Minster banner image
<< Back to index Event Results for Louth Print Version
(new window)
Event 101 Girls 11/12, 15+ yrs 100m Ind. Medley
 11/12yrs15+ yrs
 B Grade1:25.501:17.70
 C Grade1:35.301:24.80
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
7   Nina Bojen Louth Dolphins  1:32.84 1:26.60 -6.24  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
5   Ruth Boardman Louth Dolphins  1:47.41 1:35.65 2.0 -11.76  
10   Megan Gilpin Louth Dolphins  1:39.02 1:37.73 -1.29  
21   Laura Muns Louth Dolphins  1:46.63 1:40.63 -6.00  
31   Ely Miller Louth Dolphins  1:57.69 1:45.56 -12.13  
11-12 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
8   Beth Ducker Louth Dolphins  NT 1:29.14 npt  
14   Qian Yue To Louth Dolphins  1:40.56 1:32.34 -8.22  
Event 102 Boys 9, 10, 13/14 yrs 100m Ind. Medley
 9yrs10yrs13/14yrs
 B Grade1:49.501:39.901:15.00
 C Grade2:26.402:06.801:22.50
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
3   Andrew Thompson Louth Dolphins  1:51.43 1:39.64 -11.79  
10 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
4   Oliver Hardesty Louth Dolphins  1:47.56 1:45.81 3.0 -1.75  
10 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
4   Jay Clarke Louth Dolphins  1:41.63 1:34.16 -7.47  
5   Jevon George-jones Louth Dolphins  NT 1:36.01 npt  
9   Ed Sharrock Louth Dolphins  NT 1:46.36 npt  
10   Dylan Heywood Louth Dolphins  NT 1:51.47 npt  
10 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Leon Page 7.5 Feet not turned our during the propulsive part of the kick
  William Thompson 8.2 Arms not brought forward together
Event 103 Girls 11/12 yrs 50m Backstroke
 11/12yrs
 B Grade39.00
 C Grade44.00
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
21   Beth Ducker Louth Dolphins  41.74 42.21 +0.47  
24   Qian Yue To Louth Dolphins  43.23 42.45 -0.78  
39   Megan Gilpin Louth Dolphins  43.28 45.55 +2.27  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
1   Ruth Boardman Louth Dolphins  46.08 44.32 6.0 -1.76  
11   Laura Muns Louth Dolphins  46.69 46.01 -0.68  
34   Ely Miller Louth Dolphins  50.79 48.95 -1.84  
Event 104 Boys 9/10 yrs 50m Breaststroke
 9yrs10yrs
 B Grade55.8047.50
 C Grade1:14.0053.50
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
3   Andrew Thompson Louth Dolphins  59.47 53.17 -6.30  
10 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
7   Jay Clarke Louth Dolphins  51.82 52.52 +0.70  
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
3   Oliver Hardesty Louth Dolphins  55.09 55.96 4.0 +0.87  
4   Jevon George-jones Louth Dolphins  56.36 56.06 3.0 -0.30  
6   William Thompson Louth Dolphins  58.03 58.05 1.0 +0.02  
7   Ed Sharrock Louth Dolphins  1:05.32 59.07 -6.25  
9   Dylan Heywood Louth Dolphins  NT 1:01.99 npt  
10 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Leon Page 7.5 Feet not turned our during the propulsive part of the kick
Event 107 Girls 11/12 yrs 50m Breaststroke
 11/12yrs
 B Grade44.00
 C Grade49.00
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
24   Beth Ducker Louth Dolphins  47.11 48.84 +1.73  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
22   Nina Bojen Louth Dolphins  51.84 51.70 -0.14  
29   Laura Muns Louth Dolphins  54.35 52.09 -2.26  
33   Qian Yue To Louth Dolphins  52.86 52.37 -0.49  
43   Ruth Boardman Louth Dolphins  56.67 53.43 -3.24  
51   Megan Gilpin Louth Dolphins  54.34 54.90 +0.56  
52   Ely Miller Louth Dolphins  53.51 55.01 +1.50  
Event 108 Boys 9/10 yrs 50m Backstroke
 9yrs10yrs
 B Grade49.6043.50
 C Grade1:05.5049.50
10 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
2   Jevon George-jones Louth Dolphins  43.53 44.50 5.0 +0.97  
6   Leon Page Louth Dolphins  47.17 48.32 1.0 +1.15  
8   William Thompson Louth Dolphins  49.42 49.42 +0.00  
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
1   Dylan Heywood Louth Dolphins  50.45 50.61 6.0 +0.16  
10 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
1   Jay Clarke Louth Dolphins  43.56 41.05 -2.51  
