
York City |
49.45 |
47.99 |
1.0 |
-1.46 |
7 |
Chloe Macdonald |
York City |
46.62 |
48.14 |
|
+1.52 |
8 |
Jasmine Spindley |
Scunthorpe A |
49.83 |
48.77 |
|
-1.06 |
9 |
Sofie Watson |
York City |
48.85 |
48.80 |
|
-0.05 |
10 |
Jessica Eggitt |
Rossington |
48.56 |
49.35 |
|
+0.79 |
11 |
Hermione Flint |
Rossington |
46.93 |
50.38 |
|
+3.45 |
12 |
Alex Tiggardine |
Bo Barnsley |
49.63 |
50.61 |
|
+0.98 |
13 |
Abigail Harris |
York City |
54.86 |
50.67 |
|
-4.19 |
14 |
Holly Hargrave |
Adwick |
48.54 |
52.67 |
|
+4.13 |
15 |
Chloe Hall |
Scunthorpe A |
57.21 |
53.12 |
|
-4.09 |
16 |
Lily-Mae Harper |
Edlington |
58.43 |
54.20 |
|
-4.23 |
17 |
Sophie Baldwin |
Edlington |
55.33 |
56.61 |
|
+1.28 |
18 |
Chloe Etheridge |
Bo Barnsley |
59.00 |
58.70 |
|
-0.30 |
10 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Kennedy Matthews |
Armthorpe |
47.21 |
42.79 |
|
-4.42 |
|
Purdy Roberts |
Co Wakefield | 46.00 | 42.97 | Time only swim |
2 |
Connie Crowther |
Dearne Vall |
46.00 |
43.04 |
|
-2.96 |
3 |
Jessica Morris |
Bev Barracud |
46.00 |
44.42 |
|
-1.58 |
10 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Ruby Sugarman |
6.5 More than one single or double simultaneous arm pull used to initiate turn. |
|
Lerija Arhipova |
6.3 Left position on the back (other than to initiate a turn) |
|
Lydia Newell |
6.5 Not on back when leaving wall |
|
Aimee-Lou Clewes-Crawford |
Did Not Compete |
Event 103 Boys 11yrs 50m Breaststroke
|
|
11 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Jonathan Monks |
Selby |
47.00 |
45.50 |
6.0 |
-1.50 |
2 |
Christopher Barnett |
Co Wakefield |
48.15 |
46.39 |
5.0 |
-1.76 |
3 |
Jack Kelsall |
Edlington |
47.56 |
46.77 |
4.0 |
-0.79 |
4 |
Flynn Sizer |
Gainsborough |
51.34 |
48.61 |
3.0 |
-2.73 |
5 |
Ashley Turner |
York City |
48.15 |
48.75 |
2.0 |
+0.60 |
6 |
Layton Thorpe |
Scunthorpe A |
49.50 |
48.92 |
1.0 |
-0.58 |
7 |
Owen Green |
Armthorpe |
51.29 |
49.57 |
|
-1.72 |
8 |
Charlie Clarke |
Bo Barnsley |
53.12 |
50.48 |
|
-2.64 |
9 |
Harvey Stevenson |
Dearne Vall |
52.20 |
50.62 |
|
-1.58 |
10 |
Finlay Way |
Dearne Vall |
52.05 |
51.42 |
|
-0.63 |
11 |
Jack Collins |
Armthorpe |
57.32 |
51.45 |
|
-5.87 |
12 |
Bobby Evans |
South Axholm |
NT |
51.50 |
|
npt |
13 |
Lewis Davis |
Adwick |
53.32 |
52.13 |
|
-1.19 |
14 |
Zak Dower |
York City |
49.00 |
52.15 |
|
+3.15 |
15 |
William Jinks |
Edlington |
53.10 |
53.11 |
|
+0.01 |
16 |
Amos Hebden |
York City |
52.58 |
53.27 |
|
+0.69 |
17 |
Joe Martin |
Gainsborough |
55.22 |
54.93 |
|
-0.29 |
18 |
Harry Shield |
York City |
59.45 |
57.03 |
|
-2.42 |
19 |
Adam Warner |
Co Wakefield |
58.46 |
57.07 |
|
-1.39 |
20 |
Harry Ellerington |
Scunthorpe A |
1:00.14 |
59.88 |
|
-0.26 |
21 |
George Samms |
York City |
1:02.64 |
1:00.37 |
|
-2.27 |
22 |
Oliver Bramham |
Gainsborough |
57.22 |
1:01.92 |
|
+4.70 |
23 |
Joshua Broomfield |
Chapeltown |
1:05.06 |
1:04.84 |
|
-0.22 |
11 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Isaac Hebden |
7.1 After Start or Turn multiple butterfly kicks performed |
|
Beau Jamieson-Wannell |
7.1 After Start or Turn multiple butterfly kicks performed |
|
Daniel Pickup |
7.4 Leg movements not on the same plane |
Event 104 Girls 12yrs 50m Breaststroke
|
|
12 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Imogen Bradley |
Dearne Vall |
47.09 |
43.53 |
6.0 |
-3.56 |
2 |
Charlie Finch |
Edlington |
46.36 |
43.72 |
5.0 |
-2.64 |
|
Hannah Read |
Chapeltown | 45.00 | 44.03 | Time only swim |
3 |
Lillie Davey |
Scunthorpe A |
48.36 |
44.12 |
4.0 |
-4.24 |
4 |
Neve Booth |
Bo Barnsley |
45.00 |
44.38 |
3.0 |
-0.62 |
5 |
Elise Hutchinson |
Rossington |
45.00 |
44.50 |
2.0 |
-0.50 |
6 |
Alice Moore |
Selby |
46.09 |
44.94 |
1.0 |
-1.15 |
7 |
Grace Bell |
Selby |
48.38 |
45.01 |
|
-3.37 |
8 |
Danielle Cartman |
Selby |
47.30 |
45.41 |
|
-1.89 |
9 |
Grace Messenger |
Co Wakefield |
47.51 |
45.65 |
|
-1.86 |
10 |
Hope McLellan |
Ripley SC |
47.58 |
47.17 |
|
-0.41 |
11 |
Lilia Clarke-Brenton |
Kippax |
48.10 |
47.52 |
|
-0.58 |
12 |
Kate Neal |
Kippax |
49.57 |
47.56 |
|
-2.01 |
13 |
Alice Broadley |
Co Wakefield |
47.08 |
47.85 |
|
+0.77 |
14 |
Phoebe Hoyland |
Edlington |
49.37 |
48.59 |
|
-0.78 |
15 |
Georgia Bratley |
Kippax |
52.69 |
49.29 |
|
-3.40 |
16 |
Keira Tiggardine |
Bo Barnsley |
49.15 |
49.65 |
|
+0.50 |
17 |
Caitlin Weir |
South Axholm |
49.64 |
50.52 |
|
+0.88 |
18 |
Frankie Hughes |
Rossington |
51.02 |
51.00 |
|
-0.02 |
19 |
Holly Jones |
Adwick |
50.99 |
51.07 |
|
+0.08 |
20 |
Emily Hall |
Scunthorpe A |
52.07 |
51.24 |
|
-0.83 |
21 |
Catherine Gibson |
York City |
1:10.00 |
51.87 |
|
-18.13 |
22 |
Amy Lake |
Kippax |
53.63 |
52.46 |
|
-1.17 |
23 |
Hannah Stratton |
Gainsborough |
55.97 |
53.52 |
|
-2.45 |
24 |
Holly Hadfield |
South Axholm |
1:01.30 |
54.44 |
|
-6.86 |
25 |
Natalia Bradwell |
South Axholm |
53.59 |
54.85 |
|
+1.26 |
26 |
Megan Checkley |
Kippax |
57.81 |
54.96 |
|
-2.85 |
26 |
Amelia Wordsworth |
Adwick |
55.83 |
54.96 |
|
-0.87 |
12 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Megan Wood |
Armthorpe |
45.00 |
41.31 |
|
-3.69 |
2 |
Tiegan Gray |
Gainsborough |
45.77 |
41.88 |
|
-3.89 |
12 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Amelia Longden |
4.4 Starting before the starting signal |
Event 105 Boys 13yrs 50m Butterfly
|
|
13 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Joe Moore |
Dearne Vall |
34.43 |
34.31 |
6.0 |
-0.12 |
2 |
Cody Ingram |
Bo Barnsley |
34.36 |
35.26 |
5.0 |
+0.90 |
3 |
Bradley Wilson |
Chapeltown |
37.06 |
37.38 |
4.0 |
+0.32 |
4 |
Sam Guettat |
Bo Barnsley |
37.84 |
37.43 |
3.0 |
-0.41 |
5 |
Jacob Broomfield |
Chapeltown |
40.20 |
38.44 |
2.0 |
-1.76 |
6 |
Leo Maloigne |
South Axholm |
38.83 |
40.03 |
1.0 |
+1.20 |
7 |
Lucas McNulty |
Kippax |
NT |
40.36 |
|
npt |
8 |
Rohan Addlesee |
South Axholm |
57.12 |
58.69 |
|
+1.57 |
13 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Daniel Clipsham |
8.4 Did not touch with both hands, touch not simultaneous, hands not separated at turn |
Event 106 Girls 14, 15,16yrs & Over 50m Butterfly
|
|
14 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Olivia Mence |
Selby |
35.95 |
34.44 |
6.0 |
-1.51 |
2 |
Paula Mellor |
Dearne Vall |
35.93 |
35.29 |
5.0 |
-0.64 |
3 |
Taylor Kirkwood |
Scunthorpe A |
35.60 |
35.80 |
4.0 |
+0.20 |
4 |
Eleanor Lakin |
Armthorpe |
37.11 |
37.11 |
3.0 |
+0.00 |
5 |
Amelia Scanlan |
Armthorpe |
36.47 |
37.29 |
2.0 |
+0.82 |
6 |
Bethan Wright |
Selby |
38.70 |
38.13 |
1.0 |
-0.57 |
7 |
Lola Hutchinso |
Gainsborough |
38.19 |
38.19 |
|
+0.00 |
8 |
Ellyn Hauser |
Dearne Vall |
39.59 |
38.51 |
|
-1.08 |
9 |
Eleanor Mackinnon |
Bev Barracud |
39.02 |
39.25 |
|
+0.23 |
10 |
Hannah Barker |
South Axholm |
39.94 |
40.72 |
|
+0.78 |
11 |
Caitlin Bradwell |
South Axholm |
38.20 |
40.93 |
|
+2.73 |
12 |
Caitlyn Walker |
Scunthorpe A |
44.35 |
43.12 |
|
-1.23 |
13 |
Keira Bainbridge |
Dearne Vall |
42.85 |
44.55 |
|
+1.70 |
14 |
Ellie Greenwood |
Chapeltown |
48.04 |
45.01 |
|
-3.03 |
15 |
Jessica Benton |
Chapeltown |
51.43 |
50.33 |
|
-1.10 |
16 |
Maisey Bottomley |
York City |
1:05.00 |
51.05 |
|
-13.95 |
15 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Rebecca Wordsworth |
Adwick |
34.00 |
34.58 |
6.0 |
+0.58 |
2 |
Lois Fillingham |
Armthorpe |
34.06 |
35.89 |
5.0 |
+1.83 |
3 |
Hermione Blackwood |
Calv Bing |
36.20 |
37.53 |
4.0 |
+1.33 |
4 |
Amy Guettat |
Bo Barnsley |
42.28 |
44.38 |
3.0 |
+2.10 |
16yrs & Over Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Lauren Watson |
Scunthorpe A |
33.57 |
33.91 |
6.0 |
+0.34 |
2 |
Georgia Clarke |
Bo Barnsley |
34.04 |
35.40 |
5.0 |
+1.36 |
3 |
Evie Gregory |
Bo Barnsley |
35.88 |
36.70 |
4.0 |
+0.82 |
4 |
Molly Gilbert |
Scunthorpe A |
37.15 |
36.72 |
3.0 |
-0.43 |
5 |
Amy Checkley |
Kippax |
36.84 |
36.73 |
2.0 |
-0.11 |
Event 107 Boys 9yrs 50m Freestyle
|
|
9 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Marley McClelland |
Dearne Vall |
44.89 |
40.19 |
6.0 |
-4.70 |
2 |
Archie Liddle |
Adwick |
42.25 |
40.26 |
5.0 |
-1.99 |
3 |
Oliver Smith |
Bev Barracud |
NT |
40.94 |
4.0 |
npt |
4 |
Oliver Pow |
Co Wakefield |
43.10 |
41.43 |
3.0 |
-1.67 |
5 |
Adam Robinson |
Rossington |
41.25 |
42.67 |
2.0 |
+1.42 |
6 |
Arthur King |
York City |
46.96 |
47.07 |
1.0 |
+0.11 |
7 |
Harvey Sykes |
Adwick |
1:07.93 |
1:01.96 |
|
-5.97 |
9 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Adam Gill |
10.4 Took stride or step from bottom of the pool |
Event 108 Girls 10yrs 50m Freestyle
|
|
10 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Gracie Pinder |
Selby |
38.00 |
37.02 |
6.0 |
-0.98 |
2 |
Kennedy Matthews |
Armthorpe |
39.54 |
37.32 |
5.0 |
-2.22 |
3 |
Ava Turner |
York City |
39.39 |
37.66 |
4.0 |
-1.73 |
4 |
Connie Crowther |
Dearne Vall |
38.00 |
37.85 |
3.0 |
-0.15 |
5 |
Purdy Roberts |
Co Wakefield |
38.90 |
37.88 |
2.0 |
-1.02 |
6 |
Mollie Crowther |
Co Wakefield |
NT |
38.89 |
1.0 |
npt |
7 |
Daisy Read |
Chapeltown |
39.43 |
39.00 |
|
-0.43 |
8 |
Ellie Kuch |
Bo Barnsley |
43.00 |
39.07 |
|
-3.93 |
9 |
Ruby Sugarman |
Wetherby |
42.40 |
39.49 |
|
-2.91 |
10 |
Jessica Morris |
Bev Barracud |
39.15 |
39.70 |
|
+0.55 |
11 |
Alex Tiggardine |
Bo Barnsley |
39.25 |
40.00 |
|
+0.75 |
12 |
Evelyn Kemp |
Adwick |
47.10 |
40.93 |
|
-6.17 |
13 |
Chloe Macdonald |
York City |
39.69 |
41.07 |
|
+1.38 |
14 |
Jessica Eggitt |
Rossington |
42.79 |
41.71 |
|
-1.08 |
15 |
Jenna Thomas-Durrant |
York City |
42.20 |
42.03 |
|
-0.17 |
16 |
