Minster banner image
<< Back to index Event Results for Tadcaster Print Version
(new window)
Event 101 Girls 11/12, 15+ yrs 100m Ind. Medley
 11/12yrs15+ yrs
 B Grade1:25.501:17.70
 C Grade1:35.301:24.80
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
2   Charlotte Black Tadcaster   1:27.17 1:25.82 5.0 -1.35  
21   Ellie Walker Tadcaster   1:33.29 1:32.14 -1.15  
27   Hannah Sharpe Tadcaster   1:34.21 1:37.08 +2.87  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
22   Georgia Banks Tadcaster   1:40.92 1:41.61 +0.69  
11-12 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
1   Alex Heard Tadcaster   1:26.94 1:23.80 -3.14  
15 yrs & Over B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
5   Emma Hargrave Tadcaster   1:22.50 1:22.26 2.0 -0.24  
Event 102 Boys 9, 10, 13/14 yrs 100m Ind. Medley
 9yrs10yrs13/14yrs
 B Grade1:49.501:39.901:15.00
 C Grade2:26.402:06.801:22.50
13-14 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
3   Oliver Hackwell Tadcaster   1:16.10 1:16.34 4.0 +0.24  
Event 103 Girls 11/12 yrs 50m Backstroke
 11/12yrs
 B Grade39.00
 C Grade44.00
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
6   Alex Heard Tadcaster   42.59 39.91 1.0 -2.68  
27   Georgia Banks Tadcaster   43.10 43.06 -0.04  
32   Ellie Walker Tadcaster   43.58 43.98 +0.40  
34   Hannah Sharpe Tadcaster   43.80 44.24 +0.44  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
20   Jemima Browning Tadcaster   46.63 46.51 -0.12  
Event 105 Girls 15 & Over 50m Butterfly
 15+ yrs
 B Grade34.00
 C Grade38.00
15 yrs & Over Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
3   Emma Hargrave Tadcaster   39.46 37.86 -1.60  
Event 106 Boys 13/14 yrs 50m Freestyle
 13/14yrs
 B Grade31.00
 C Grade35.00
13-14 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
4   Matthew Kirby Tadcaster   42.00 41.86 3.0 -0.14  
Event 107 Girls 11/12 yrs 50m Breaststroke
 11/12yrs
 B Grade44.00
 C Grade49.00
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
8   Charlotte Black Tadcaster   45.44 45.13 -0.31  
10   Alex Heard Tadcaster   46.22 46.07 -0.15  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
41   Hannah Sharpe Tadcaster   54.43 53.31 -1.12  
53   Jemima Browning Tadcaster   54.55 55.65 +1.10  
11-12 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Ellie Walker 7.6 Did not touch at turn or finish with both hands, or touch simultaneous
  Georgia Banks 4.4 Start before starting signal
Event 109 Girls 15 & Over 50m Freestyle
 15+ yrs
 B Grade31.00
 C Grade35.00
15 yrs & Over B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
8   Emma Hargrave Tadcaster   33.50 33.20 -0.30  
Event 111 Girls 11/12 yrs 50m Freestyle
 11/12yrs
 B Grade34.50
 C Grade39.50
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
4   Ellie Walker Tadcaster   34.69 34.99 3.0 +0.30  
6   Charlotte Black Tadcaster   34.68 35.08 1.0 +0.40  
47   Hannah Sharpe Tadcaster   37.59 39.16 +1.57  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
14   Jemima Browning Tadcaster   41.35 42.06 +0.71  
16   Georgia Banks Tadcaster   39.91 42.42 +2.51  
Event 113 Girls 15 & Over 50m Backstroke
 15+ yrs
 B Grade33.00
 C Grade37.00
15 yrs & Over C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
1   Emma Hargrave Tadcaster   37.86 37.80 6.0 -0.06  
Event 114 Boys 13/14 yrs 50m Breaststroke
 13/14yrs
 B Grade39.50
 C Grade43.50
13-14 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
17   Matthew Kirby Tadcaster   55.68 53.87 -1.81  
13-14 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
3   Oliver Hackwell Tadcaster   41.25 37.63 -3.62  
Event 115 Girls 11/12 yrs 50m Butterfly
 11/12yrs
 B Grade39.00
 C Grade44.00
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
24   Hannah Sharpe Tadcaster   49.06 49.37 +0.31  
35   Jemima Browning Tadcaster   48.93 55.96 +7.03  
11-12 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Ellie Walker 8.3 Breaststroke kick used (legal in Masters? Competitions)
Event 117 Girls 15 & Over 50m Breaststroke
 15+ yrs
 B Grade38.00
 C Grade42.00
15 yrs & Over C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
1   Emma Hargrave Tadcaster   43.66 43.35 6.0 -0.31  
Event 201 Girls 9, 10, 13/14 yrs 100m Ind. Medley
 9yrs10yrs13/14yrs
 B Grade1:50.301:38.901:19.60
 C Grade2:17.601:56.001:26.80
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
7   Marija Hiscott Tadcaster   1:59.03 1:43.52 -15.51  
13-14 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
7   Isobel Thompson Tadcaster   1:23.40 1:23.22 -0.18  
13-14 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
5   Eve Nattriss Tadcaster   1:31.50 1:28.64 2.0 -2.86  
10   Ellie Heard Tadcaster   1:27.81 1:31.06 +3.25  