5   Ed Sharrock Louth Dolphins  51.40 49.12 -2.28  
6   Oliver Hardesty Louth Dolphins  50.03 49.40 -0.63  
Event 111 Girls 11/12 yrs 50m Freestyle
 11/12yrs
 B Grade34.50
 C Grade39.50
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
28   Qian Yue To Louth Dolphins  38.65 37.37 -1.28  
29   Beth Ducker Louth Dolphins  38.46 37.38 -1.08  
32   Ruth Boardman Louth Dolphins  37.79 37.63 -0.16  
38   Megan Gilpin Louth Dolphins  38.23 38.05 -0.18  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
10   Laura Muns Louth Dolphins  40.94 41.76 +0.82  
23   Ely Miller Louth Dolphins  42.43 43.61 +1.18  
11-12 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
1   Nina Bojen Louth Dolphins  35.58 33.53 -2.05  
Event 112 Boys 9/10 yrs 50m Butterfly
 9yrs10yrs
 B Grade48.6041.50
 C Grade1:04.5047.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
3   Andrew Thompson Louth Dolphins  58.37 52.19 4.0 -6.18  
10 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
2   Leon Page Louth Dolphins  43.74 45.71 5.0 +1.97  
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
2   Jay Clarke Louth Dolphins  49.94 49.15 5.0 -0.79  
4   Jevon George-jones Louth Dolphins  48.36 49.72 3.0 +1.36  
9   Oliver Hardesty Louth Dolphins  52.68 55.05 +2.37  
11   Ed Sharrock Louth Dolphins  57.15 55.89 -1.26  
12   William Thompson Louth Dolphins  54.65 56.06 +1.41  
14   Dylan Heywood Louth Dolphins  NT 57.21 npt  
Event 115 Girls 11/12 yrs 50m Butterfly
 11/12yrs
 B Grade39.00
 C Grade44.00
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
8   Qian Yue To Louth Dolphins  42.83 41.30 -1.53  
17   Megan Gilpin Louth Dolphins  43.64 45.26 +1.62  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
26   Laura Muns Louth Dolphins  50.66 49.92 -0.74  
38   Ely Miller Louth Dolphins  57.12 59.79 +2.67  
11-12 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
4   Nina Bojen Louth Dolphins  39.08 38.68 -0.40  
11   Beth Ducker Louth Dolphins  56.29 43.03 -13.26  
Event 116 Boys 9/10 yrs 50m Freestyle
 9yrs10yrs
 B Grade42.8036.50
 C Grade57.5042.50
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
3   Andrew Thompson Louth Dolphins  43.62 39.77 -3.85  
10 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
4   Jevon George-jones Louth Dolphins  38.77 38.83 3.0 +0.06  
10   Leon Page Louth Dolphins  39.76 42.21 +2.45  
12   Oliver Hardesty Louth Dolphins  42.22 43.35 +1.13  
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
2   Ed Sharrock Louth Dolphins  53.61 44.02 5.0 -9.59  
3   William Thompson Louth Dolphins  44.44 44.24 4.0 -0.20  
4   Dylan Heywood Louth Dolphins  45.99 45.45 3.0 -0.54  
10 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
2   Jay Clarke Louth Dolphins  37.43 36.42 -1.01  
Event 201 Girls 9, 10, 13/14 yrs 100m Ind. Medley
 9yrs10yrs13/14yrs
 B Grade1:50.301:38.901:19.60
 C Grade2:17.601:56.001:26.80
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
3   Jenna Wright Louth Dolphins  1:58.61 1:53.55 4.0 -5.06  
4   Poppy Jacklin Louth Dolphins  2:04.77 1:55.98 3.0 -8.79  
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
2   Caitlin Aiken Louth Dolphins  2:00.97 1:39.24 -21.73  
13   Scarlet Torrington Louth Dolphins  NT 1:54.34 npt  
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
4   Phoebe Perrow Louth Dolphins  NT 2:01.54 3.0 npt  
10 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
1   Emma Harrop Louth Dolphins  1:41.79 1:29.96 -11.83  
19   Zekqeita Lewis Louth Dolphins  NT 1:52.27 npt  
10 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Millie Dawson 7.6 Did not touch at turn or finish with both hands, or touch simultaneous
  Jodi Challis 8.2 Arms not brought forward together
13-14 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
12   Lily Miller Louth Dolphins  1:24.82 1:24.19 -0.63  
13-14 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
9   Alysia Goodwin Louth Dolphins  1:49.96 1:30.00 -19.96  
