Minster banner image
<< Back to index Top Scores for Event Results for City of Sheffield Swim Squad Print Version
(new window)
Event 101 Girls 11/12, 15+ yrs 100m Ind. Medley
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
3   Imogen Marsland CoSSS  1:45.81 1:37.28 4.0 -8.53  
Event 102 Boys 9, 10, 13/14 yrs 100m Ind. Medley
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
1   Bradley Chambers CoSSS  2:15.00 1:38.78 -36.22  
Event 103 Girls 11/12 yrs 50m Backstroke
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
1   Imogen Marsland CoSSS  45.30 44.16 6.0 -1.14  
17   Lauren Gate CoSSS  53.24 47.82 -5.42  
11-12 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Alyssa Aglae 6.4 Did not touch the wall during the turn
Event 104 Boys 9/10 yrs 50m Breaststroke
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
6   Kieron Carlton CoSSS  58.25 1:00.64 2.0 +2.39  
7   Nathan French CoSSS  1:01.50 1:00.97 1.0 -0.53  
10   Jack Marshall CoSSS  59.94 1:03.90 +3.96  
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
1   Bradley Chambers CoSSS  57.89 54.01 -3.88  
2   Lewis Irvine CoSSS  56.93 54.72 -2.21  
Event 107 Girls 11/12 yrs 50m Breaststroke
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
3   Imogen Marsland CoSSS  49.13 49.86 4.0 +0.73  
23   Alyssa Aglae CoSSS  NT 54.50 npt  
35   Lauren Gate CoSSS  57.88 59.10 +1.22  
Event 108 Boys 9/10 yrs 50m Backstroke
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
2   Nathan French CoSSS  51.29 50.99 5.0 -0.30  
Event 111 Girls 11/12 yrs 50m Freestyle
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
16   Lauren Gate CoSSS  44.24 45.03 +0.79  
11-12 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
15   Imogen Marsland CoSSS  40.13 39.48 -0.65  
Event 112 Boys 9/10 yrs 50m Butterfly
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
4   Nathan French CoSSS  57.06 58.14 3.0 +1.08  
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
2   Bradley Chambers CoSSS  51.00 48.21 -2.79  
Event 115 Girls 11/12 yrs 50m Butterfly
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
11   Imogen Marsland CoSSS  1:01.03 48.85 -12.18  
Event 116 Boys 9/10 yrs 50m Freestyle
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
3   Lewis Irvine CoSSS  44.47 46.04 4.0 +1.57  
4   Nathan French CoSSS  46.92 46.06 3.0 -0.86  
5   Kieron Carlton CoSSS  48.65 49.28 2.0 +0.63  
6   Jack Marshall CoSSS  51.68 49.71 1.0 -1.97  
Event 201 Girls 9, 10, 13/14 yrs 100m Ind. Medley
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
4   Katie Hirst CoSSS  NT 1:43.42 npt  
Event 203 Girls 9/10 yrs 50m Backstroke
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
5   Katie Hirst CoSSS  NT 48.01 npt  
Event 207 Girls 9/10 yrs 50m Breaststroke
10 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
4   Rosa Gianfrancesco CoSSS  51.00 50.75 3.0 -0.25  
8   Isabelle Smith CoSSS  52.04 51.32 -0.72  
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
4   Alexandria Revill CoSSS  1:05.00 57.81 3.0 -7.19  
5   Jessica Beck CoSSS  57.51 58.12 2.0 +0.61  
8   Mia Quince CoSSS  1:01.33 59.92 -1.41  
12   Emily Herft CoSSS  58.99 1:01.45 +2.46  
15   Megan Conway CoSSS  1:09.37 1:05.94 -3.43  
10 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
2   Pippa Wilson CoSSS  56.09 53.88 -2.21  
Event 211 Girls 9/10 yrs 50m Freestyle
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
5   Katie Hirst CoSSS  NT 43.18 npt  
Event 215 Girls 9/10 yrs 50m Butterfly
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
2   Katie Hirst CoSSS  NT 51.22 npt