Grace Bolton |
Co Wakefield |
42.16 |
42.13 |
|
-0.03 |
17 |
Jasmine Spindley |
Scunthorpe A |
44.51 |
42.27 |
|
-2.24 |
18 |
Summer Hamer |
Bo Barnsley |
46.53 |
43.29 |
|
-3.24 |
19 |
Holly Hargrave |
Adwick |
45.14 |
43.37 |
|
-1.77 |
20 |
Faye Harper |
Co Wakefield |
38.49 |
44.03 |
|
+5.54 |
21 |
Sofie Watson |
York City |
44.33 |
45.01 |
|
+0.68 |
22 |
Sophie Baldwin |
Edlington |
46.22 |
45.09 |
|
-1.13 |
23 |
Hermione Flint |
Rossington |
43.77 |
45.32 |
|
+1.55 |
24 |
Lerija Arhipova |
Rossington |
50.24 |
46.62 |
|
-3.62 |
25 |
Lily-Mae Harper |
Edlington |
50.99 |
47.20 |
|
-3.79 |
26 |
Chloe Hall |
Scunthorpe A |
52.58 |
47.24 |
|
-5.34 |
27 |
Lydia Newell |
Dearne Vall |
58.15 |
50.86 |
|
-7.29 |
28 |
Chloe Etheridge |
Bo Barnsley |
58.00 |
51.21 |
|
-6.79 |
10 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Lucy Curran |
Bev Barracud |
38.00 |
35.77 |
|
-2.23 |
2 |
Evie Cole |
Co Sheffield |
38.46 |
36.33 |
|
-2.13 |
10 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Aimee-Lou Clewes-Crawford |
Did Not Compete |
Event 109 Boys 11yrs 100m Ind Medley
|
|
11 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Cole Thompson |
Armthorpe |
1:26.64 |
1:24.79 |
6.0 |
-1.85 |
2 |
Jack Kelsall |
Edlington |
1:26.92 |
1:25.77 |
5.0 |
-1.15 |
3 |
Jonathan Monks |
Selby |
1:28.09 |
1:26.96 |
4.0 |
-1.13 |
4 |
Amos Hebden |
York City |
1:37.11 |
1:32.36 |
3.0 |
-4.75 |
5 |
Finlay Way |
Dearne Vall |
1:30.58 |
1:33.26 |
2.0 |
+2.68 |
6 |
Harvey Stevenson |
Dearne Vall |
1:35.82 |
1:33.37 |
1.0 |
-2.45 |
7 |
Ashley Turner |
York City |
1:33.63 |
1:33.91 |
|
+0.28 |
8 |
Isaac Hebden |
York City |
1:41.24 |
1:34.12 |
|
-7.12 |
9 |
Owen Green |
Armthorpe |
1:35.78 |
1:34.24 |
|
-1.54 |
10 |
Layton Thorpe |
Scunthorpe A |
1:46.78 |
1:35.91 |
|
-10.87 |
11 |
Charlie Clarke |
Bo Barnsley |
1:39.97 |
1:38.83 |
|
-1.14 |
12 |
William Jinks |
Edlington |
1:42.26 |
1:39.02 |
|
-3.24 |
13 |
Bobby Evans |
South Axholm |
1:54.89 |
1:40.05 |
|
-14.84 |
13 |
Zak Dower |
York City |
1:51.06 |
1:40.05 |
|
-11.01 |
15 |
Harry Shield |
York City |
1:49.00 |
1:41.20 |
|
-7.80 |
16 |
Jack Collins |
Armthorpe |
1:41.88 |
1:41.50 |
|
-0.38 |
17 |
Adam Warner |
Co Wakefield |
1:39.56 |
1:44.99 |
|
+5.43 |
18 |
George Samms |
York City |
2:03.00 |
1:48.20 |
|
-14.80 |
19 |
Joshua Broomfield |
Chapeltown |
2:00.00 |
1:59.72 |
|
-0.28 |
11 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Lewis Davis |
8.3 Alternating movement of legs |
Event 110 Girls 12yrs 100m Ind Medley
|
|
12 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Megan Wood |
Armthorpe |
1:27.10 |
1:19.80 |
6.0 |
-7.30 |
2 |
Imogen Bradley |
Dearne Vall |
1:25.63 |
1:21.27 |
5.0 |
-4.36 |
3 |
Tiegan Gray |
Gainsborough |
1:24.47 |
1:22.88 |
4.0 |
-1.59 |
4 |
Grace Messenger |
Co Wakefield |
1:21.63 |
1:23.90 |
3.0 |
+2.27 |
5 |
Danielle Cartman |
Selby |
1:26.33 |
1:25.39 |
2.0 |
-0.94 |
6 |
Elise Hutchinson |
Rossington |
1:27.26 |
1:26.03 |
1.0 |
-1.23 |
7 |
Alice Moore |
Selby |
1:29.49 |
1:26.57 |
|
-2.92 |
8 |
Neve Booth |
Bo Barnsley |
1:28.51 |
1:27.17 |
|
-1.34 |
9 |
Kate Neal |
Kippax |
1:29.17 |
1:27.67 |
|
-1.50 |
10 |
Charlie Finch |
Edlington |
1:32.28 |
1:27.80 |
|
-4.48 |
11 |
Amelia Longden |
Dearne Vall |
1:28.93 |
1:28.02 |
|
-0.91 |
12 |
Hope McLellan |
Ripley SC |
1:27.20 |
1:28.21 |
|
+1.01 |
13 |
Lillie Davey |
Scunthorpe A |
1:42.51 |
1:30.04 |
|
-12.47 |
14 |
Keira Tiggardine |
Bo Barnsley |
1:37.90 |
1:30.55 |
|
-7.35 |
15 |
Grace Bell |
Selby |
1:33.34 |
1:32.91 |
|
-0.43 |
16 |
Holly Jones |
Adwick |
1:33.23 |
1:34.58 |
|
+1.35 |
17 |
Caitlin Weir |
South Axholm |
1:36.05 |
1:34.69 |
|
-1.36 |
18 |
Emily Hall |
Scunthorpe A |
1:39.46 |
1:35.09 |
|
-4.37 |
19 |
Frankie Hughes |
Rossington |
1:35.98 |
1:35.55 |
|
-0.43 |
20 |
Georgia Bratley |
Kippax |
1:36.84 |
1:37.50 |
|
+0.66 |
21 |
Jessica Stanley |
Edlington |
1:37.84 |
1:39.38 |
|
+1.54 |
22 |
Megan Checkley |
Kippax |
1:43.78 |
1:40.65 |
|
-3.13 |
23 |
Amelia Wordsworth |
Adwick |
1:43.00 |
1:43.21 |
|
+0.21 |
24 |
Amy Lake |
Kippax |
1:50.04 |
1:47.24 |
|
-2.80 |
25 |
Natalia Bradwell |
South Axholm |
1:50.86 |
1:52.44 |
|
+1.58 |
12 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Phoebe Hoyland |
10.2 A swimmer did not cover the whole distance: DNF |
|
Lilia Clarke-Brenton |
4.4 Starting before the starting signal |
|
Holly Hadfield |
7.4 Leg movements not on the same plane |
Event 111 Boys 13yrs 100m Backstroke
|
|
13 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Daniel Curran |
Bev Barracud |
1:21.50 |
1:19.40 |
6.0 |
-2.10 |
2 |
Joe Moore |
Dearne Vall |
1:23.08 |
1:20.83 |
5.0 |
-2.25 |
3 |
Bradley Wilson |
Chapeltown |
1:29.01 |
1:23.25 |
4.0 |
-5.76 |
4 |
Leo Maloigne |
South Axholm |
1:30.72 |
1:30.90 |
3.0 |
+0.18 |
5 |
Jacob Broomfield |
Chapeltown |
1:36.93 |
1:32.87 |
2.0 |
-4.06 |
6 |
Sam Guettat |
Bo Barnsley |
1:39.99 |
1:34.15 |
1.0 |
-5.84 |
7 |
Rohan Addlesee |
South Axholm |
2:04.66 |
1:58.13 |
|
-6.53 |
13 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Lucas McNulty |
6.5 More than one single or double simultaneous arm pull used to initiate turn. |
Event 112 Girls 14, 15,16yrs & Over 100m Backstroke
|
Cut-offs |
14 | 15 | 16+ | |
B | 1:15.00 | 1:12.00 | 1:12.00 | |
|
14 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Paula Mellor |
Dearne Vall |
1:21.06 |
1:16.14 |
6.0 |
-4.92 |
2 |
Eleanor Lakin |
Armthorpe |
1:24.58 |
1:22.07 |
5.0 |
-2.51 |
3 |
Amelia Scanlan |
Armthorpe |
1:29.39 |
1:23.50 |
4.0 |
-5.89 |
4 |
Leah Mullins |
Dearne Vall |
1:26.47 |
1:27.27 |
3.0 |
+0.80 |
5 |
Ellyn Hauser |
Dearne Vall |
1:38.91 |
1:27.52 |
2.0 |
-11.39 |
6 |
Sophie Beecroft |
Bev Barracud |
1:28.25 |
1:28.82 |
1.0 |
+0.57 |
7 |
Hannah Barker |
South Axholm |
1:29.34 |
1:30.72 |
|
+1.38 |
8 |
Eleanor Mackinnon |
Bev Barracud |
1:28.32 |
1:30.85 |
|
+2.53 |
9 |
Keira Bainbridge |
Dearne Vall |
NT |
1:30.96 |
|
npt |
10 |
Ellie Greenwood |
Chapeltown |
1:29.33 |
1:31.22 |
|
+1.89 |
11 |
Caitlin Bradwell |
South Axholm |
1:33.37 |
1:36.21 |
|
+2.84 |
14 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Lucy Hargreaves |
6.5 Turn not performed immediately |
15 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Rebecca Wordsworth |
Adwick |
1:15.47 |
1:16.60 |
6.0 |
+1.13 |
2 |
Hermione Blackwood |
Calv Bing |
1:20.29 |
1:25.88 |
5.0 |
+5.59 |
3 |
Amy Guettat |
Bo Barnsley |
1:34.13 |
1:38.59 |
4.0 |
+4.46 |
16yrs & Over Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Lauren Watson |
Scunthorpe A |
1:18.61 |
1:18.39 |
6.0 |
-0.22 |
2 |
Evie Gregory |
Bo Barnsley |
1:17.04 |
1:19.54 |
5.0 |
+2.50 |
3 |
Amy Checkley |
Kippax |
1:20.06 |
1:19.56 |
4.0 |
-0.50 |
4 |
Jessica Hutchinson |
Chapeltown |
1:22.17 |
1:24.98 |
3.0 |
+2.81 |
5 |
Georgia Clarke |
Bo Barnsley |
1:21.53 |
1:25.61 |
2.0 |
+4.08 |
Event 113 Boys 9yrs 50m Breaststroke
|
|
9 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Euan Mackinnon |
Bev Barracud |
53.00 |
54.91 |
6.0 |
+1.91 |
2 |
Adam Gill |
Bo Barnsley |
57.15 |
55.16 |
5.0 |
-1.99 |
3 |
Oliver Smith |
Bev Barracud |
NT |
56.59 |
4.0 |
npt |
4 |
Marley McClelland |
Dearne Vall |
1:04.89 |
59.49 |
3.0 |
-5.40 |
5 |
Arthur King |
York City |
56.00 |
1:01.97 |
2.0 |
+5.97 |
6 |
Harvey Sykes |
Adwick |
1:05.59 |
1:06.37 |
1.0 |
+0.78 |
9 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
James Thomas |
Gainsborough |
1:00.84 |
46.00 |
|
-14.84 |
9 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Oliver Pow |
7.4 Head not breaking surface before hands turn inward at widest point |
Event 114 Girls 10yrs 50m Breaststroke
|
|
10 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Jessica Morris |
Bev Barracud |
51.00 |
49.77 |
6.0 |
-1.23 |
2 |
Evie Cole |
Co Sheffield |
56.22 |
49.97 |
5.0 |
-6.25 |
3 |
Ava Turner |
York City |
53.66 |
51.43 |
4.0 |
-2.23 |
4 |
Chloe Macdonald |
York City |
52.45 |
51.68 |
3.0 |
-0.77 |
5 |
Lerija Arhipova |
Rossington |
53.81 |
54.29 |
2.0 |
+0.48 |
6 |
Jasmine Spindley |
Scunthorpe A |
55.10 |
54.59 |
1.0 |
-0.51 |
7 |
Gracie Pinder |
Selby |
53.42 |
54.64 |
|
+1.22 |
8 |
Chloe Hall |
Scunthorpe A |
59.87 |
54.87 |
|
-5.00 |
9 |
Sofie Watson |
York City |
54.92 |
54.98 |
|
+0.06 |
10 |
Faye Harper |
Co Wakefield |
53.32 |
56.11 |
|
+2.79 |
11 |
Lily-Mae Harper |
Edlington |
59.46 |
56.23 |
|
-3.23 |
12 |
Ruby Sugarman |
Wetherby |
57.84 |
56.47 |
|
-1.37 |
13 |
Jessica Eggitt |
Rossington |
55.79 |
56.88 |
|
+1.09 |
14 |
Sophie Baldwin |
Edlington |
59.40 |
57.06 |
|
-2.34 |
15 |
Alex Tiggardine |
Bo Barnsley |
56.62 |
57.73 |
|
+1.11 |
16 |
Holly Hargrave |
Adwick |
57.16 |
57.97 |
|
+0.81 |
17 |
Ellie Kuch |
Bo Barnsley |
59.00 |
58.62 |
|
-0.38 |
18 |
Grace Bolton |
Co Wakefield |
58.86 |
1:00.04 |
|
+1.18 |
19 |
Summer Hamer |
Bo Barnsley |
57.00 |
1:00.10 |
|
+3.10 |
20 |
Evelyn Kemp |
Adwick |
1:10.81 |
1:02.05 |
|
-8.76 |
21 |
Hermione Flint |
Rossington |
1:01.95 |
1:05.67 |
|
+3.72 |
22 |
Chloe Etheridge |
Bo Barnsley |
1:04.00 |
1:06.27 |
|
+2.27 |
23 |
Lydia Newell |
Dearne Vall |
1:30.44 |
1:14.94 |
|
-15.50 |
10 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Connie Crowther |
Dearne Vall |
51.00 |
46.27 |
|
-4.73 |
2 |
Lucy Curran |
Bev Barracud |
51.00 |
47.41 |
|
-3.59 |
10 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Daisy Read |
7.1 After Start or Turn multiple butterfly kicks performed |
|
Eva Hauge |
7.1 After Start or Turn multiple butterfly kicks performed |
|
Aimee-Lou Clewes-Crawford |
