Minster banner image
<< Back to index Event Results for York City Baths Print Version
(new window)
Event 101 Girls 11/12, 15+ yrs 100m Ind. Medley
 11/12yrs15+ yrs
 B Grade1:25.501:17.70
 C Grade1:35.301:24.80
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
29   Jessica Armes York  1:33.84 1:38.46 +4.62  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
25   Meghan Scadding York  1:46.46 1:42.19 -4.27  
33   Isobel Mclaughlin York  1:54.88 1:46.83 -8.05  
15 yrs & Over B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
8   Kayleigh Brown York  1:22.10 1:23.00 +0.90  
Event 102 Boys 9, 10, 13/14 yrs 100m Ind. Medley
 9yrs10yrs13/14yrs
 B Grade1:49.501:39.901:15.00
 C Grade2:26.402:06.801:22.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
3   Alfie Evans York  2:07.00 1:53.64 4.0 -13.36  
13-14 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
9   David Grieves York  1:34.47 1:27.22 -7.25  
11   Alex Scadding York  1:28.35 1:28.22 -0.13  
14   Christian Brennan York  1:39.91 1:30.27 -9.64  
15   Robert Fox York  1:34.24 1:33.17 -1.07  
Event 103 Girls 11/12 yrs 50m Backstroke
 11/12yrs
 B Grade39.00
 C Grade44.00
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
15   Esther Rhodes York  57.03 46.33 -10.70  
27   Meghan Scadding York  50.16 47.83 -2.33  
41   Daisy Ivel York  56.12 51.86 -4.26  
11-12 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
9   Jessica Armes York  45.54 42.98 -2.56  
Event 104 Boys 9/10 yrs 50m Breaststroke
 9yrs10yrs
 B Grade55.8047.50
 C Grade1:14.0053.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
4   Alfie Evans York  1:02.65 57.92 3.0 -4.73  
Event 105 Girls 15 & Over 50m Butterfly
 15+ yrs
 B Grade34.00
 C Grade38.00
15 yrs & Over B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
13   Kayleigh Brown York  37.86 38.03 +0.17  
Event 106 Boys 13/14 yrs 50m Freestyle
 13/14yrs
 B Grade31.00
 C Grade35.00
13-14 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
11   Alex Scadding York  34.98 35.80 +0.82  
13   Robert Fox York  33.01 36.17 +3.16  
13-14 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
1   Christian Brennan York  37.83 37.45 6.0 -0.38  
Event 107 Girls 11/12 yrs 50m Breaststroke
 11/12yrs
 B Grade44.00
 C Grade49.00
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
6   Isobel Mclaughlin York  50.05 49.90 1.0 -0.15  
27   Esther Rhodes York  51.97 52.01 +0.04  
37   Meghan Scadding York  52.24 52.80 +0.56  
47   Daisy Ivel York  58.00 53.68 -4.32  
Event 108 Boys 9/10 yrs 50m Backstroke
 9yrs10yrs
 B Grade49.6043.50
 C Grade1:05.5049.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
7   Alfie Evans York  57.84 56.03 -1.81  
Event 109 Girls 15 & Over 50m Freestyle
 15+ yrs
 B Grade31.00
 C Grade35.00
15 yrs & Over B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
19   Kayleigh Brown York  33.80 35.05 +1.25  
Event 110 Boys 13/14 yrs 50m Butterfly
 13/14yrs
 B Grade35.00
 C Grade39.00
13-14 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
7   David Grieves York  42.18 40.95 -1.23  
9   Christian Brennan York  43.55 42.50 -1.05  
10   Alex Scadding York  41.68 42.87 +1.19  
12   Robert Fox York  40.46 45.52 +5.06  
Event 111 Girls 11/12 yrs 50m Freestyle
 11/12yrs
 B Grade34.50
 C Grade39.50
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
54   Jessica Armes York  39.47 40.22 +0.75  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
12   Meghan Scadding York  39.54 41.82 +2.28  
25   Daisy Ivel York  45.34 44.41 -0.93  
26   Isobel Mclaughlin York  44.22 44.67 +0.45  
