Minster banner image
<< Back to index Event Results for South Holderness Print Version
(new window)
Event 101 Girls 11/12, 15+ yrs 100m Ind. Medley
 11/12yrs15+ yrs
 B Grade1:25.501:17.70
 C Grade1:35.301:24.80
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
1   Izzy Chalmers S. Holderness  1:32.00 1:25.55 6.0 -6.45  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
15   Anna-louise Fallowfield S. Holderness  1:45.20 1:38.82 -6.38  
28   Cerys Mcrae S. Holderness  1:54.80 1:43.07 -11.73  
30   Charlotte I'anson S. Holderness  1:48.20 1:44.54 -3.66  
36   Lucy Harrison S. Holderness  NT 1:48.80 npt  
11-12 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
4   Joanna Wright S. Holderness  1:35.40 1:28.48 -6.92  
Event 102 Boys 9, 10, 13/14 yrs 100m Ind. Medley
 9yrs10yrs13/14yrs
 B Grade1:49.501:39.901:15.00
 C Grade2:26.402:06.801:22.50
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
9   Antonio Corrizo-smallwood S. Holderness  NT 2:08.20 npt  
10 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
3   William Garrod S. Holderness  1:53.70 1:44.61 4.0 -9.09  
7   Ben Reed S. Holderness  1:49.00 1:52.96 +3.96  
10 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
6   Aiden Wearmouth S. Holderness  NT 1:36.90 npt  
Event 103 Girls 11/12 yrs 50m Backstroke
 11/12yrs
 B Grade39.00
 C Grade44.00
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
2   Izzy Chalmers S. Holderness  40.50 39.59 4.5 -0.91  
18   Joanna Wright S. Holderness  40.00 41.99 +1.99  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
24   Sophie Bower S. Holderness  49.90 47.74 -2.16  
29   Anna-louise Fallowfield S. Holderness  49.50 47.91 -1.59  
33   Charlotte I'anson S. Holderness  50.40 48.74 -1.66  
36   Cerys Mcrae S. Holderness  53.30 49.61 -3.69  
40   Lucy Harrison S. Holderness  54.10 51.25 -2.85  
Event 104 Boys 9/10 yrs 50m Breaststroke
 9yrs10yrs
 B Grade55.8047.50
 C Grade1:14.0053.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
9   Carter Lees S. Holderness  1:01.50 1:00.46 -1.04  
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
10   Antonio Corrizo-smallwood S. Holderness  1:19.10 1:06.89 -12.21  
10 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
3   William Garrod S. Holderness  52.60 50.49 4.0 -2.11  
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
2   Aiden Wearmouth S. Holderness  NT 55.40 5.0 npt  
10 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Ben Reed 7.4 Leg movements not simultaneous (alternating leg movement)
Event 107 Girls 11/12 yrs 50m Breaststroke
 11/12yrs
 B Grade44.00
 C Grade49.00
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
13   Izzy Chalmers S. Holderness  48.00 46.54 -1.46  
20   Joanna Wright S. Holderness  48.10 47.96 -0.14  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
10   Lucy Harrison S. Holderness  51.80 50.48 -1.32  
46   Cerys Mcrae S. Holderness  56.90 53.55 -3.35  
54   Anna-louise Fallowfield S. Holderness  56.30 56.39 +0.09  
57   Charlotte I'anson S. Holderness  1:01.40 59.22 -2.18  
Event 108 Boys 9/10 yrs 50m Backstroke
 9yrs10yrs
 B Grade49.6043.50
 C Grade1:05.5049.50
10 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
4   Ben Reed S. Holderness  47.50 47.15 3.0 -0.35  
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
5   William Garrod S. Holderness  53.60 51.42 2.0 -2.18  
10 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
3   Aiden Wearmouth S. Holderness  50.50 46.07 -4.43  
Event 111 Girls 11/12 yrs 50m Freestyle
 11/12yrs
 B Grade34.50
 C Grade39.50
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
2   Izzy Chalmers S. Holderness  34.50 34.83 5.0 +0.33  
3   Joanna Wright S. Holderness  35.10 34.87 4.0 -0.23  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
2   Anna-louise Fallowfield S. Holderness  39.50 39.93 5.0 +0.43  
19   Charlotte I'anson S. Holderness  40.70 42.73 +2.03  
20   Cerys Mcrae S. Holderness  45.20 43.26 -1.94  
22   Sophie Bower S. Holderness  44.70 43.45 -1.25  
29   Lucy Harrison S. Holderness  45.00 45.21 +0.21  
Event 112 Boys 9/10 yrs 50m Butterfly
 9yrs10yrs
 B Grade48.6041.50
 C Grade1:04.5047.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
2   Carter Lees S. Holderness  1:01.00 51.59 5.0 -9.41  
9 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Antonio Corrizo-smallwood 8.4 Did not touch at turn or finish with both hands, or touch not simultaneous
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
5   Aiden Wearmouth S. Holderness  1:15.40 51.75 2.0 -23.65  
8   William Garrod S. Holderness  54.30 53.22 -1.08  
16   Ben Reed S. Holderness  54.10 1:05.82 +11.72  
Event 115 Girls 11/12 yrs 50m Butterfly
 11/12yrs
 B Grade39.00
 C Grade44.00
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
3   Joanna Wright S. Holderness  41.10 39.35 4.0 -1.75  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
21   Anna-louise Fallowfield S. Holderness  51.10 48.87 -2.23  
37   Charlotte I'anson S. Holderness  57.30 57.73 +0.43  
40   Lucy Harrison S. Holderness  1:03.50 1:02.65 -0.85  
11-12 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
7   Izzy Chalmers S. Holderness  44.00 39.47 -4.53  