Did Not Compete |
Event 115 Boys 11yrs 50m Butterfly
|
|
11 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Jonathan Monks |
Selby |
40.92 |
40.01 |
6.0 |
-0.91 |
2 |
Jack Kelsall |
Edlington |
38.97 |
40.12 |
5.0 |
+1.15 |
3 |
Cole Thompson |
Armthorpe |
41.90 |
40.86 |
4.0 |
-1.04 |
4 |
Finlay Way |
Dearne Vall |
41.42 |
42.67 |
3.0 |
+1.25 |
5 |
Amos Hebden |
York City |
47.76 |
44.38 |
2.0 |
-3.38 |
6 |
Owen Green |
Armthorpe |
43.23 |
44.48 |
1.0 |
+1.25 |
7 |
Isaac Hebden |
York City |
48.78 |
47.06 |
|
-1.72 |
8 |
Ashley Turner |
York City |
46.09 |
47.19 |
|
+1.10 |
9 |
Harvey Stevenson |
Dearne Vall |
45.43 |
47.35 |
|
+1.92 |
10 |
Jack Collins |
Armthorpe |
45.66 |
48.17 |
|
+2.51 |
11 |
William Jinks |
Edlington |
47.02 |
48.37 |
|
+1.35 |
12 |
Harry Ellerington |
Scunthorpe A |
48.94 |
48.61 |
|
-0.33 |
13 |
Charlie Clarke |
Bo Barnsley |
50.62 |
49.01 |
|
-1.61 |
14 |
Harry Shield |
York City |
48.80 |
49.10 |
|
+0.30 |
15 |
Zak Dower |
York City |
47.00 |
50.45 |
|
+3.45 |
16 |
Bobby Evans |
South Axholm |
48.93 |
50.58 |
|
+1.65 |
17 |
George Samms |
York City |
59.44 |
52.67 |
|
-6.77 |
18 |
Adam Warner |
Co Wakefield |
50.68 |
53.30 |
|
+2.62 |
19 |
Beau Jamieson-Wannell |
York City |
1:01.45 |
56.29 |
|
-5.16 |
20 |
Joshua Broomfield |
Chapeltown |
1:10.52 |
1:02.11 |
|
-8.41 |
11 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Joe Martin |
Did Not Compete |
Event 116 Girls 12yrs 50m Butterfly
|
|
12 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Megan Wood |
Armthorpe |
35.28 |
35.71 |
6.0 |
+0.43 |
2 |
Grace Messenger |
Co Wakefield |
36.14 |
37.17 |
5.0 |
+1.03 |
3 |
Kate Neal |
Kippax |
39.42 |
37.57 |
4.0 |
-1.85 |
4 |
Tiegan Gray |
Gainsborough |
37.86 |
37.87 |
3.0 |
+0.01 |
5 |
Alice Moore |
Selby |
39.18 |
39.54 |
2.0 |
+0.36 |
6 |
Caitlin Weir |
South Axholm |
41.05 |
40.32 |
1.0 |
-0.73 |
7 |
Alice Broadley |
Co Wakefield |
40.54 |
40.40 |
|
-0.14 |
8 |
Keira Tiggardine |
Bo Barnsley |
43.49 |
41.04 |
|
-2.45 |
9 |
Grace Bell |
Selby |
44.59 |
41.24 |
|
-3.35 |
10 |
Danielle Cartman |
Selby |
39.53 |
41.52 |
|
+1.99 |
11 |
Emily Hall |
Scunthorpe A |
43.49 |
41.88 |
|
-1.61 |
12 |
Neve Booth |
Bo Barnsley |
39.46 |
41.91 |
|
+2.45 |
13 |
Hannah Read |
Chapeltown |
39.97 |
41.95 |
|
+1.98 |
14 |
Charlie Finch |
Edlington |
44.83 |
42.11 |
|
-2.72 |
15 |
Hope McLellan |
Ripley SC |
40.95 |
42.29 |
|
+1.34 |
16 |
Lillie Davey |
Scunthorpe A |
48.20 |
42.31 |
|
-5.89 |
17 |
Elise Hutchinson |
Rossington |
41.78 |
43.25 |
|
+1.47 |
18 |
Jessica Stanley |
Edlington |
43.96 |
44.16 |
|
+0.20 |
19 |
Frankie Hughes |
Rossington |
44.16 |
44.51 |
|
+0.35 |
20 |
Holly Jones |
Adwick |
43.04 |
44.61 |
|
+1.57 |
21 |
Phoebe Hoyland |
Edlington |
46.05 |
44.96 |
|
-1.09 |
22 |
Amelia Wordsworth |
Adwick |
47.05 |
49.08 |
|
+2.03 |
23 |
Megan Checkley |
Kippax |
50.74 |
50.41 |
|
-0.33 |
24 |
Amy Lake |
Kippax |
57.16 |
51.93 |
|
-5.23 |
25 |
Ember Horgan |
Gainsborough |
47.13 |
52.21 |
|
+5.08 |
26 |
Natalia Bradwell |
South Axholm |
56.36 |
58.14 |
|
+1.78 |
12 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Holly Hadfield |
8.2 Arms not brought forward over the water |
Event 117 Boys 13yrs 100m Freestyle
|
|
13 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Daniel Curran |
Bev Barracud |
1:10.09 |
1:09.78 |
6.0 |
-0.31 |
2 |
Joe Moore |
Dearne Vall |
1:12.71 |
1:09.98 |
5.0 |
-2.73 |
3 |
Cody Ingram |
Bo Barnsley |
1:11.80 |
1:10.68 |
4.0 |
-1.12 |
4 |
Jacob Broomfield |
Chapeltown |
1:18.25 |
1:16.61 |
3.0 |
-1.64 |
5 |
Lucas McNulty |
Kippax |
NT |
1:17.05 |
2.0 |
npt |
6 |
Sam Guettat |
Bo Barnsley |
1:19.34 |
1:18.09 |
1.0 |
-1.25 |
7 |
Leo Maloigne |
South Axholm |
1:19.52 |
1:20.44 |
|
+0.92 |
8 |
Daniel Clipsham |
Co Wakefield |
NT |
1:26.96 |
|
npt |
9 |
Harry Samms |
York City |
1:38.98 |
1:30.27 |
|
-8.71 |
10 |
Rohan Addlesee |
South Axholm |
1:33.59 |
1:35.80 |
|
+2.21 |
11 |
Rowan Yin |
York City |
1:30.00 |
1:35.91 |
|
+5.91 |
Event 118 Girls 14, 15,16yrs & Over 100m Freestyle
|
Cut-offs |
14 | 15 | 16+ | |
B | 1:03.50 | 1:02.00 | 1:02.00 | |
|
14 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Taylor Kirkwood |
Scunthorpe A |
1:08.20 |
1:07.06 |
6.0 |
-1.14 |
2 |
Olivia Mence |
Selby |
1:07.49 |
1:07.23 |
5.0 |
-0.26 |
3 |
Paula Mellor |
Dearne Vall |
1:09.98 |
1:08.16 |
4.0 |
-1.82 |
4 |
Eleanor Lakin |
Armthorpe |
1:12.34 |
1:12.05 |
3.0 |
-0.29 |
5 |
Emily Darlington |
Bo Barnsley |
1:12.08 |
1:13.46 |
2.0 |
+1.38 |
6 |
Bethan Wright |
Selby |
1:16.09 |
1:15.26 |
1.0 |
-0.83 |
7 |
Eleanor Mackinnon |
Bev Barracud |
1:14.61 |
1:15.56 |
|
+0.95 |
8 |
Amelia Scanlan |
Armthorpe |
1:16.48 |
1:17.40 |
|
+0.92 |
9 |
Sophie Beecroft |
Bev Barracud |
1:16.41 |
1:18.42 |
|
+2.01 |
10 |
Ellyn Hauser |
Dearne Vall |
1:24.83 |
1:19.07 |
|
-5.76 |
11 |
Leah Mullins |
Dearne Vall |
1:18.97 |
1:20.42 |
|
+1.45 |
12 |
Caitlyn Walker |
Scunthorpe A |
1:19.91 |
1:22.21 |
|
+2.30 |
13 |
Keira Bainbridge |
Dearne Vall |
1:21.58 |
1:22.65 |
|
+1.07 |
14 |
Hannah Barker |
South Axholm |
1:22.10 |
1:24.07 |
|
+1.97 |
15 |
Caitlin Bradwell |
South Axholm |
1:24.65 |
1:24.72 |
|
+0.07 |
16 |
Lucy Hargreaves |
York City |
1:33.30 |
1:32.85 |
|
-0.45 |
17 |
Jessica Benton |
Chapeltown |
1:30.74 |
1:32.88 |
|
+2.14 |
18 |
Maisey Bottomley |
York City |
1:37.67 |
1:34.62 |
|
-3.05 |
15 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Rebecca Wordsworth |
Adwick |
1:08.71 |
1:09.93 |
6.0 |
+1.22 |
2 |
Hermione Blackwood |
Calv Bing |
1:10.08 |
1:14.84 |
5.0 |
+4.76 |
3 |
Amy Guettat |
Bo Barnsley |
1:22.59 |
1:24.32 |
4.0 |
+1.73 |
15 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Lois Fillingham |
Did Not Compete |
16yrs & Over Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Amy Checkley |
Kippax |
1:07.06 |
1:07.60 |
6.0 |
+0.54 |
2 |
Evie Gregory |
Bo Barnsley |
1:08.63 |
1:11.59 |
5.0 |
+2.96 |
3 |
Molly Gilbert |
Scunthorpe A |
1:10.64 |
1:12.65 |
4.0 |
+2.01 |
4 |
Jessica Hutchinson |
Chapeltown |
1:14.36 |
1:15.85 |
3.0 |
+1.49 |
5 |
Georgia Clarke |
Bo Barnsley |
1:11.81 |
1:16.47 |
2.0 |
+4.66 |
Event 119 Boys 9yrs 100m Ind Medley
|
|
9 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Euan Mackinnon |
Bev Barracud |
1:44.38 |
1:37.10 |
6.0 |
-7.28 |
2 |
Archie Liddle |
Adwick |
1:44.92 |
1:45.21 |
5.0 |
+0.29 |
3 |
Oliver Smith |
Bev Barracud |
NT |
1:46.33 |
4.0 |
npt |
4 |
Marley McClelland |
Dearne Vall |
NT |
1:51.40 |
3.0 |
npt |
5 |
Adam Robinson |
Rossington |
1:51.12 |
1:51.79 |
2.0 |
+0.67 |
6 |
Oliver Pow |
Co Wakefield |
1:52.75 |
1:51.97 |
1.0 |
-0.78 |
7 |
Arthur King |
York City |
1:59.50 |
1:58.40 |
|
-1.10 |
9 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
James Thomas |
Gainsborough |
1:57.48 |
1:32.78 |
|
-24.70 |
9 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Harvey Sykes |
8.4 Did not touch with both hands, touch not simultaneous, hands not separated at turn |
Event 120 Girls 10yrs 100m Ind Medley
|
|
10 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Kennedy Matthews |
Armthorpe |
1:34.93 |
1:29.78 |
6.0 |
-5.15 |
2 |
Connie Crowther |
Dearne Vall |
1:33.88 |
1:34.58 |
5.0 |
+0.70 |
3 |
Purdy Roberts |
Co Wakefield |
NT |
1:35.17 |
4.0 |
npt |
4 |
Ava Turner |
York City |
1:40.00 |
1:36.05 |
3.0 |
-3.95 |
5 |
Jessica Morris |
Bev Barracud |
1:38.44 |
1:36.70 |
2.0 |
-1.74 |
6 |
Chloe Macdonald |
York City |
1:44.94 |
1:41.71 |
1.0 |
-3.23 |
7 |
Ruby Sugarman |
Wetherby |
1:42.91 |
1:43.70 |
|
+0.79 |
8 |
Jasmine Spindley |
Scunthorpe A |
1:44.93 |
1:43.97 |
|
-0.96 |
9 |
Jessica Eggitt |
Rossington |
1:44.40 |
1:46.60 |
|
+2.20 |
10 |
Holly Hargrave |
Adwick |
1:50.47 |
1:47.77 |
|
-2.70 |
11 |
Abigail Harris |
York City |
2:10.00 |
1:51.38 |
|
-18.62 |
12 |
Jenna Thomas-Durrant |
York City |
1:50.00 |
1:51.40 |
|
+1.40 |
13 |
Alex Tiggardine |
Bo Barnsley |
1:49.05 |
1:52.13 |
|
+3.08 |
14 |
Grace Bolton |
Co Wakefield |
1:48.40 |
1:53.18 |
|
+4.78 |
15 |
Sofie Watson |
York City |
1:52.80 |
1:56.26 |
|
+3.46 |
16 |
Faye Harper |
Co Wakefield |
1:41.85 |
1:56.39 |
|
+14.54 |
17 |
Lerija Arhipova |
Rossington |
1:58.84 |
2:00.55 |
|
+1.71 |
10 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Gracie Pinder |
6.5 Did not touch the wall during the turn. |
|
Aimee-Lou Clewes-Crawford |
Did Not Compete |
Event 121 Boys 11yrs 50m Backstroke
|
|
11 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Layton Thorpe |
Scunthorpe A |
45.60 |
44.63 |
6.0 |
-0.97 |
2 |
Matthew Preston |
Gainsborough |
47.83 |
44.86 |
5.0 |
-2.97 |
3 |
Christopher Barnett |
Co Wakefield |
46.20 |
45.07 |
4.0 |
-1.13 |
4 |
Zak Dower |
York City |
45.00 |
45.33 |
3.0 |
+0.33 |
5 |
Charlie Clarke |
Bo Barnsley |
45.92 |
45.87 |
2.0 |
-0.05 |
6 |
Bobby Evans |
South Axholm |
47.81 |
45.91 |
1.0 |
-1.90 |
7 |
Jack Collins |
Armthorpe |
45.82 |
46.61 |
|
+0.79 |
8 |
Lewis Davis |
Adwick |
48.10 |
48.14 |
|
+0.04 |
9 |
William Jinks |
Edlington |
47.28 |
49.26 |
|
+1.98 |
10 |
George Samms |
York City |
47.98 |
49.74 |
|
+1.76 |
11 |
Beau Jamieson-Wannell |
York City |
51.52 |
51.06 |
|
-0.46 |
12 |
Tyler Atmore |
Edlington |
52.86 |
51.29 |
|
-1.57 |
13 |
Oliver Bramham |
Gainsborough |
51.44 |
52.53 |
|
+1.09 |
14 |
Daniel Pickup |
York City |
59.87 |
57.35 |
|
-2.52 |
15 |
Joshua Broomfield |
Chapeltown |
57.21 |
58.15 |
|
+0.94 |
11 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
|
Jack Kelsall |
Edlington | 45.00 | 38.69 | Time only swim |
1 |
Cole Thompson |