30   Esther Rhodes York  45.88 46.28 +0.40  
Event 112 Boys 9/10 yrs 50m Butterfly
 9yrs10yrs
 B Grade48.6041.50
 C Grade1:04.5047.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
9   Alfie Evans York  57.97 58.45 +0.48  
Event 113 Girls 15 & Over 50m Backstroke
 15+ yrs
 B Grade33.00
 C Grade37.00
15 yrs & Over C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
8   Kayleigh Brown York  40.31 40.39 +0.08  
Event 114 Boys 13/14 yrs 50m Breaststroke
 13/14yrs
 B Grade39.50
 C Grade43.50
13-14 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
9   Robert Fox York  43.00 45.81 +2.81  
13-14 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
7   Alex Scadding York  46.75 47.63 +0.88  
8   David Grieves York  48.95 47.65 -1.30  
14   Christian Brennan York  47.26 49.67 +2.41  
Event 115 Girls 11/12 yrs 50m Butterfly
 11/12yrs
 B Grade39.00
 C Grade44.00
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
32   Meghan Scadding York  50.23 55.09 +4.86  
33   Daisy Ivel York  53.78 55.15 +1.37  
Event 116 Boys 9/10 yrs 50m Freestyle
 9yrs10yrs
 B Grade42.8036.50
 C Grade57.5042.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
2   Alfie Evans York  52.32 45.19 5.0 -7.13  
Event 117 Girls 15 & Over 50m Breaststroke
 15+ yrs
 B Grade38.00
 C Grade42.00
15 yrs & Over C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
6   Kayleigh Brown York  42.57 44.76 1.0 +2.19  
Event 118 Boys 13/14 yrs 50m Backstroke
 13/14yrs
 B Grade35.50
 C Grade39.50
13-14 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
2   Alex Scadding York  40.98 40.30 5.0 -0.68  
5   David Grieves York  39.78 40.87 2.0 +1.09  
8   Christian Brennan York  44.68 43.04 -1.64  
13   Robert Fox York  52.31 51.51 -0.80  
Event 201 Girls 9, 10, 13/14 yrs 100m Ind. Medley
 9yrs10yrs13/14yrs
 B Grade1:50.301:38.901:19.60
 C Grade2:17.601:56.001:26.80
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
5   Lydia Whitham York  2:09.94 1:57.51 2.0 -12.43  
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
14   Emma Pears-dorland York  NT 1:55.35 npt  
9 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Elizabeth Hogg 8.2 Arms not brought forward over the water
10 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
4   Emma Gibbs York  1:42.66 1:42.17 3.0 -0.49  
5   Molly Jones York  1:53.22 1:43.80 2.0 -9.42  
10 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
15   Charlotte Middleton York  NT 1:45.14 npt  
17   Hannah Roberts-clark York  2:00.00 1:49.09 -10.91  
10 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Liberty Sinclair
Event 202 Boys 11/12, 15+ yrs 100m Ind. Medley
 11/12yrs15+ yrs
 B Grade1:26.501:10.60
 C Grade1:39.201:17.10
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
5   Ethan Redmond York  1:37.39 1:28.60 2.0 -8.79  
8   George Hogg York  1:33.15 1:29.89 -3.26  
Event 203 Girls 9/10 yrs 50m Backstroke
 9yrs10yrs
 B Grade49.5044.50
 C Grade1:01.8050.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
13   Lydia Whitham York  55.56 54.50 -1.06  
16   Emma Pears-dorland York  57.49 55.81 -1.68  
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
19   Elizabeth Hogg York  1:05.26 58.89 -6.37  
10 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
3   Emma Gibbs York  44.98 45.83 3.5 +0.85  
14   Hannah Roberts-clark York  48.97 48.09 -0.88  
10 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
11   Molly Jones York  53.35 49.92 -3.43  
12   Charlotte Middleton York  NT 50.19 npt  
10 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Liberty Sinclair Did Not Compete