11-12 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Cerys Mcrae 8.2 Arms not brought forward over the water
Event 116 Boys 9/10 yrs 50m Freestyle
 9yrs10yrs
 B Grade42.8036.50
 C Grade57.5042.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
10   Antonio Corrizo-smallwood S. Holderness  47.40 50.01 +2.61  
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
1   Carter Lees S. Holderness  43.00 38.06 -4.94  
10 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
5   Ben Reed S. Holderness  40.40 39.70 2.0 -0.70  
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
1   William Garrod S. Holderness  47.40 42.92 6.0 -4.48  
10 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
3   Aiden Wearmouth S. Holderness  43.40 37.41 -5.99  
Event 201 Girls 9, 10, 13/14 yrs 100m Ind. Medley
 9yrs10yrs13/14yrs
 B Grade1:50.301:38.901:19.60
 C Grade2:17.601:56.001:26.80
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
17   Khushi Dave S. Holderness  NT 2:06.58 npt  
10 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
1   Frances Luckup S. Holderness  1:46.30 1:38.90 6.0 -7.40  
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
3   Rhiannon Heath S. Holderness  2:07.90 1:58.80 4.0 -9.10  
10 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Farrah Bennett 9.3 Finish of each stroke not in accordance with rules for the particular stroke
Event 202 Boys 11/12, 15+ yrs 100m Ind. Medley
 11/12yrs15+ yrs
 B Grade1:26.501:10.60
 C Grade1:39.201:17.10
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
15   Edward Scott S. Holderness  1:35.00 1:32.46 -2.54  
11-12 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
4   Luke Turnbull S. Holderness  1:34.50 1:24.17 -10.33  
11   Michael Crees S. Holderness  1:39.60 1:38.35 -1.25  
Event 203 Girls 9/10 yrs 50m Backstroke
 9yrs10yrs
 B Grade49.5044.50
 C Grade1:01.8050.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
19   Khushi Dave S. Holderness  59.30 1:02.92 +3.62  
10 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
8   Frances Luckup S. Holderness  49.00 46.10 -2.90  
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
5   Rhiannon Heath S. Holderness  54.80 53.07 2.0 -1.73  
6   Farrah Bennett S. Holderness  1:00.80 53.64 1.0 -7.16  
7   Chloe Harrison S. Holderness  58.30 55.08 -3.22  
10 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
4   Abbie Bowden S. Holderness  45.40 42.53 -2.87  
Event 204 Boys 11/12 yrs 50m Breaststroke
 11/12yrs
 B Grade43.00
 C Grade48.00
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
17   Edward Scott S. Holderness  53.50 51.14 -2.36  
27   Michael Crees S. Holderness  54.20 54.69 +0.49  
Event 207 Girls 9/10 yrs 50m Breaststroke
 9yrs10yrs
 B Grade56.2048.50
 C Grade1:09.9054.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
21   Khushi Dave S. Holderness  1:04.70 1:06.54 +1.84  
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
2   Frances Luckup S. Holderness  57.00 55.32 5.0 -1.68  
13   Rhiannon Heath S. Holderness  1:02.20 1:00.33 -1.87  
15   Farrah Bennett S. Holderness  NT 1:00.77 npt  
Event 208 Boys 11/12 yrs 50m Backstroke
 11/12yrs
 B Grade38.50
 C Grade43.50
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
2   Luke Turnbull S. Holderness  38.90 39.37 4.5 +0.47  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
5   Edward Scott S. Holderness  44.90 44.59 2.0 -0.31  
15   Michael Crees S. Holderness  47.70 46.67 -1.03  
Event 211 Girls 9/10 yrs 50m Freestyle
 9yrs10yrs
 B Grade42.9037.50
 C Grade53.9043.50
9 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
2   Khushi Dave S. Holderness  58.00 58.57 5.0 +0.57  
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
8   Chloe Harrison S. Holderness  52.90 46.23 -6.67  
13   Farrah Bennett S. Holderness  48.20 47.47 -0.73  
21   Rhiannon Heath S. Holderness  49.50 53.92 +4.42  
10 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
4   Frances Luckup S. Holderness  43.70 39.92 -3.78  
Event 212 Boys 11/12 yrs 50m Butterfly
 11/12yrs
 B Grade36.50
 C Grade41.50
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
3   Edward Scott S. Holderness  42.20 42.16 4.0 -0.04  
7   Michael Crees S. Holderness  45.00 43.44 -1.56  
Event 215 Girls 9/10 yrs 50m Butterfly
 9yrs10yrs
 B Grade48.4042.50
 C Grade59.9048.50
9 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Khushi Dave 8.2 Arms not brought forward over the water
10 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
1   Abbie Bowden S. Holderness  44.70 43.39 6.0 -1.31  
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
7   Frances Luckup S. Holderness  52.80 51.58 -1.22  
14   Rhiannon Heath S. Holderness  59.90 57.31 -2.59  
10 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Farrah Bennett 8.2 Arms not brought forward over the water
Event 216 Boys 11/12 yrs 50m Freestyle
 11/12yrs
 B Grade33.50
 C Grade38.50
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
13   Edward Scott S. Holderness  38.10 36.88 -1.22  
19   Michael Crees S. Holderness  37.60 37.55 -0.05  
11-12 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
2   Luke Turnbull S. Holderness  34.30 32.21 -2.09