Armthorpe |
45.00 |
40.90 |
|
-4.10 |
2 |
Finlay Way |
Dearne Vall |
45.00 |
42.34 |
|
-2.66 |
3 |
Flynn Sizer |
Gainsborough |
47.28 |
42.71 |
|
-4.57 |
4 |
Harvey Stevenson |
Dearne Vall |
45.00 |
43.29 |
|
-1.71 |
11 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Harry Ellerington |
6.5 Turn not performed immediately |
Event 122 Girls 12yrs 50m Backstroke
|
|
12 yrs A Grade
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
|
Imogen Bradley |
Dearne Vall | 37.96 | 35.90 | Time only swim |
12 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Grace Bell |
Selby |
42.65 |
40.11 |
6.0 |
-2.54 |
2 |
Kate Neal |
Kippax |
41.50 |
40.39 |
5.0 |
-1.11 |
3 |
Hope McLellan |
Ripley SC |
NT |
40.72 |
4.0 |
npt |
4 |
Tiegan Gray |
Gainsborough |
42.47 |
40.80 |
3.0 |
-1.67 |
5 |
Danielle Cartman |
Selby |
41.50 |
41.01 |
2.0 |
-0.49 |
6 |
Alice Moore |
Selby |
41.61 |
41.42 |
1.0 |
-0.19 |
7 |
Charlie Finch |
Edlington |
45.05 |
41.78 |
|
-3.27 |
8 |
Elise Hutchinson |
Rossington |
42.31 |
42.10 |
|
-0.21 |
9 |
Keira Tiggardine |
Bo Barnsley |
41.77 |
42.25 |
|
+0.48 |
10 |
Jessica Stanley |
Edlington |
42.42 |
43.24 |
|
+0.82 |
11 |
Frankie Hughes |
Rossington |
43.91 |
43.51 |
|
-0.40 |
12 |
Phoebe Hoyland |
Edlington |
45.15 |
43.62 |
|
-1.53 |
13 |
Ember Horgan |
Gainsborough |
44.59 |
43.70 |
|
-0.89 |
14 |
Holly Jones |
Adwick |
42.53 |
43.82 |
|
+1.29 |
15 |
Caitlin Weir |
South Axholm |
42.79 |
44.35 |
|
+1.56 |
16 |
Lilia Clarke-Brenton |
Kippax |
45.07 |
44.50 |
|
-0.57 |
17 |
Georgia Bratley |
Kippax |
45.64 |
44.62 |
|
-1.02 |
18 |
Holly Hadfield |
South Axholm |
46.69 |
46.24 |
|
-0.45 |
19 |
Amy Lake |
Kippax |
48.07 |
46.47 |
|
-1.60 |
20 |
Emily Hall |
Scunthorpe A |
46.33 |
46.52 |
|
+0.19 |
21 |
Natalia Bradwell |
South Axholm |
47.08 |
46.60 |
|
-0.48 |
22 |
Hannah Stratton |
Gainsborough |
52.28 |
48.00 |
|
-4.28 |
23 |
Amelia Wordsworth |
Adwick |
45.89 |
48.20 |
|
+2.31 |
24 |
Megan Checkley |
Kippax |
51.04 |
49.42 |
|
-1.62 |
25 |
Catherine Gibson |
York City |
1:00.00 |
55.23 |
|
-4.77 |
12 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Amelia Longden |
Dearne Vall |
41.50 |
39.10 |
|
-2.40 |
Event 123 Boys 13yrs 100m Breaststroke
|
|
13 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Bradley Wilson |
Chapeltown |
1:32.60 |
1:30.71 |
6.0 |
-1.89 |
2 |
Cody Ingram |
Bo Barnsley |
1:32.22 |
1:30.81 |
5.0 |
-1.41 |
3 |
Joe Moore |
Dearne Vall |
1:33.93 |
1:31.51 |
4.0 |
-2.42 |
4 |
Sam Guettat |
Bo Barnsley |
1:41.75 |
1:37.84 |
3.0 |
-3.91 |
5 |
Leo Maloigne |
South Axholm |
1:34.37 |
1:39.27 |
2.0 |
+4.90 |
6 |
Lucas McNulty |
Kippax |
NT |
1:40.80 |
1.0 |
npt |
7 |
Jacob Broomfield |
Chapeltown |
1:49.23 |
1:44.62 |
|
-4.61 |
8 |
Harry Samms |
York City |
1:51.43 |
1:54.93 |
|
+3.50 |
9 |
Rohan Addlesee |
South Axholm |
2:09.19 |
2:19.60 |
|
+10.41 |
Event 124 Girls 14, 15,16yrs & Over 100m Breaststroke
|
Cut-offs |
14 | 15 | 16+ | |
B | 1:24.50 | 1:23.00 | 1:23.00 | |
|
14 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Emily Darlington |
Bo Barnsley |
1:32.17 |
1:29.64 |
6.0 |
-2.53 |
2 |
Bethan Wright |
Selby |
1:36.60 |
1:33.08 |
5.0 |
-3.52 |
3 |
Olivia Mence |
Selby |
1:42.34 |
1:33.72 |
4.0 |
-8.62 |
4 |
Sophie Beecroft |
Bev Barracud |
1:35.35 |
1:34.80 |
3.0 |
-0.55 |
5 |
Paula Mellor |
Dearne Vall |
1:40.40 |
1:37.72 |
2.0 |
-2.68 |
6 |
Amelia Scanlan |
Armthorpe |
1:42.23 |
1:40.21 |
1.0 |
-2.02 |
7 |
Leah Mullins |
Dearne Vall |
1:40.91 |
1:43.19 |
|
+2.28 |
8 |
Lucy Hargreaves |
York City |
1:48.24 |
1:46.00 |
|
-2.24 |
9 |
Ellie Greenwood |
Chapeltown |
1:50.77 |
1:46.41 |
|
-4.36 |
10 |
Hannah Barker |
South Axholm |
1:43.81 |
1:46.56 |
|
+2.75 |
11 |
Keira Bainbridge |
Dearne Vall |
1:46.50 |
1:46.81 |
|
+0.31 |
12 |
Caitlin Bradwell |
South Axholm |
1:44.72 |
1:47.71 |
|
+2.99 |
13 |
Ellyn Hauser |
Dearne Vall |
NT |
1:50.20 |
|
npt |
14 |
Jessica Benton |
Chapeltown |
2:04.68 |
2:03.19 |
|
-1.49 |
15 |
Maisey Bottomley |
York City |
2:03.98 |
2:07.71 |
|
+3.73 |
14 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Caitlyn Walker |
7.5 Executed alternating or downward butterfly kicks |
15 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Rebecca Wordsworth |
Adwick |
1:33.77 |
1:40.06 |
6.0 |
+6.29 |
2 |
Amy Guettat |
Bo Barnsley |
1:46.84 |
1:50.52 |
5.0 |
+3.68 |
15 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Lois Fillingham |
Did Not Compete |
16yrs & Over Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Amy Checkley |
Kippax |
1:33.31 |
1:34.22 |
6.0 |
+0.91 |
2 |
Molly Gilbert |
Scunthorpe A |
1:44.97 |
1:35.14 |
5.0 |
-9.83 |
3 |
Jessica Hutchinson |
Chapeltown |
1:32.93 |
1:37.17 |
4.0 |
+4.24 |
4 |
Georgia Clarke |
Bo Barnsley |
1:28.56 |
1:38.80 |
3.0 |
+10.24 |
Event 125 Boys 9yrs 50m Butterfly
|
|
9 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Euan Mackinnon |
Bev Barracud |
44.96 |
42.88 |
6.0 |
-2.08 |
2 |
James Thomas |
Gainsborough |
48.47 |
43.78 |
5.0 |
-4.69 |
3 |
Archie Liddle |
Adwick |
48.45 |
44.76 |
4.0 |
-3.69 |
4 |
Oliver Pow |
Co Wakefield |
54.84 |
53.27 |
3.0 |
-1.57 |
5 |
Arthur King |
York City |
52.00 |
1:03.39 |
2.0 |
+11.39 |
6 |
Adam Robinson |
Rossington |
56.84 |
1:04.52 |
1.0 |
+7.68 |
9 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Oliver Smith |
8.4 Did not touch with both hands, touch not simultaneous, hands not separated at turn |
|
Adam Gill |
8.3 Breaststroke kick used |
|
Marley McClelland |
Did Not Compete |
|
Harvey Sykes |
Did Not Compete |
Event 126 Girls 10yrs 50m Butterfly
|
|
10 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Kennedy Matthews |
Armthorpe |
45.58 |
41.54 |
6.0 |
-4.04 |
2 |
Evie Cole |
Co Sheffield |
44.80 |
44.62 |
5.0 |
-0.18 |
3 |
Jessica Morris |
Bev Barracud |
45.79 |
45.34 |
4.0 |
-0.45 |
4 |
Connie Crowther |
Dearne Vall |
45.34 |
46.29 |
3.0 |
+0.95 |
5 |
Ava Turner |
York City |
46.54 |
47.08 |
2.0 |
+0.54 |
6 |
Gracie Pinder |
Selby |
48.05 |
47.15 |
1.0 |
-0.90 |
7 |
Purdy Roberts |
Co Wakefield |
48.76 |
47.30 |
|
-1.46 |
8 |
Daisy Read |
Chapeltown |
47.76 |
47.51 |
|
-0.25 |
9 |
Abigail Harris |
York City |
52.20 |
49.75 |
|
-2.45 |
10 |
Holly Hargrave |
Adwick |
49.74 |
49.82 |
|
+0.08 |
11 |
Ruby Sugarman |
Wetherby |
52.18 |
50.42 |
|
-1.76 |
12 |
Jasmine Spindley |
Scunthorpe A |
47.13 |
50.59 |
|
+3.46 |
13 |
Mollie Crowther |
Co Wakefield |
NT |
52.28 |
|
npt |
14 |
Jessica Eggitt |
Rossington |
50.19 |
53.17 |
|
+2.98 |
15 |
Alex Tiggardine |
Bo Barnsley |
47.90 |
53.34 |
|
+5.44 |
16 |
Chloe Macdonald |
York City |
52.62 |
54.23 |
|
+1.61 |
17 |
Jenna Thomas-Durrant |
York City |
50.86 |
54.33 |
|
+3.47 |
18 |
Grace Bolton |
Co Wakefield |
55.60 |
57.01 |
|
+1.41 |
19 |
Lerija Arhipova |
Rossington |
1:05.23 |
1:05.81 |
|
+0.58 |
10 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Aimee-Lou Clewes-Crawford |
Did Not Compete |
|
Faye Harper |
Did Not Compete |
Event 127 Boys 11yrs 50m Freestyle
|
|
11 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Isaac Hebden |
York City |
38.68 |
34.78 |
6.0 |
-3.90 |
2 |
Amos Hebden |
York City |
40.08 |
35.22 |
5.0 |
-4.86 |
3 |
Harvey Stevenson |
Dearne Vall |
37.25 |
36.56 |
4.0 |
-0.69 |
4 |
Layton Thorpe |
Scunthorpe A |
39.06 |
36.83 |
3.0 |
-2.23 |
5 |
Christopher Barnett |
Co Wakefield |
38.76 |
37.00 |
2.0 |
-1.76 |
6 |
Owen Green |
Armthorpe |
37.61 |
37.05 |
1.0 |
-0.56 |
7 |
Matthew Preston |
Gainsborough |
40.52 |
37.77 |
|
-2.75 |
8 |
Bobby Evans |
South Axholm |
43.06 |
37.93 |
|
-5.13 |
9 |
Flynn Sizer |
Gainsborough |
39.47 |
38.19 |
|
-1.28 |
10 |
Ashley Turner |
York City |
37.51 |
38.80 |
|
+1.29 |
11 |
Zak Dower |
York City |
42.08 |
38.82 |
|
-3.26 |
12 |
Harry Shield |
York City |
39.04 |
38.86 |
|
-0.18 |
13 |
Lewis Davis |
Adwick |
40.69 |
39.78 |
|
-0.91 |
14 |
William Jinks |
Edlington |
40.61 |
40.10 |
|
-0.51 |
15 |
Charlie Clarke |
Bo Barnsley |
40.74 |
41.51 |
|
+0.77 |
16 |
Jack Collins |
Armthorpe |
38.22 |
41.69 |
|
+3.47 |
17 |
George Samms |
York City |
39.71 |
41.76 |
|
+2.05 |
18 |
Harry Ellerington |
Scunthorpe A |
43.66 |
42.58 |
|
-1.08 |
19 |
Beau Jamieson-Wannell |
York City |
46.64 |
43.58 |
|
-3.06 |
20 |
Joshua Broomfield |
Chapeltown |
47.47 |
44.78 |
|
-2.69 |
21 |
Daniel Pickup |
York City |
44.05 |
45.21 |
|
+1.16 |
22 |
Tyler Atmore |
Edlington |
50.09 |
47.36 |
|
-2.73 |
23 |
Isaac Hauge |
York City |
55.00 |
47.51 |
|
-7.49 |
24 |
Oliver Bramham |
Gainsborough |
45.08 |
52.48 |
|
+7.40 |
11 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Jack Kelsall |
Edlington |
35.50 |
33.56 |
|
-1.94 |
11 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Finlay Way |
Did Not Compete |
|
Joe Martin |
Did Not Compete |
Event 128 Girls 12yrs 50m Freestyle
|
|
12 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Imogen Bradley |
Dearne Vall |
33.54 |
32.32 |
6.0 |
-1.22 |
2 |
Kate Neal |
Kippax |
34.72 |
34.20 |
4.5 |
-0.52 |
2 |
Tiegan Gray |
Gainsborough |
34.86 |
34.20 |
4.5 |
-0.66 |
4 |
Amelia Longden |
Dearne Vall |
34.34 |
34.24 |
3.0 |
-0.10 |
5 |
Keira Tiggardine |
Bo Barnsley |
33.75 |
34.45 |
2.0 |
+0.70 |
6 |
Alice Moore |
Selby |
35.29 |
34.94 |
1.0 |
-0.35 |
7 |
Alice Broadley |
Co Wakefield |
35.78 |
34.98 |
|
-0.80 |
8 |
Danielle Cartman |
Selby |
33.50 |
35.19 |
|
+1.69 |
9 |
Phoebe Hoyland |
Edlington |
36.41 |
35.24 |
|
-1.17 |
10 |
Charlie Finch |
Edlington |
35.61 |
35.29 |
|
-0.32 |
11 |
Caitlin Weir |
South Axholm |
33.50 |
35.59 |
|
+2.09 |