Event 204 Boys 11/12 yrs 50m Breaststroke
 11/12yrs
 B Grade43.00
 C Grade48.00
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
1   Ethan Redmond York  45.52 43.07 6.0 -2.45  
6   George Hogg York  47.38 46.99 1.0 -0.39  
Event 205 Girls 13/14 yrs 50m Butterfly
 13/14yrs
 B Grade37.00
 C Grade41.00
13-14 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
5   Lydia Miller York  43.69 39.93 -3.76  
Event 207 Girls 9/10 yrs 50m Breaststroke
 9yrs10yrs
 B Grade56.2048.50
 C Grade1:09.9054.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
1   Elizabeth Hogg York  56.20 56.91 6.0 +0.71  
16   Emma Pears-dorland York  1:02.36 1:02.38 +0.02  
22   Lydia Whitham York  1:09.45 1:09.13 -0.32  
10 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
2   Molly Jones York  51.83 49.79 5.0 -2.04  
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
5   Emma Gibbs York  56.85 56.60 2.0 -0.25  
10 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
8   Charlotte Middleton York  NT 52.49 npt  
10 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Liberty Sinclair Did Not Compete
Event 208 Boys 11/12 yrs 50m Backstroke
 11/12yrs
 B Grade38.50
 C Grade43.50
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
14   George Hogg York  44.77 46.63 +1.86  
11-12 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
6   Ethan Redmond York  46.00 42.37 -3.63  
Event 209 Girls 13/14 yrs 50m Freestyle
 13/14yrs
 B Grade33.50
 C Grade37.50
13-14 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
1   Lydia Miller York  40.22 38.13 6.0 -2.09  
Event 211 Girls 9/10 yrs 50m Freestyle
 9yrs10yrs
 B Grade42.9037.50
 C Grade53.9043.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
9   Emma Pears-dorland York  50.83 48.26 -2.57  
21   Elizabeth Hogg York  53.80 58.14 +4.34  
9 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
19   Lydia Whitham York  54.31 51.40 -2.91  
10 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
17   Molly Jones York  43.11 42.74 -0.37  
18   Emma Gibbs York  40.77 44.18 +3.41  
20   Hannah Roberts-clark York  43.09 44.72 +1.63  
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
9   Charlotte Middleton York  NT 46.27 npt  
10 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Liberty Sinclair Did Not Compete
Event 212 Boys 11/12 yrs 50m Butterfly
 11/12yrs
 B Grade36.50
 C Grade41.50
11-12 yrs Speeding Tickets 
  Name Team Entry Time Race Time   Improvement
2   George Hogg York  44.24 41.01 -3.23  
Event 215 Girls 9/10 yrs 50m Butterfly
 9yrs10yrs
 B Grade48.4042.50
 C Grade59.9048.50
9 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
7   Lydia Whitham York  58.62 58.70 +0.08  
9 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
2   Emma Pears-dorland York  NT 1:02.91 5.0 npt  
9 yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Elizabeth Hogg 8.2 Arms not brought forward over the water
10 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
5   Hannah Roberts-clark York  48.62 50.57 2.0 +1.95  
12   Emma Gibbs York  49.35 54.92 +5.57  
Event 216 Boys 11/12 yrs 50m Freestyle
 11/12yrs
 B Grade33.50
 C Grade38.50
11-12 yrs B Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
7   Ethan Redmond York  36.16 36.01 -0.15  
11-12 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
1   George Hogg York  42.30 38.51 6.0 -3.79  
Event 217 Girls 13/14 yrs 50m Breaststroke
 13/14yrs
 B Grade42.00
 C Grade46.00
13-14 yrs C Grade 
Pos Name Team Entry Time Race Time Pts Improvement
14   Lydia Miller York  54.34 49.86 -4.48