16   Lily Walker Tadcaster   1:37.05 1:35.88 -1.17  
13-14 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Emily Ball 4.4 Start before starting signal
Event 202 Boys 11/12, 15+ yrs 100m Ind. Medley
 11/12yrs15+ yrs
 B Grade1:26.501:10.60
 C Grade1:39.201:17.10
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
4   James King Tadcaster   1:43.00 1:40.26 3.0 -2.74  
11-12 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
6   Daniel Hunter Tadcaster   1:42.78 1:31.75 -11.03  
7   Benjamin Colling Tadcaster   1:40.75 1:33.31 -7.44  
11-12 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Max Walker 4.4 Start before starting signal
Event 203 Girls 9/10 yrs 50m Backstroke
 9yrs10yrs
 B Grade49.5044.50
 C Grade1:01.8050.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
5   Marija Hiscott Tadcaster   58.35 52.63 2.0 -5.72  
Event 204 Boys 11/12 yrs 50m Breaststroke
 11/12yrs
 B Grade43.00
 C Grade48.00
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
7   Tamlin Barker Tadcaster   47.52 47.11 -0.41  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
6   Daniel Hunter Tadcaster   51.47 49.42 1.0 -2.05  
12   Max Walker Tadcaster   49.27 50.02 +0.75  
15   James King Tadcaster   51.13 50.98 -0.15  
21   Benjamin Colling Tadcaster   51.82 52.46 +0.64  
Event 205 Girls 13/14 yrs 50m Butterfly
 13/14yrs
 B Grade37.00
 C Grade41.00
13-14 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
13   Emily Ball Tadcaster   39.81 39.12 -0.69  
18   Ellie Heard Tadcaster   37.33 40.16 +2.83  
13-14 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
10   Lily Walker Tadcaster   48.00 48.02 +0.02  
Event 207 Girls 9/10 yrs 50m Breaststroke
 9yrs10yrs
 B Grade56.2048.50
 C Grade1:09.9054.50
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
4   Marija Hiscott Tadcaster   56.40 52.21 -4.19  
Event 208 Boys 11/12 yrs 50m Backstroke
 11/12yrs
 B Grade38.50
 C Grade43.50
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
7   Tamlin Barker Tadcaster   43.03 41.04 -1.99  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
8   Benjamin Colling Tadcaster   45.57 45.52 -0.05  
10   Daniel Hunter Tadcaster   48.70 45.59 -3.11  
11   Max Walker Tadcaster   47.33 45.86 -1.47  
25   James King Tadcaster   49.28 50.71 +1.43  
Event 209 Girls 13/14 yrs 50m Freestyle
 13/14yrs
 B Grade33.50
 C Grade37.50
13-14 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
11   Eve Nattriss Tadcaster   34.84 34.49 -0.35  
24   Ellie Heard Tadcaster   34.06 35.88 +1.82  
13-14 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
6   Lily Walker Tadcaster   39.02 39.73 1.0 +0.71  
Event 211 Girls 9/10 yrs 50m Freestyle
 9yrs10yrs
 B Grade42.9037.50
 C Grade53.9043.50
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
10   Marija Hiscott Tadcaster   NT 43.68 npt  
Event 212 Boys 11/12 yrs 50m Butterfly
 11/12yrs
 B Grade36.50
 C Grade41.50
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
15   Max Walker Tadcaster   47.63 46.35 -1.28  
16   Benjamin Colling Tadcaster   47.65 46.87 -0.78  
18   Daniel Hunter Tadcaster   47.16 48.20 +1.04  
Event 213 Girls 13/14 yrs 50m Backstroke
 13/14yrs
 B Grade36.50
 C Grade40.50
13-14 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
18   Eve Nattriss Tadcaster   40.32 41.87 +1.55  
13-14 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
1   Isobel Thompson Tadcaster   42.28 40.52 6.0 -1.76  
15   Lily Walker Tadcaster   43.83 43.26 -0.57  
16   Ellie Heard Tadcaster   41.50 43.41 +1.91  
13-14 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
1   Emily Ball Tadcaster   40.78 39.72 -1.06  
Event 215 Girls 9/10 yrs 50m Butterfly
 9yrs10yrs
 B Grade48.4042.50
 C Grade59.9048.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
1   Marija Hiscott Tadcaster   56.49 50.00 6.0 -6.49  
Event 216 Boys 11/12 yrs 50m Freestyle
 11/12yrs
 B Grade33.50
 C Grade38.50
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
21   Daniel Hunter Tadcaster   38.31 37.89 -0.42  
22   Tamlin Barker Tadcaster   38.15 37.95 -0.20  
23   Benjamin Colling Tadcaster   37.31 39.03 +1.72  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
3   James King Tadcaster   38.65 39.11 4.0 +0.46  
5   Max Walker Tadcaster   39.95 39.36 2.0 -0.59  
Event 217 Girls 13/14 yrs 50m Breaststroke
 13/14yrs
 B Grade42.00
 C Grade46.00
13-14 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
6   Emily Ball Tadcaster   45.35 44.38 1.0 -0.97  
9   Lily Walker Tadcaster   45.56 44.79 -0.77  
12   Isobel Thompson Tadcaster   44.60 45.17 +0.57  
13-14 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
4   Eve Nattriss Tadcaster   46.25 45.14 -1.11