12 |
Hope McLellan |
Ripley SC |
36.09 |
35.60 |
|
-0.49 |
13 |
Hannah Read |
Chapeltown |
35.01 |
35.66 |
|
+0.65 |
14 |
Lillie Davey |
Scunthorpe A |
39.31 |
35.72 |
|
-3.59 |
15 |
Elise Hutchinson |
Rossington |
37.38 |
35.93 |
|
-1.45 |
16 |
Holly Jones |
Adwick |
36.34 |
36.06 |
|
-0.28 |
17 |
Grace Bell |
Selby |
37.15 |
36.46 |
|
-0.69 |
18 |
Ember Horgan |
Gainsborough |
36.97 |
37.25 |
|
+0.28 |
19 |
Emily Hall |
Scunthorpe A |
37.96 |
37.94 |
|
-0.02 |
20 |
Megan Checkley |
Kippax |
40.50 |
38.24 |
|
-2.26 |
21 |
Frankie Hughes |
Rossington |
39.15 |
38.34 |
|
-0.81 |
22 |
Georgia Bratley |
Kippax |
39.72 |
38.52 |
|
-1.20 |
23 |
Jessica Stanley |
Edlington |
38.18 |
38.90 |
|
+0.72 |
24 |
Catherine Gibson |
York City |
37.92 |
40.16 |
|
+2.24 |
25 |
Lilia Clarke-Brenton |
Kippax |
41.84 |
41.27 |
|
-0.57 |
26 |
Hannah Stratton |
Gainsborough |
43.97 |
41.48 |
|
-2.49 |
27 |
Amelia Wordsworth |
Adwick |
40.17 |
41.54 |
|
+1.37 |
28 |
Holly Hadfield |
South Axholm |
46.64 |
43.08 |
|
-3.56 |
29 |
Natalia Bradwell |
South Axholm |
44.85 |
44.01 |
|
-0.84 |
30 |
Amy Lake |
Kippax |
43.09 |
44.62 |
|
+1.53 |
Event 129 Boys 13yrs 100m Ind Medley
|
|
13 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Cody Ingram |
Bo Barnsley |
1:24.01 |
1:19.74 |
6.0 |
-4.27 |
2 |
Joe Moore |
Dearne Vall |
1:20.76 |
1:20.18 |
5.0 |
-0.58 |
3 |
Bradley Wilson |
Chapeltown |
1:27.70 |
1:24.80 |
4.0 |
-2.90 |
4 |
Lucas McNulty |
Kippax |
NT |
1:27.60 |
3.0 |
npt |
5 |
Leo Maloigne |
South Axholm |
1:28.38 |
1:28.14 |
2.0 |
-0.24 |
6 |
Sam Guettat |
Bo Barnsley |
1:29.71 |
1:29.43 |
1.0 |
-0.28 |
7 |
Jacob Broomfield |
Chapeltown |
1:39.30 |
1:33.37 |
|
-5.93 |
8 |
Harry Samms |
York City |
1:45.00 |
1:51.07 |
|
+6.07 |
13 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Rohan Addlesee |
7.6 Did not touch with both hands or touch not simultaneous at turn |
Event 130 Girls 14, 15,16yrs & Over 100m Ind Medley
|
Cut-offs |
14 | 15 | 16+ | |
B | 1:12.00 | 1:10.00 | 1:09.00 | |
|
14 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Olivia Mence |
Selby |
1:19.90 |
1:18.12 |
6.0 |
-1.78 |
2 |
Eleanor Lakin |
Armthorpe |
1:19.90 |
1:20.51 |
5.0 |
+0.61 |
3 |
Paula Mellor |
Dearne Vall |
1:20.76 |
1:21.88 |
4.0 |
+1.12 |
4 |
Bethan Wright |
Selby |
1:26.01 |
1:27.09 |
3.0 |
+1.08 |
5 |
Sophie Beecroft |
Bev Barracud |
1:27.79 |
1:28.49 |
2.0 |
+0.70 |
6 |
Leah Mullins |
Dearne Vall |
1:24.48 |
1:28.93 |
1.0 |
+4.45 |
7 |
Lola Hutchinso |
Gainsborough |
1:30.64 |
1:30.09 |
|
-0.55 |
8 |
Caitlyn Walker |
Scunthorpe A |
1:32.03 |
1:31.32 |
|
-0.71 |
9 |
Caitlin Bradwell |
South Axholm |
1:28.92 |
1:34.51 |
|
+5.59 |
10 |
Hannah Barker |
South Axholm |
1:27.46 |
1:34.89 |
|
+7.43 |
11 |
Keira Bainbridge |
Dearne Vall |
1:33.34 |
1:37.14 |
|
+3.80 |
14 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Ellyn Hauser |
7.6 Did not touch with both hands or touch not simultaneous at turn |
15 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Rebecca Wordsworth |
Adwick |
1:17.62 |
1:23.39 |
6.0 |
+5.77 |
2 |
Amy Guettat |
Bo Barnsley |
1:33.28 |
1:35.95 |
5.0 |
+2.67 |
16yrs & Over Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Lauren Watson |
Scunthorpe A |
1:14.80 |
1:14.96 |
6.0 |
+0.16 |
2 |
Amy Checkley |
Kippax |
1:17.41 |
1:19.30 |
5.0 |
+1.89 |
3 |
Molly Gilbert |
Scunthorpe A |
1:21.53 |
1:20.92 |
4.0 |
-0.61 |
4 |
Jessica Hutchinson |
Chapeltown |
1:24.49 |
1:27.40 |
3.0 |
+2.91 |
5 |
Georgia Clarke |
Bo Barnsley |
1:18.86 |
1:27.55 |
2.0 |
+8.69 |
Event 201 Girls 9yrs 50m Backstroke
|
|
9 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Isabel Martin |
Chapeltown |
50.00 |
47.87 |
6.0 |
-2.13 |
2 |
Lola Shepherd |
Dearne Vall |
NT |
48.85 |
5.0 |
npt |
3 |
Phoebe Weatherill |
Edlington |
48.00 |
51.54 |
4.0 |
+3.54 |
4 |
Freya Hirst |
Chapeltown |
52.80 |
53.90 |
3.0 |
+1.10 |
5 |
Lily Cattlin |
Edlington |
NT |
55.82 |
2.0 |
npt |
6 |
Mia Howarth |
Bo Barnsley |
59.04 |
56.84 |
1.0 |
-2.20 |
7 |
Roxanne Davis |
Adwick |
1:01.26 |
58.88 |
|
-2.38 |
9 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Olivia McSeveny |
York City |
48.00 |
44.39 |
|
-3.61 |
2 |
Jessica Craig |
York City |
48.00 |
46.07 |
|
-1.93 |
9 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Neve Wilkinson |
6.5 Did not touch the wall during the turn. |
|
Emily Anstee |
6.5 Not on back when leaving wall |
|
Sophie Churms |
Did Not Compete |
Event 202 Boys 10yrs 50m Backstroke
|
|
10 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Thomas Wooffindin |
Co Wakefield |
48.29 |
45.01 |
6.0 |
-3.28 |
2 |
Jack Nimmo |
Selby |
47.62 |
45.06 |
5.0 |
-2.56 |
3 |
Vladislav Akula |
Armthorpe |
NT |
45.38 |
4.0 |
npt |
4 |
Sam Hutchinson |
Selby |
52.50 |
46.53 |
3.0 |
-5.97 |
5 |
James Young |
York City |
52.59 |
48.57 |
2.0 |
-4.02 |
6 |
Ethan Garside |
Co Wakefield |
50.84 |
49.61 |
1.0 |
-1.23 |
7 |
Joseph Stamp |
Scunthorpe A |
55.00 |
52.70 |
|
-2.30 |
8 |
Alfie Benton |
Chapeltown |
1:01.80 |
1:00.42 |
|
-1.38 |
10 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
|
Maciej Banas |
Adwick | 46.00 | 37.66 | Time only swim |
|
Noah Brown |
Adwick | 46.00 | 41.23 | Time only swim |
1 |
Benjamin Scott |
Chapeltown |
46.00 |
43.14 |
|
-2.86 |
|
Cohen Leonard |
Adwick | 46.00 | 43.63 | Time only swim |
2 |
William Moore |
Armthorpe |
46.00 |
44.08 |
|
-1.92 |
Event 203 Girls 11yrs 50m Breaststroke
|
|
11 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Isabelle Child |
Armthorpe |
50.40 |
47.60 |
6.0 |
-2.80 |
2 |
Holly Billam |
Bev Barracud |
50.73 |
47.65 |
5.0 |
-3.08 |
3 |
Eliza Loftus |
Bev Barracud |
51.21 |
48.90 |
4.0 |
-2.31 |
4 |
Isabelle McCorkell |
Gainsborough |
51.81 |
49.05 |
3.0 |
-2.76 |
5 |
Molly Marshall |
Bo Barnsley |
56.00 |
50.13 |
2.0 |
-5.87 |
6 |
Niamh Sutton |
Kippax |
53.01 |
50.18 |
1.0 |
-2.83 |
7 |
Cosima Smeaton |
Bev Barracud |
49.68 |
50.58 |
|
+0.90 |
8 |
Eloise Gunn |
York City |
52.85 |
51.01 |
|
-1.84 |
9 |
Tilly Murray |
Selby |
50.35 |
51.47 |
|
+1.12 |
10 |
Grace Parker |
Kippax |
52.45 |
51.93 |
|
-0.52 |
11 |
Shayla Kitchen |
Scunthorpe A |
56.80 |
51.95 |
|
-4.85 |
12 |
Madeleine Hooks |
Co Wakefield |
51.60 |
52.27 |
|
+0.67 |
13 |
Georgia Lakin |
Armthorpe |
52.54 |
52.44 |
|
-0.10 |
14 |
Elinor Swales |
Edlington |
54.28 |
52.45 |
|
-1.83 |
15 |
Kelsey Oakes |
Edlington |
56.50 |
52.60 |
|
-3.90 |
16 |
Imogen Weatherill |
Edlington |
53.54 |
52.98 |
|
-0.56 |
17 |
Olivia Sweeting |
Bo Barnsley |
51.36 |
53.03 |
|
+1.67 |
18 |
Libby Weaver |
Scunthorpe A |
56.10 |
53.13 |
|
-2.97 |
19 |
Emily Foweather |
Edlington |
53.93 |
53.17 |
|
-0.76 |
20 |
Lucy Porter |
South Axholm |
53.84 |
53.32 |
|
-0.52 |
21 |
Baillie Mae Clark |
Selby |
55.25 |
54.78 |
|
-0.47 |
22 |
Daisy Haigh |
Adwick |
56.40 |
55.98 |
|
-0.42 |
23 |
Alice Slyde |
Edlington |
58.58 |
57.39 |
|
-1.19 |
24 |
Evie Brockless |
York City |
1:01.99 |
57.65 |
|
-4.34 |
25 |
Annie Stump |
York City |
1:10.00 |
1:00.47 |
|
-9.53 |
11 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Sophia Johal |
Gainsborough |
48.00 |
43.15 |
|
-4.85 |
2 |
Imogen Rushton |
Adwick |
48.00 |
45.04 |
|
-2.96 |
Event 204 Boys 12yrs 50m Breaststroke
|
|
12 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Philip Poulton-Haselier |
Edlington |
42.50 |
41.22 |
6.0 |
-1.28 |
2 |
Alexander McCallum |
Selby |
42.54 |
41.50 |
5.0 |
-1.04 |
3 |
Nathan Martin |
Chapeltown |
42.50 |
42.18 |
4.0 |
-0.32 |
4 |
Finlay Dawson |
Scunthorpe A |
44.33 |
42.48 |
3.0 |
-1.85 |
5 |
Jared Almond |
Bo Barnsley |
45.65 |
44.56 |
2.0 |
-1.09 |
6 |
William Byram |
Kippax |
45.14 |
44.75 |
1.0 |
-0.39 |
7 |
Joshua Stamp |
Scunthorpe A |
47.41 |
45.81 |
|
-1.60 |
8 |
Alfie Nixon |
South Axholm |
47.88 |
47.28 |
|
-0.60 |
9 |
Leo Garrison |
Gainsborough |
55.64 |
52.30 |
|
-3.34 |
10 |
Errol Bayraktar |
Edlington |
51.39 |
52.48 |
|
+1.09 |
11 |
Max Varley |
York City |
56.33 |
53.32 |
|
-3.01 |
12 |
Jake Roberts |
Bo Barnsley |
57.59 |
54.56 |
|
-3.03 |
12 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Thomas Wood |
7.6 Did not touch with both hands or touch not simultaneous at turn |
|
Rowan Harrison-Taylor |
7.6 Did not touch with both hands or touch not simultaneous at turn |
Event 205 Girls 13yrs 50m Butterfly
|
|
13 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Ella Summers |
Scunthorpe A |
35.92 |
34.54 |
6.0 |
-1.38 |
2 |
Libby Hill |
Chapeltown |
33.84 |
35.30 |
5.0 |
+1.46 |
3 |
Melissa Hanson |
Bo Barnsley |
34.00 |
36.22 |
4.0 |
+2.22 |
4 |
Kate Challenger |
Dearne Vall |
36.64 |
36.30 |
3.0 |
-0.34 |
5 |
Nicole Stilborn |
Armthorpe |
35.54 |
36.39 |
2.0 |
+0.85 |
6 |
Paige Moore |
Armthorpe |
37.42 |
36.77 |
1.0 |
-0.65 |
7 |
Isabella Vinter |
Lincoln Trident |
37.28 |
36.97 |
|
-0.31 |
8 |
Emma Mitchell |
Dearne Vall |
37.78 |
37.02 |
|
-0.76 |
9 |
Daniella Milner |
South Axholm |
42.70 |
39.77 |
|
-2.93 |
10 |
Katie Hutchinson |
Chapeltown |
44.00 |
40.90 |
|
-3.10 |
11 |
Yasmin Nicole |
York City |
47.57 |
44.72 |
|
-2.85 |
12 |
Neola Kitchen |
Scunthorpe A |
48.57 |
46.74 |
|
-1.83 |
13 |
Sophia Garbett |
York City |
1:00.00 |
47.42 |
|
-12.58 |
13 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Lottie McCay |
8.4 Did not touch with both hands, touch not simultaneous, hands not separated at turn |
Event 206 Boys 14, 15,16yrs & Over 50m Butterfly
|
|
14 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Daniel Stevens |
Bev Barracud |
32.93 |
33.38 |
6.0 |
+0.45 |
2 |