12   Molly Craig Louth Dolphins  NT 1:33.69 npt  
Event 202 Boys 11/12, 15+ yrs 100m Ind. Medley
 11/12yrs15+ yrs
 B Grade1:26.501:10.60
 C Grade1:39.201:17.10
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
11   Luke Freeman Louth Dolphins  1:37.33 1:31.56 -5.77  
14   Danny Goddard Louth Dolphins  1:38.77 1:32.45 -6.32  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
1   Zachary Heywood Louth Dolphins  1:55.40 1:39.20 6.0 -16.20  
11-12 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
1   Tom Harrop Louth Dolphins  1:27.99 1:16.97 -11.02  
9   Harry Craig Louth Dolphins  1:52.93 1:36.63 -16.30  
11-12 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Callum Kidd 8.2 Arms not brought forward together
Event 203 Girls 9/10 yrs 50m Backstroke
 9yrs10yrs
 B Grade49.5044.50
 C Grade1:01.8050.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
10   Jenna Wright Louth Dolphins  53.70 54.00 +0.30  
11   Scarlet Torrington Louth Dolphins  54.71 54.13 -0.58  
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
9   Caitlin Aiken Louth Dolphins  54.66 49.26 -5.40  
9 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Poppy Jacklin 6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn)
10 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
17   Millie Dawson Louth Dolphins  49.69 50.44 +0.75  
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
12   Jodi Challis Louth Dolphins  1:03.40 58.19 -5.21  
13   Phoebe Perrow Louth Dolphins  55.77 58.41 +2.64  
10 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
2   Emma Harrop Louth Dolphins  NT 42.21 npt  
Event 204 Boys 11/12 yrs 50m Breaststroke
 11/12yrs
 B Grade43.00
 C Grade48.00
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
11   Zachary Heywood Louth Dolphins  49.92 49.98 +0.06  
14   Danny Goddard Louth Dolphins  52.88 50.90 -1.98  
16   Luke Freeman Louth Dolphins  53.22 51.10 -2.12  
18   Harry Craig Louth Dolphins  52.92 51.25 -1.67  
19   Callum Kidd Louth Dolphins  53.99 51.49 -2.50  
11-12 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
1   Tom Harrop Louth Dolphins  43.04 42.96 -0.08  
Event 205 Girls 13/14 yrs 50m Butterfly
 13/14yrs
 B Grade37.00
 C Grade41.00
13-14 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
16   Alysia Goodwin Louth Dolphins  40.08 39.63 -0.45  
13-14 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
5   Lily Miller Louth Dolphins  42.71 43.17 2.0 +0.46  
Event 207 Girls 9/10 yrs 50m Breaststroke
 9yrs10yrs
 B Grade56.2048.50
 C Grade1:09.9054.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
8   Ellena Bartup Louth Dolphins  58.44 1:00.25 +1.81  
18   Jenna Wright Louth Dolphins  1:00.86 1:02.78 +1.92  
20   Poppy Jacklin Louth Dolphins  1:08.15 1:06.15 -2.00  
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
16   Scarlet Torrington Louth Dolphins  1:10.01 1:04.82 -5.19  
9 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Caitlin Aiken 4.4 Start before starting signal
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
9   Phoebe Perrow Louth Dolphins  56.82 58.59 +1.77  
10   Zekqeita Lewis Louth Dolphins  1:04.04 59.08 -4.96  
17   Millie Dawson Louth Dolphins  1:10.31 1:01.16 -9.15  
21   Jodi Challis Louth Dolphins  1:10.14 1:04.08 -6.06  
10 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
6   Emma Harrop Louth Dolphins  48.57 48.39 -0.18  
Event 208 Boys 11/12 yrs 50m Backstroke
 11/12yrs
 B Grade38.50
 C Grade43.50
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
1   Danny Goddard Louth Dolphins  39.89 39.06 6.0 -0.83  
9   Luke Freeman Louth Dolphins  40.40 41.91 +1.51  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
6   Callum Kidd Louth Dolphins  47.33 44.75 1.0 -2.58  
13   Harry Craig Louth Dolphins  44.72 45.97 +1.25  
18   Zachary Heywood Louth Dolphins  46.16 47.36 +1.20  
11-12 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
1   Tom Harrop Louth Dolphins  38.50 37.88 -0.62  