Michael Collins |
Kippax |
36.36 |
35.44 |
5.0 |
-0.92 |
3 |
Harvey Symons |
Co Wakefield |
42.61 |
41.47 |
4.0 |
-1.14 |
14 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Matthew Watkin |
8.3 Breaststroke kick used |
15 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Matthew Nicholson |
Chapeltown |
29.27 |
29.35 |
6.0 |
+0.08 |
2 |
Nathan McMaster |
Co Wakefield |
36.44 |
33.36 |
5.0 |
-3.08 |
3 |
Noah Wragg |
Bo Barnsley |
31.52 |
33.49 |
4.0 |
+1.97 |
4 |
Matthew Allen |
Scunthorpe A |
33.34 |
33.62 |
3.0 |
+0.28 |
5 |
Tom Harris |
Armthorpe |
34.85 |
34.92 |
2.0 |
+0.07 |
6 |
Declan Goddard |
Dearne Vall |
45.94 |
42.39 |
1.0 |
-3.55 |
16yrs & Over Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Saul Cooke-Hudson |
Edlington |
30.54 |
31.70 |
6.0 |
+1.16 |
2 |
Matthew Dixon |
Scunthorpe A |
32.49 |
32.59 |
5.0 |
+0.10 |
Event 207 Girls 9yrs 50m Freestyle
|
|
9 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Olivia McSeveny |
York City |
41.42 |
40.44 |
6.0 |
-0.98 |
2 |
Jessica Craig |
York City |
42.67 |
40.78 |
5.0 |
-1.89 |
3 |
Isabel Martin |
Chapeltown |
41.69 |
41.03 |
4.0 |
-0.66 |
4 |
Grace Wilson |
Selby |
46.88 |
42.78 |
3.0 |
-4.10 |
5 |
Phoebe Weatherill |
Edlington |
40.00 |
43.16 |
2.0 |
+3.16 |
6 |
Neve Wilkinson |
South Axholm |
44.65 |
43.36 |
1.0 |
-1.29 |
7 |
Freya Hirst |
Chapeltown |
47.79 |
43.96 |
|
-3.83 |
8 |
Grace Avery |
Co Wakefield |
48.98 |
44.20 |
|
-4.78 |
9 |
Sophie Churms |
Dearne Vall |
NT |
46.67 |
|
npt |
10 |
Lola Shepherd |
Dearne Vall |
55.54 |
46.98 |
|
-8.56 |
11 |
Lily Cattlin |
Edlington |
NT |
48.40 |
|
npt |
12 |
Stella Mountain |
York City |
55.00 |
49.10 |
|
-5.90 |
13 |
Mia Howarth |
Bo Barnsley |
51.00 |
49.45 |
|
-1.55 |
14 |
Roxanne Davis |
Adwick |
54.24 |
49.81 |
|
-4.43 |
15 |
Emily Anstee |
Co Wakefield |
NT |
49.97 |
|
npt |
Event 208 Boys 10yrs 50m Freestyle
|
|
10 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Noah Brown |
Adwick |
38.21 |
36.81 |
6.0 |
-1.40 |
2 |
Cohen Leonard |
Adwick |
37.90 |
37.67 |
5.0 |
-0.23 |
3 |
Benjamin Scott |
Chapeltown |
40.15 |
38.70 |
4.0 |
-1.45 |
4 |
Jack Nimmo |
Selby |
40.95 |
39.00 |
3.0 |
-1.95 |
5 |
Thomas Wooffindin |
Co Wakefield |
42.75 |
39.66 |
2.0 |
-3.09 |
6 |
James Young |
York City |
40.54 |
39.69 |
1.0 |
-0.85 |
7 |
William Moore |
Armthorpe |
40.51 |
40.38 |
|
-0.13 |
8 |
Ethan Garside |
Co Wakefield |
41.12 |
40.64 |
|
-0.48 |
9 |
Joseph Waldron |
Gainsborough |
44.55 |
40.83 |
|
-3.72 |
10 |
Sam Hutchinson |
Selby |
49.21 |
40.94 |
|
-8.27 |
11 |
Vladislav Akula |
Armthorpe |
NT |
41.46 |
|
npt |
12 |
Romeo Munn |
Gainsborough |
46.47 |
43.72 |
|
-2.75 |
13 |
Joseph Stamp |
Scunthorpe A |
47.17 |
43.79 |
|
-3.38 |
14 |
Alfie Benton |
Chapeltown |
57.17 |
1:02.88 |
|
+5.71 |
10 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
James Sharp |
Co Wakefield |
37.00 |
34.05 |
|
-2.95 |
|
Maciej Banas |
Adwick | 37.00 | 34.23 | Time only swim |
10 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Beau Dickerson |
10.4 Took stride or step from bottom of the pool |
Event 209 Girls 11yrs 100m Ind Medley
|
|
11 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Sophia Johal |
Gainsborough |
1:28.00 |
1:25.03 |
6.0 |
-2.97 |
2 |
Isabelle Child |
Armthorpe |
1:34.35 |
1:29.43 |
5.0 |
-4.92 |
3 |
Imogen Rushton |
Adwick |
1:42.06 |
1:30.53 |
4.0 |
-11.53 |
4 |
Lucy Hunt |
Gainsborough |
1:55.00 |
1:34.57 |
3.0 |
-20.43 |
5 |
Eloise Gunn |
York City |
1:38.76 |
1:35.11 |
2.0 |
-3.65 |
6 |
Grace Woodhouse |
Gainsborough |
1:34.96 |
1:35.15 |
1.0 |
+0.19 |
7 |
Elinor Swales |
Edlington |
1:38.68 |
1:36.43 |
|
-2.25 |
8 |
Cosima Smeaton |
Bev Barracud |
1:44.09 |
1:36.54 |
|
-7.55 |
9 |
Sophia Marchetti |
Selby |
1:46.23 |
1:38.70 |
|
-7.53 |
10 |
Olivia Sweeting |
Bo Barnsley |
1:39.79 |
1:38.94 |
|
-0.85 |
11 |
Shayla Kitchen |
Scunthorpe A |
1:44.34 |
1:39.85 |
|
-4.49 |
12 |
Niamh Sutton |
Kippax |
1:38.93 |
1:40.04 |
|
+1.11 |
13 |
Cortney Groom |
Armthorpe |
1:41.16 |
1:40.08 |
|
-1.08 |
14 |
Lucy Porter |
South Axholm |
1:36.36 |
1:40.17 |
|
+3.81 |
15 |
Daisy Haigh |
Adwick |
1:53.62 |
1:41.88 |
|
-11.74 |
16 |
Georgia Lakin |
Armthorpe |
1:37.37 |
1:43.77 |
|
+6.40 |
17 |
Libby Weaver |
Scunthorpe A |
1:54.52 |
1:45.09 |
|
-9.43 |
18 |
Grace Parker |
Kippax |
1:45.40 |
1:45.17 |
|
-0.23 |
19 |
Kelsey Oakes |
Edlington |
NT |
1:49.68 |
|
npt |
20 |
Tilly Murray |
Selby |
1:49.50 |
1:51.89 |
|
+2.39 |
11 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Emily Foweather |
7.6 Did not touch with both hands or touch not simultaneous at turn |
|
Baillie Mae Clark |
7.2 Arm movements not simultaneous or not in the same horizontal plane |
Event 210 Boys 12yrs 100m Ind Medley
|
|
12 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Nathan Martin |
Chapeltown |
1:22.03 |
1:20.84 |
6.0 |
-1.19 |
2 |
Alexander McCallum |
Selby |
1:31.47 |
1:23.75 |
5.0 |
-7.72 |
3 |
Philip Poulton-Haselier |
Edlington |
1:28.25 |
1:24.97 |
4.0 |
-3.28 |
4 |
Joshua Stamp |
Scunthorpe A |
1:40.24 |
1:28.52 |
3.0 |
-11.72 |
5 |
William Byram |
Kippax |
1:31.88 |
1:28.58 |
2.0 |
-3.30 |
6 |
Finlay Dawson |
Scunthorpe A |
1:35.82 |
1:28.94 |
1.0 |
-6.88 |
7 |
Alfie Nixon |
South Axholm |
1:30.55 |
1:29.84 |
|
-0.71 |
8 |
Thomas Wood |
Kippax |
1:32.02 |
1:33.74 |
|
+1.72 |
9 |
Jared Almond |
Bo Barnsley |
1:35.00 |
1:33.96 |
|
-1.04 |
10 |
Errol Bayraktar |
Edlington |
1:36.15 |
1:35.36 |
|
-0.79 |
11 |
Rowan Harrison-Taylor |
Kippax |
1:59.21 |
1:41.03 |
|
-18.18 |
12 |
Max Varley |
York City |
2:05.00 |
1:46.10 |
|
-18.90 |
Event 211 Girls 13yrs 100m Backstroke
|
|
13 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
|
Paige Moore |
Armthorpe | 1:21.50 | 1:19.26 | Time only swim |
1 |
Emma Mitchell |
Dearne Vall |
1:24.34 |
1:21.55 |
6.0 |
-2.79 |
2 |
Nicole Stilborn |
Armthorpe |
1:22.07 |
1:21.97 |
5.0 |
-0.10 |
3 |
Melissa Hanson |
Bo Barnsley |
1:24.90 |
1:22.73 |
4.0 |
-2.17 |
4 |
Neola Kitchen |
Scunthorpe A |
1:27.86 |
1:24.14 |
3.0 |
-3.72 |
5 |
Isabella Vinter |
Lincoln Trident |
1:22.03 |
1:24.30 |
2.0 |
+2.27 |
6 |
Daniella Milner |
South Axholm |
1:40.76 |
1:32.36 |
1.0 |
-8.40 |
7 |
Yasmin Nicole |
York City |
1:43.59 |
1:36.95 |
|
-6.64 |
8 |
Amy Gaffney |
Dearne Vall |
NT |
1:37.93 |
|
npt |
9 |
Abbey Hayles |
Dearne Vall |
NT |
1:42.48 |
|
npt |
10 |
Jessica Nally |
Dearne Vall |
NT |
1:43.96 |
|
npt |
13 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Maisie Lister |
Gainsborough |
1:21.50 |
1:16.47 |
|
-5.03 |
2 |
Kate Challenger |
Dearne Vall |
1:21.62 |
1:17.81 |
|
-3.81 |
3 |
Lottie McCay |
Armthorpe |
1:23.09 |
1:18.48 |
|
-4.61 |
Event 212 Boys 14, 15,16yrs & Over 100m Backstroke
|
Cut-offs |
14 | 15 | 16+ | |
B | 1:14.50 | 1:10.00 | 1:08.00 | |
|
14 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Daniel Stevens |
Bev Barracud |
1:19.40 |
1:20.00 |
6.0 |
+0.60 |
2 |
Michael Collins |
Kippax |
1:26.57 |
1:25.07 |
5.0 |
-1.50 |
3 |
Harvey Symons |
Co Wakefield |
1:33.70 |
1:26.39 |
4.0 |
-7.31 |
15 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Noah Wragg |
Bo Barnsley |
1:13.48 |
1:13.24 |
6.0 |
-0.24 |
2 |
Nathan McMaster |
Co Wakefield |
1:17.34 |
1:16.63 |
5.0 |
-0.71 |
3 |
Matthew Allen |
Scunthorpe A |
1:18.58 |
1:19.25 |
4.0 |
+0.67 |
4 |
Tom Harris |
Armthorpe |
1:23.25 |
1:21.49 |
3.0 |
-1.76 |
5 |
Jack Hutchinson |
Selby |
NT |
1:26.97 |
2.0 |
npt |
15 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Declan Goddard |
6.5 More than one single or double simultaneous arm pull used to initiate turn. |
16yrs & Over Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Callum Morris |
Adwick |
1:13.50 |
1:14.11 |
6.0 |
+0.61 |
2 |
Matthew Dixon |
Scunthorpe A |
1:15.19 |
1:17.69 |
5.0 |
+2.50 |
Event 213 Girls 9yrs 50m Breaststroke
|
|
9 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Freya Hirst |
Chapeltown |
53.81 |
51.96 |
6.0 |
-1.85 |
2 |
Isabel Martin |
Chapeltown |
53.00 |
53.24 |
5.0 |
+0.24 |
3 |
Grace Avery |
Co Wakefield |
55.16 |
53.50 |
4.0 |
-1.66 |
4 |
Grace Wilson |
Selby |
53.37 |
54.52 |
3.0 |
+1.15 |
5 |
Eve Parkin |
York City |
55.53 |
54.72 |
2.0 |
-0.81 |
6 |
Olivia McSeveny |
York City |
1:00.71 |
56.44 |
1.0 |
-4.27 |
7 |
Neve Wilkinson |
South Axholm |
59.73 |
57.14 |
|
-2.59 |
8 |
Mia Howarth |
Bo Barnsley |
59.04 |
57.32 |
|
-1.72 |
9 |
Emily Anstee |
Co Wakefield |
NT |
1:01.61 |
|
npt |
10 |
Roxanne Davis |
Adwick |
1:06.05 |
1:02.16 |
|
-3.89 |
9 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Stella Mountain |
7.1 After Start or Turn multiple butterfly kicks performed |
|
Sophie Churms |
7.5 Executed alternating or downward butterfly kicks |
|
Lola Shepherd |
7.1 After Start or Turn multiple butterfly kicks performed |
Event 214 Boys 10yrs 50m Breaststroke
|
|
10 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Benjamin Scott |
Chapeltown |
52.53 |
49.65 |
6.0 |
-2.88 |
2 |
James Sharp |
Co Wakefield |
53.97 |
49.66 |
5.0 |
-4.31 |
3 |
William Moore |
Armthorpe |
51.40 |
52.73 |
4.0 |
+1.33 |
4 |
Jack Nimmo |
Selby |
52.65 |
53.84 |
3.0 |
+1.19 |
5 |
Thomas Wooffindin |
Co Wakefield |
55.04 |
53.98 |
2.0 |
-1.06 |
6 |
Joseph Stamp |
Scunthorpe A |
56.62 |
57.07 |
1.0 |
+0.45 |
7 |
James Young |
York City |
1:00.00 |
57.62 |
|
-2.38 |
8 |
Vladislav Akula |
Armthorpe |
NT |
1:00.41 |
|
npt |
9 |
Sam Hutchinson |
Selby |
1:07.11 |
1:00.64 |
|
-6.47 |
10 |
Romeo Munn |
Gainsborough |
1:09.60 |
1:00.86 |
|
-8.74 |
11 |
Alfie Benton |
Chapeltown |
1:06.50 |
1:04.11 |
|
-2.39 |
12 |
Beau Dickerson |
South Axholm |
1:06.14 |
1:08.87 |
|
+2.73 |
10 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Maciej Banas |
Adwick |
51.00 |
47.97 |
|
-3.03 |
2 |
Cohen Leonard |
Adwick |
51.00 |
48.77 |
|
-2.23 |
3 |
Noah Brown |
Adwick |
51.00 |
49.36 |
|
-1.64 |
Event 215 Girls 11yrs 50m Butterfly
|
|
11 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Holly Atkinson |
Bo Barnsley |
37.67 |
37.28 |
6.0 |
-0.39 |
2 |
Sophia Johal |
Gainsborough |
37.15 |
37.55 |
5.0 |
+0.40 |
3 |
Holly Billam |
Bev Barracud |
40.12 |
40.06 |
4.0 |
-0.06 |
4 |
Imogen Rushton |
Adwick |
41.24 |
40.27 |
3.0 |
-0.97 |
5 |
Isabelle Child |
Armthorpe |
45.11 |
40.45 |
2.0 |
-4.66 |
6 |
Eloise Gunn |
York City |
45.55 |
42.15 |
1.0 |
-3.40 |
7 |
Cosima Smeaton |
Bev Barracud |
46.53 |
43.00 |
|
-3.53 |
8 |
Olivia Sweeting |
Bo Barnsley |
43.50 |
44.58 |
|
+1.08 |
9 |
Elinor Swales |
Edlington |
48.97 |
44.92 |
|
-4.05 |
10 |
Grace Woodhouse |
Gainsborough |
45.28 |
45.26 |
|
-0.02 |
11 |
Flora Myers |
Bev Barracud |
NT |
45.52 |
|
npt |
12 |
Imogen Weatherill |
Edlington |
50.50 |
45.83 |
|
-4.67 |
13 |
Niamh Sutton |
Kippax |
43.16 |
45.87 |
|
+2.71 |
14 |
Eliza Loftus |
Bev Barracud |
50.32 |
46.09 |
|
-4.23 |
15 |
Daisy Haigh |
Adwick |
49.64 |
47.54 |
|
-2.10 |
16 |
Sophia Marchetti |
Selby |
57.96 |
49.26 |
|
-8.70 |
17 |
Cortney Groom |
Armthorpe |
50.33 |
53.39 |
|
+3.06 |
18 |
Grace Parker |
Kippax |
55.40 |
53.41 |
|
-1.99 |
19 |
Shayla Kitchen |
Scunthorpe A |
59.56 |
54.36 |
|
-5.20 |
20 |
Georgia Lakin |
Armthorpe |
54.28 |
54.93 |
|
+0.65 |
11 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Baillie Mae Clark |
8.4 Did not touch with both hands, touch not simultaneous, hands not separated at turn |
Event 216 Boys 12yrs 50m Butterfly
|
|
12 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Nathan Martin |
Chapeltown |
37.08 |
38.07 |
6.0 |
+0.99 |
2 |
Alexander McCallum |
Selby |
40.93 |
38.13 |
5.0 |
-2.80 |
3 |
William Byram |
Kippax |
38.87 |
38.79 |
4.0 |
-0.08 |
4 |
Thomas Wood |
Kippax |
42.25 |
41.56 |
3.0 |
-0.69 |
5 |
Joshua Stamp |
Scunthorpe A |
45.18 |
42.09 |
2.0 |
-3.09 |
6 |
Errol Bayraktar |
Edlington |
44.54 |
42.58 |
1.0 |
-1.96 |
7 |
Leo Garrison |
Gainsborough |
47.72 |
44.14 |
|
-3.58 |
8 |
Alfie Nixon |
South Axholm |
45.74 |
44.53 |
|
-1.21 |
9 |
Rowan Harrison-Taylor |
Kippax |
1:00.95 |
50.15 |
|
-10.80 |
12 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Philip Poulton-Haselier |
8.1 Body not on the breast during the swim or when leaving the wall after a turn |
Event 217 Girls 13yrs 100m Freestyle
|
|
13 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Ella Summers |
Scunthorpe A |
1:09.31 |
1:06.13 |
6.0 |
-3.18 |
2 |
Nicole Stilborn |
Armthorpe |
1:08.59 |
1:07.54 |
5.0 |
-1.05 |
3 |
Kate Challenger |
Dearne Vall |
1:10.75 |
1:07.99 |
4.0 |
-2.76 |
4 |
Lottie McCay |
Armthorpe |
1:13.17 |
1:10.38 |
3.0 |
-2.79 |
5 |
Meagan White |
Armthorpe |
1:12.90 |
1:11.40 |
2.0 |
-1.50 |
6 |
Libby Hill |
Chapeltown |
1:12.80 |
1:11.84 |
1.0 |
-0.96 |
7 |
Paige Moore |
Armthorpe |
1:11.08 |
1:12.06 |
|
+0.98 |
8 |
Melissa Hanson |
Bo Barnsley |
1:09.90 |
1:12.34 |
|
+2.44 |
9 |
Isabella Vinter |
Lincoln Trident |
1:12.53 |
1:14.21 |
|
+1.68 |
10 |
Daniella Milner |
South Axholm |
1:18.73 |
1:15.60 |
|
-3.13 |
11 |
Emma Mitchell |
Dearne Vall |
1:15.20 |
1:15.67 |
|
+0.47 |
12 |
Neola Kitchen |
Scunthorpe A |
1:18.22 |
1:18.84 |
|
+0.62 |
13 |
Katie Hutchinson |
Chapeltown |
1:17.61 |
1:19.77 |
|
+2.16 |
14 |
Amy Gaffney |
Dearne Vall |
1:32.42 |
1:25.85 |
|
-6.57 |
15 |
Ellie Samms |
York City |
1:24.00 |
1:26.87 |
|
+2.87 |
16 |
Sophia Garbett |
York City |
1:25.16 |
1:27.00 |
|
+1.84 |
17 |
Abbey Hayles |
Dearne Vall |
NT |
1:31.73 |
|
npt |
18 |
Jessica Nally |
Dearne Vall |
NT |
1:33.21 |
|
npt |
19 |
Yasmin Nicole |
York City |
1:33.85 |
1:34.54 |
|
+0.69 |
Event 218 Boys 14, 15,16yrs & Over 100m Freestyle
|
Cut-offs |
14 | 14+ | 15 | 16+ | |
B | 1:02.50 | 1:01.00 | 58.00 | |
|
14 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Daniel Stevens |
Bev Barracud |
1:05.50 |
1:03.81 |
6.0 |
-1.69 |
2 |
Thomas Taverner |
Dearne Vall |
1:15.98 |
1:09.70 |
5.0 |
-6.28 |
3 |
Michael Collins |
Kippax |
1:13.33 |
1:13.58 |
4.0 |
+0.25 |
4 |
Matthew Watkin |
York City |
1:37.38 |
1:30.47 |
3.0 |
-6.91 |
15 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Noah Wragg |
Bo Barnsley |
1:04.91 |
1:05.88 |
6.0 |
+0.97 |
2 |
Nathan McMaster |
Co Wakefield |
1:09.86 |
1:06.32 |
5.0 |
-3.54 |
3 |
Tom Harris |
Armthorpe |
1:10.26 |
1:10.21 |
4.0 |
-0.05 |
4 |
Jack Hutchinson |
Selby |
NT |
1:19.21 |
3.0 |
npt |
5 |
Declan Goddard |
Dearne Vall |
NT |
1:23.07 |
2.0 |
npt |
16yrs & Over Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Callum Morris |
Adwick |
1:02.70 |
1:02.97 |
6.0 |
+0.27 |
2 |
Saul Cooke-Hudson |
Edlington |
1:04.95 |
1:04.35 |
5.0 |
-0.60 |
3 |
Matthew Dixon |
Scunthorpe A |
1:03.24 |
1:05.15 |
4.0 |
+1.91 |
Event 219 Girls 9yrs 100m Ind Medley
|
|
9 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Eve Parkin |
York City |
1:48.00 |
1:36.65 |
6.0 |
-11.35 |
2 |
Olivia McSeveny |
York City |
1:50.41 |
1:43.95 |
5.0 |
-6.46 |
3 |
Isabel Martin |
Chapeltown |
1:45.26 |
1:46.06 |
4.0 |
+0.80 |
4 |
Grace Wilson |
Selby |
1:47.32 |
1:46.43 |
3.0 |
-0.89 |
5 |
Grace Avery |
Co Wakefield |
NT |
1:50.12 |
2.0 |
npt |
6 |
Jessica Craig |
York City |
2:00.00 |
1:50.94 |
1.0 |
-9.06 |
7 |
Neve Wilkinson |
South Axholm |
1:54.72 |
1:51.93 |
|
-2.79 |
8 |
Freya Hirst |
Chapeltown |
1:57.40 |
1:52.45 |
|
-4.95 |
9 |
Sophie Churms |
Dearne Vall |
NT |
1:59.16 |
|
npt |
10 |
Lola Shepherd |
Dearne Vall |
NT |
2:04.46 |
|
npt |
11 |
Roxanne Davis |
Adwick |
2:08.01 |
2:10.81 |
|
+2.80 |
Event 220 Boys 10yrs 100m Ind Medley
|
|
10 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Maciej Banas |
Adwick |
1:34.68 |
1:30.73 |
6.0 |
-3.95 |
2 |
Noah Brown |
Adwick |
1:32.50 |
1:33.00 |
5.0 |
+0.50 |
3 |
James Sharp |
Co Wakefield |
1:39.51 |
1:35.37 |
4.0 |
-4.14 |
4 |
Cohen Leonard |
Adwick |
1:36.78 |
1:35.82 |
3.0 |
-0.96 |
5 |
Benjamin Scott |
Chapeltown |
1:35.50 |
1:36.60 |
2.0 |
+1.10 |
6 |
William Moore |
Armthorpe |
1:41.79 |
1:40.83 |
1.0 |
-0.96 |
7 |
Ethan Garside |
Co Wakefield |
1:46.30 |
1:43.41 |
|
-2.89 |
8 |
Jack Nimmo |
Selby |
1:37.98 |
1:45.05 |
|
+7.07 |
9 |
Vladislav Akula |
Armthorpe |
NT |
1:54.22 |
|
npt |
10 |
Joseph Stamp |
Scunthorpe A |
1:56.00 |
1:55.41 |
|
-0.59 |
11 |
Beau Dickerson |
South Axholm |
2:05.49 |
2:11.40 |
|
+5.91 |
10 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
James Young |
8.4 Did not touch with both hands, touch not simultaneous, hands not separated at turn |
Event 221 Girls 11yrs 50m Backstroke
|
|
11 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Eloise Gunn |
York City |
47.82 |
42.27 |
6.0 |
-5.55 |
2 |
Emily Foweather |
Edlington |
45.51 |
43.32 |
5.0 |
-2.19 |
3 |
Imogen Rushton |
Adwick |
43.50 |
43.41 |
4.0 |
-0.09 |
4 |
Lucy Porter |
South Axholm |
43.50 |
43.68 |
3.0 |
+0.18 |
5 |
Isabelle Pitman |
Gainsborough |
46.00 |
43.78 |
2.0 |
-2.22 |
6 |
Holly Atkinson |
Bo Barnsley |
44.08 |
43.92 |
1.0 |
-0.16 |
7 |
Eliza Loftus |
Bev Barracud |
44.70 |
44.26 |
|
-0.44 |
8 |
Flora Myers |
Bev Barracud |
NT |
44.40 |
|
npt |
9 |
Elinor Swales |
Edlington |
45.38 |
44.64 |
|
-0.74 |
10 |
Cortney Groom |
Armthorpe |
44.89 |
44.75 |
|
-0.14 |
11 |
Shayla Kitchen |
Scunthorpe A |
45.61 |
45.94 |
|
+0.33 |
12 |
Grace Woodhouse |
Gainsborough |
43.50 |
46.61 |
|
+3.11 |
13 |
Imogen Weatherill |
Edlington |
NT |
46.70 |
|
npt |
14 |
Georgia Lakin |
Armthorpe |
46.37 |
47.40 |
|
+1.03 |
15 |
Madeleine Hooks |
Co Wakefield |
NT |
47.76 |
|
npt |
16 |
Libby Weaver |
Scunthorpe A |
51.42 |
49.31 |
|
-2.11 |
17 |
Evie Brockless |
York City |
53.91 |
49.58 |
|
-4.33 |
18 |
Niamh Sutton |
Kippax |
NT |
50.66 |
|
npt |
19 |
Grace Parker |
Kippax |
49.68 |
50.83 |
|
+1.15 |
20 |
Alice Slyde |
Edlington |
53.72 |
52.19 |
|
-1.53 |
21 |
Tilly Murray |
Selby |
51.55 |
53.04 |
|
+1.49 |
22 |
Daisy Haigh |
Adwick |
48.40 |
53.68 |
|
+5.28 |
23 |
Annie Stump |
York City |
1:05.00 |
55.09 |
|
-9.91 |
24 |
Kelsey Oakes |
Edlington |
58.11 |
56.82 |
|
-1.29 |
11 yrs Speeding Tickets
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
|
Improvement |
1 |
Sophia Johal |
Gainsborough |
43.50 |
40.18 |
|
-3.32 |
2 |
Isabelle Child |
Armthorpe |
44.09 |
40.98 |
|
-3.11 |
3 |
Lucy Hunt |
Gainsborough |
43.50 |
41.01 |
|
-2.49 |
11 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Olivia Sweeting |
6.5 Turn not performed immediately |
Event 222 Boys 12yrs 50m Backstroke
|
|
12 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Nathan Martin |
Chapeltown |
39.00 |
37.94 |
6.0 |
-1.06 |
2 |
Alexander McCallum |
Selby |
39.00 |
39.30 |
5.0 |
+0.30 |
3 |
Thomas Wood |
Kippax |
41.09 |
40.20 |
4.0 |
-0.89 |
4 |
Alfie Nixon |
South Axholm |
40.18 |
41.09 |
3.0 |
+0.91 |
5 |
Joshua Stamp |
Scunthorpe A |
42.88 |
41.47 |
2.0 |
-1.41 |
6 |
Philip Poulton-Haselier |
Edlington |
41.44 |
42.42 |
1.0 |
+0.98 |
7 |
William Byram |
Kippax |
43.13 |
43.04 |
|
-0.09 |
8 |
Finlay Dawson |
Scunthorpe A |
42.87 |
43.19 |
|
+0.32 |
9 |
Leo Garrison |
Gainsborough |
44.32 |
44.08 |
|
-0.24 |
10 |
Errol Bayraktar |
Edlington |
43.49 |
45.55 |
|
+2.06 |
11 |
Jake Roberts |
Bo Barnsley |
47.25 |
46.00 |
|
-1.25 |
12 |
Jared Almond |
Bo Barnsley |
44.70 |