Event 209 Girls 13/14 yrs 50m Freestyle
 13/14yrs
 B Grade33.50
 C Grade37.50
13-14 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
20   Alysia Goodwin Louth Dolphins  35.54 35.26 -0.28  
13-14 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
7   Ruth Tattershall Louth Dolphins  NT 39.79 npt  
13-14 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
9   Molly Craig Louth Dolphins  37.97 37.02 -0.95  
Event 211 Girls 9/10 yrs 50m Freestyle
 9yrs10yrs
 B Grade42.9037.50
 C Grade53.9043.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
4   Scarlet Torrington Louth Dolphins  44.94 45.23 3.0 +0.29  
7   Poppy Jacklin Louth Dolphins  46.69 46.11 -0.58  
11   Jenna Wright Louth Dolphins  47.84 48.98 +1.14  
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
3   Caitlin Aiken Louth Dolphins  43.98 40.68 -3.30  
7   Ellena Bartup Louth Dolphins  43.19 41.44 -1.75  
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
3   Phoebe Perrow Louth Dolphins  48.56 44.63 4.0 -3.93  
4   Zekqeita Lewis Louth Dolphins  49.63 45.80 2.5 -3.83  
15   Millie Dawson Louth Dolphins  46.30 47.82 +1.52  
18   Jodi Challis Louth Dolphins  56.91 50.75 -6.16  
10 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
1   Emma Harrop Louth Dolphins  37.70 35.44 -2.26  
Event 212 Boys 11/12 yrs 50m Butterfly
 11/12yrs
 B Grade36.50
 C Grade41.50
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
3   Tom Harrop Louth Dolphins  36.59 39.59 4.0 +3.00  
7   Luke Freeman Louth Dolphins  41.25 43.84 +2.59  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
12   Callum Kidd Louth Dolphins  43.80 45.35 +1.55  
13   Danny Goddard Louth Dolphins  44.61 45.71 +1.10  
11-12 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Zachary Heywood 8.2 Arms not brought forward over the water
Event 213 Girls 13/14 yrs 50m Backstroke
 13/14yrs
 B Grade36.50
 C Grade40.50
13-14 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
10   Lily Miller Louth Dolphins  39.70 38.99 -0.71  
13-14 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
17   Alysia Goodwin Louth Dolphins  42.56 43.53 +0.97  
19   Molly Craig Louth Dolphins  43.48 44.40 +0.92  
13-14 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Ruth Tattershall Did Not Compete
Event 215 Girls 9/10 yrs 50m Butterfly
 9yrs10yrs
 B Grade48.4042.50
 C Grade59.9048.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
3   Ellena Bartup Louth Dolphins  51.08 51.14 4.0 +0.06  
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
5   Caitlin Aiken Louth Dolphins  NT 51.26 npt  
8   Scarlet Torrington Louth Dolphins  NT 59.18 npt  
9 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Poppy Jacklin 8.2 Arms not brought forward over the water
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
16   Zekqeita Lewis Louth Dolphins  NT 59.42 npt  
10 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
3   Emma Harrop Louth Dolphins  49.54 46.19 -3.35  
10 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Millie Dawson 8.2 Arms not brought forward over the water
  Phoebe Perrow Did Not Compete
Event 216 Boys 11/12 yrs 50m Freestyle
 11/12yrs
 B Grade33.50
 C Grade38.50
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
8   Danny Goddard Louth Dolphins  36.42 36.15 -0.27  
15   Luke Freeman Louth Dolphins  36.19 37.19 +1.00  
17   Callum Kidd Louth Dolphins  35.47 37.44 +1.97  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
2   Harry Craig Louth Dolphins  41.06 39.03 5.0 -2.03  
13   Zachary Heywood Louth Dolphins  41.43 42.74 +1.31  
Event 217 Girls 13/14 yrs 50m Breaststroke
 13/14yrs
 B Grade42.00
 C Grade46.00
13-14 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
10   Lily Miller Louth Dolphins  45.29 44.83 -0.46  
13-14 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
4   Molly Craig Louth Dolphins  46.63 47.01 3.0 +0.38  
11   Ruth Tattershall Louth Dolphins  52.79 49.01 -3.78  
16   Alysia Goodwin Louth Dolphins  52.51 50.45 -2.06