46.37 |
|
+1.67 |
13 |
Rowan Harrison-Taylor |
Kippax |
NT |
47.23 |
|
npt |
14 |
Max Varley |
York City |
54.84 |
50.24 |
|
-4.60 |
Event 223 Girls 13yrs 100m Breaststroke
|
|
13 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Meagan White |
Armthorpe |
1:32.00 |
1:29.55 |
6.0 |
-2.45 |
2 |
Ella Summers |
Scunthorpe A |
1:35.67 |
1:29.99 |
5.0 |
-5.68 |
3 |
Lottie McCay |
Armthorpe |
1:32.91 |
1:31.28 |
4.0 |
-1.63 |
4 |
Libby Hill |
Chapeltown |
1:34.13 |
1:32.87 |
3.0 |
-1.26 |
5 |
Nicole Stilborn |
Armthorpe |
1:42.45 |
1:33.92 |
2.0 |
-8.53 |
6 |
Kate Challenger |
Dearne Vall |
1:36.28 |
1:34.07 |
1.0 |
-2.21 |
7 |
Paige Moore |
Armthorpe |
1:35.83 |
1:35.53 |
|
-0.30 |
8 |
Daniella Milner |
South Axholm |
1:40.31 |
1:40.08 |
|
-0.23 |
9 |
Emma Mitchell |
Dearne Vall |
1:44.18 |
1:41.96 |
|
-2.22 |
10 |
Isabella Vinter |
Lincoln Trident |
1:37.55 |
1:42.07 |
|
+4.52 |
11 |
Ellie Samms |
York City |
1:42.00 |
1:43.83 |
|
+1.83 |
12 |
Katie Hutchinson |
Chapeltown |
1:42.95 |
1:44.58 |
|
+1.63 |
13 |
Neola Kitchen |
Scunthorpe A |
1:43.26 |
1:44.82 |
|
+1.56 |
14 |
Sophia Garbett |
York City |
1:45.43 |
1:45.26 |
|
-0.17 |
15 |
Yasmin Nicole |
York City |
1:42.21 |
1:45.54 |
|
+3.33 |
16 |
Abbey Hayles |
Dearne Vall |
NT |
1:54.11 |
|
npt |
17 |
Jessica Nally |
Dearne Vall |
NT |
2:10.61 |
|
npt |
13 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Melissa Hanson |
7.6 Did not touch with both hands or touch not simultaneous at turn |
|
Amy Gaffney |
7.2 Arm movements not simultaneous or not in the same horizontal plane |
Event 224 Boys 14, 15,16yrs & Over 100m Breaststroke
|
Cut-offs |
14 | 15 | 16+ | |
B | 1:24.00 | 1:18.00 | 1:15.00 | |
|
14 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Daniel Stevens |
Bev Barracud |
1:32.88 |
1:29.64 |
6.0 |
-3.24 |
2 |
Thomas Taverner |
Dearne Vall |
1:34.38 |
1:33.28 |
5.0 |
-1.10 |
3 |
Michael Collins |
Kippax |
1:41.38 |
1:35.41 |
4.0 |
-5.97 |
4 |
Matthew Watkin |
York City |
1:40.73 |
1:36.88 |
3.0 |
-3.85 |
5 |
Harvey Symons |
Co Wakefield |
1:45.05 |
1:44.73 |
2.0 |
-0.32 |
15 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Nathan McMaster |
Co Wakefield |
1:29.52 |
1:29.63 |
6.0 |
+0.11 |
2 |
Jack Hutchinson |
Selby |
NT |
1:39.29 |
5.0 |
npt |
15 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Tom Harris |
7.1 After Start or Turn multiple butterfly kicks performed |
|
Declan Goddard |
7.2 Arm movements not simultaneous or not in the same horizontal plane |
16yrs & Over Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Callum Morris |
Adwick |
1:18.32 |
1:21.24 |
6.0 |
+2.92 |
2 |
Saul Cooke-Hudson |
Edlington |
1:23.40 |
1:21.54 |
5.0 |
-1.86 |
Event 225 Girls 9yrs 50m Butterfly
|
|
9 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Eve Parkin |
York City |
45.12 |
45.27 |
6.0 |
+0.15 |
2 |
Olivia McSeveny |
York City |
49.39 |
49.46 |
5.0 |
+0.07 |
3 |
Freya Hirst |
Chapeltown |
59.41 |
50.24 |
4.0 |
-9.17 |
4 |
Grace Wilson |
Selby |
1:02.51 |
50.53 |
3.0 |
-11.98 |
5 |
Jessica Craig |
York City |
49.73 |
54.30 |
2.0 |
+4.57 |
6 |
Isabel Martin |
Chapeltown |
54.67 |
54.82 |
1.0 |
+0.15 |
7 |
Sophie Churms |
Dearne Vall |
NT |
57.51 |
|
npt |
8 |
Neve Wilkinson |
South Axholm |
1:00.26 |
57.91 |
|
-2.35 |
9 |
Phoebe Weatherill |
Edlington |
19.50 |
59.47 |
|
+39.97 |
10 |
Lola Shepherd |
Dearne Vall |
NT |
1:05.98 |
|
npt |
11 |
Roxanne Davis |
Adwick |
NT |
1:22.51 |
|
npt |
Event 226 Boys 10yrs 50m Butterfly
|
|
10 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Maciej Banas |
Adwick |
41.74 |
42.92 |
6.0 |
+1.18 |
2 |
Benjamin Scott |
Chapeltown |
45.33 |
44.36 |
5.0 |
-0.97 |
3 |
Cohen Leonard |
Adwick |
48.47 |
48.47 |
4.0 |
+0.00 |
4 |
Noah Brown |
Adwick |
47.11 |
48.85 |
3.0 |
+1.74 |
5 |
William Moore |
Armthorpe |
50.48 |
49.88 |
2.0 |
-0.60 |
6 |
Jack Nimmo |
Selby |
47.72 |
51.65 |
1.0 |
+3.93 |
7 |
Ethan Garside |
Co Wakefield |
54.59 |
52.22 |
|
-2.37 |
8 |
Thomas Wooffindin |
Co Wakefield |
51.90 |
53.74 |
|
+1.84 |
9 |
Joseph Stamp |
Scunthorpe A |
53.00 |
54.85 |
|
+1.85 |
10 |
James Young |
York City |
1:02.84 |
1:09.59 |
|
+6.75 |
Event 227 Girls 11yrs 50m Freestyle
|
|
11 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Holly Billam |
Bev Barracud |
36.58 |
34.69 |
6.0 |
-1.89 |
2 |
Isabelle McCorkell |
Gainsborough |
36.00 |
35.36 |
5.0 |
-0.64 |
3 |
Flora Myers |
Bev Barracud |
38.03 |
35.77 |
4.0 |
-2.26 |
4 |
Imogen Rushton |
Adwick |
37.21 |
36.10 |
3.0 |
-1.11 |
5 |
Lucy Hunt |
Gainsborough |
36.00 |
36.21 |
2.0 |
+0.21 |
6 |
Eloise Gunn |
York City |
36.88 |
36.55 |
1.0 |
-0.33 |
7 |
Isabelle Child |
Armthorpe |
38.36 |
36.59 |
|
-1.77 |
8 |
Cosima Smeaton |
Bev Barracud |
36.75 |
36.76 |
|
+0.01 |
9 |
Eliza Loftus |
Bev Barracud |
37.49 |
37.21 |
|
-0.28 |
10 |
Holly Atkinson |
Bo Barnsley |
37.74 |
37.26 |
|
-0.48 |
11 |
Shayla Kitchen |
Scunthorpe A |
39.56 |
37.92 |
|
-1.64 |
12 |
Emily Foweather |
Edlington |
41.54 |
38.23 |
|
-3.31 |
13 |
Lucy Porter |
South Axholm |
38.42 |
38.41 |
|
-0.01 |
14 |
Elinor Swales |
Edlington |
39.19 |
38.53 |
|
-0.66 |
15 |
Imogen Weatherill |
Edlington |
39.25 |
38.72 |
|
-0.53 |
16 |
Molly Marshall |
Bo Barnsley |
47.00 |
39.80 |
|
-7.20 |
17 |
Isabelle Pitman |
Gainsborough |
42.07 |
39.91 |
|
-2.16 |
18 |
Niamh Sutton |
Kippax |
37.81 |
40.12 |
|
+2.31 |
19 |
Cortney Groom |
Armthorpe |
40.86 |
40.38 |
|
-0.48 |
20 |
Tilly Murray |
Selby |
39.63 |
40.83 |
|
+1.20 |
21 |
Kelsey Oakes |
Edlington |
43.88 |
41.35 |
|
-2.53 |
22 |
Sophia Marchetti |
Selby |
42.53 |
41.51 |
|
-1.02 |
23 |
Alice Slyde |
Edlington |
42.71 |
41.87 |
|
-0.84 |
24 |
Georgia Lakin |
Armthorpe |
39.81 |
42.20 |
|
+2.39 |
25 |
Olivia Sweeting |
Bo Barnsley |
41.57 |
42.26 |
|
+0.69 |
26 |
Libby Weaver |
Scunthorpe A |
45.43 |
42.76 |
|
-2.67 |
27 |
Daisy Haigh |
Adwick |
41.47 |
43.23 |
|
+1.76 |
28 |
Baillie Mae Clark |
Selby |
42.98 |
43.34 |
|
+0.36 |
29 |
Grace Parker |
Kippax |
41.78 |
44.32 |
|
+2.54 |
30 |
Madeleine Hooks |
Co Wakefield |
46.01 |
44.50 |
|
-1.51 |
31 |
Evie Brockless |
York City |
40.00 |
45.82 |
|
+5.82 |
32 |
Annie Stump |
York City |
55.00 |
50.14 |
|
-4.86 |
Event 228 Boys 12yrs 50m Freestyle
|
|
12 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Philip Poulton-Haselier |
Edlington |
33.50 |
33.01 |
6.0 |
-0.49 |
2 |
Alexander McCallum |
Selby |
33.50 |
33.20 |
5.0 |
-0.30 |
3 |
Joshua Stamp |
Scunthorpe A |
34.86 |
33.98 |
4.0 |
-0.88 |
4 |
William Byram |
Kippax |
35.67 |
34.03 |
3.0 |
-1.64 |
5 |
Nathan Martin |
Chapeltown |
33.85 |
34.32 |
2.0 |
+0.47 |
6 |
Leo Garrison |
Gainsborough |
36.08 |
35.26 |
1.0 |
-0.82 |
7 |
Alfie Nixon |
South Axholm |
35.58 |
36.20 |
|
+0.62 |
8 |
Finlay Dawson |
Scunthorpe A |
38.86 |
36.49 |
|
-2.37 |
9 |
Errol Bayraktar |
Edlington |
36.49 |
37.54 |
|
+1.05 |
10 |
Thomas Wood |
Kippax |
37.21 |
37.55 |
|
+0.34 |
11 |
Rowan Harrison-Taylor |
Kippax |
45.31 |
38.33 |
|
-6.98 |
12 |
Jared Almond |
Bo Barnsley |
41.18 |
40.04 |
|
-1.14 |
13 |
Jake Roberts |
Bo Barnsley |
41.02 |
42.32 |
|
+1.30 |
14 |
Max Varley |
York City |
39.10 |
42.49 |
|
+3.39 |
Event 229 Girls 13yrs 100m Ind Medley
|
|
13 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Maisie Lister |
Gainsborough |
1:18.19 |
1:18.81 |
6.0 |
+0.62 |
2 |
Ella Summers |
Scunthorpe A |
1:19.03 |
1:18.96 |
5.0 |
-0.07 |
3 |
Lottie McCay |
Armthorpe |
1:20.94 |
1:19.73 |
4.0 |
-1.21 |
4 |
Libby Hill |
Chapeltown |
1:18.81 |
1:19.84 |
3.0 |
+1.03 |
5 |
Nicole Stilborn |
Armthorpe |
1:19.48 |
1:21.44 |
2.0 |
+1.96 |
6 |
Kate Challenger |
Dearne Vall |
1:20.54 |
1:22.60 |
1.0 |
+2.06 |
7 |
Paige Moore |
Armthorpe |
1:20.05 |
1:23.18 |
|
+3.13 |
8 |
Meagan White |
Armthorpe |
1:21.20 |
1:23.49 |
|
+2.29 |
9 |
Melissa Hanson |
Bo Barnsley |
1:23.60 |
1:25.95 |
|
+2.35 |
10 |
Isabella Vinter |
Lincoln Trident |
1:22.23 |
1:27.69 |
|
+5.46 |
11 |
Emma Mitchell |
Dearne Vall |
1:25.44 |
1:27.71 |
|
+2.27 |
12 |
Daniella Milner |
South Axholm |
1:28.79 |
1:29.41 |
|
+0.62 |
13 |
Neola Kitchen |
Scunthorpe A |
1:33.54 |
1:33.70 |
|
+0.16 |
14 |
Yasmin Nicole |
York City |
1:36.55 |
1:35.66 |
|
-0.89 |
15 |
Ellie Samms |
York City |
1:30.00 |
1:40.40 |
|
+10.40 |
16 |
Abbey Hayles |
Dearne Vall |
1:38.47 |
1:41.25 |
|
+2.78 |
Event 230 Boys 14, 15,16yrs & Over 100m Ind Medley
|
Cut-offs |
14 | 15 | 16+ | |
B | 1:09.00 | 1:06.00 | 1:05.00 | |
|
14 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Daniel Stevens |
Bev Barracud |
1:16.67 |
1:16.15 |
6.0 |
-0.52 |
2 |
Michael Collins |
Kippax |
1:24.16 |
1:21.83 |
5.0 |
-2.33 |
3 |
Thomas Taverner |
Dearne Vall |
1:22.64 |
1:23.72 |
4.0 |
+1.08 |
15 yrs Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Matthew Nicholson |
Chapeltown |
1:12.41 |
1:10.52 |
6.0 |
-1.89 |
2 |
Matthew Allen |
Scunthorpe A |
1:13.41 |
1:13.60 |
5.0 |
+0.19 |
3 |
Nathan McMaster |
Co Wakefield |
1:18.10 |
1:17.58 |
4.0 |
-0.52 |
4 |
Noah Wragg |
Bo Barnsley |
1:16.36 |
1:17.66 |
3.0 |
+1.30 |
5 |
Tom Harris |
Armthorpe |
1:20.36 |
1:21.13 |
2.0 |
+0.77 |
15 yrs Disqualifications
|
|
Name |
DQ Information |
|
Declan Goddard |
7.1 After Start or Turn multiple butterfly kicks performed |
16yrs & Over Official Result
|
Pos |
Name |
Team |
Entry Time |
Race Time |
Pts |
Improvement |
1 |
Callum Morris |
Adwick |
1:11.14 |
1:11.47 |
6.0 |
+0.33 |
2 |
Matthew Dixon |
Scunthorpe A |
1:10.90 |
1:11.63 |
5.0 |
+0.73 |
3 |
Saul Cooke-Hudson |
Edlington |
1:13.51 |
1:13.67 |
4.0 |
+0.16 |