santa banner image
<< Back to index Filtered Event Results for South Holderness Print Version
(new window)
Full Results
Event 101 Girls 11 & 12 yrs 200m Ind. Medley
 Cut-offs11yrs12yrs
B Grade3:07.002:58.00
C Grade3:17.003:08.00

11yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Lucy Steele S Holderness  3:27.30  3:22.93  4.0 -4.37 
7 Megan Wall S Holderness  3:43.30  3:35.60  -7.70 
11yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
1 Isabel Chalmers S Holderness  3:22.70  3:08.98  -13.72 
Full Results
Event 102 Boys 9 & 10 yrs 100m Ind. Medley
 Cut-offs9yrs10yrs
B GradeNoneNone
C GradeNoneNone

9yrs Ungraded 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Joseph Wall S Holderness  1:31.40  1:41.91  4.0 +10.51 
10yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
1 Edward Scott S Holderness  1:34.00  1:35.02  6.0 +1.02 
2 Ben Reed S Holderness  1:49.09  1:50.29  5.0 +1.20 
3 William Garrod S Holderness  1:59.70  1:53.70  4.0 -6.00 
Full Results
Event 103 Girls 13 yrs & Over 200m Ind. Medley
 Cut-offs13yrs14yrs15yrs +
B Grade2:51.002:49.002:41.00
C Grade3:00.002:57.002:49.00

14yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Georgia Watson S Holderness  3:01.56  2:58.76  6.0 -2.80 
6 Katie Steele S Holderness  3:29.00  3:27.20  1.0 -1.80 
Full Results
Event 104 Boys 9 - 12 yrs 50m Backstroke
 Cut-offs9yrs10yrs11yrs12yrs
B GradeNone43.5041.5040.50
C GradeNone48.5047.0044.50

10yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Edward Scott S Holderness  45.05  46.38  5.0 +1.33 
10yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 William Garrod S Holderness  58.80  54.44  5.0 -4.36 
10yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
1 Ben Reed S Holderness  48.50  48.39  -0.11 
Full Results
Event 105 Girls 10 - 12 yrs 100m Butterfly
 Cut-offs10yrs11yrs12yrs
B Grade1:37.001:28.001:22.00
C Grade1:45.001:35.001:29.00

11yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
6 Megan Wall S Holderness  1:48.00  1:52.36  1.0 +4.36 
Full Results
Event 107 Girls 13 yrs & Over 100m Freestyle
 Cut-offs13yrs14yrs15yrs +
B Grade1:09.001:07.001:06.00
C Grade1:14.501:13.001:11.00

14yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Georgia Watson S Holderness  1:13.10  1:15.78  3.0 +2.68 
Full Results
Event 109 Boys 10 - 12 yrs 100m Breaststroke
 Cut-offs10yrs11yrs12yrs
B Grade1:50.001:40.001:34.50
C Grade1:58.001:47.001:41.50

10yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 William Garrod S Holderness  2:05.50  2:01.70  6.0 -3.80 
2 Ben Reed S Holderness  2:19.70  2:13.00  5.0 -6.70 
12yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
1 Jordan Wearmouth S Holderness  1:34.91  1:32.57  -2.34 
Full Results
Event 110 Girls 10 - 12 yrs 50m Freestyle
 Cut-offs10yrs11yrs12yrs
B Grade37.5036.0035.50
C Grade42.5040.5039.50

10yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Cerys Mcrae S Holderness  52.10  45.63  3.0 -6.47 
10yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
2 Charlotte I'anson S Holderness  43.30  40.70  -2.60 
11yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Megan Wall S Holderness  37.80  38.13  5.0 +0.33 
7 Lucy Steele S Holderness  40.02  40.53  +0.51 
11yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
5 Lucy Harrison S Holderness  46.63  45.05  2.0 -1.58 
11yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
1 Isabel Chalmers S Holderness  36.00  34.60  -1.40 
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Anna Louise Fallowfield S Holderness  40.02  39.51  6.0 -0.51 
5 Sophie Bower S Holderness  46.70  44.72  2.0 -1.98 
Full Results
Event 112 Girls 13 yrs & Over 50m Backstroke
 Cut-offs13yrs14yrs15yrs +
B Grade37.5038.0036.00
C Grade41.0041.5039.00

13yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Niamh Ansell S Holderness  45.70  43.65  4.0 -2.05 
14yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Georgia Watson S Holderness  38.99  41.08  4.0 +2.09 
14yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
1 Gabby Butler S Holderness  38.30  37.12  -1.18 
Full Results
Event 113 Boys 9 - 12 yrs 50m Butterfly
 Cut-offs9yrs10yrs11yrs12yrs
B GradeNone44.5041.0038.00
C GradeNone49.5045.5042.00

9yrs Ungraded 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Joseph Wall S Holderness  45.48  44.72  6.0 -0.76 
10yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Edward Scott S Holderness  46.70  44.64  6.0 -2.06 
10yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Ben Reed S Holderness  54.82  57.27  6.0 +2.45 
2 William Garrod S Holderness  NT  58.64  5.0 npt 
12yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Jordan Wearmouth S Holderness  38.93  38.24  6.0 -0.69 
Full Results
Event 114 Girls 10 - 12 yrs 100m Backstroke
 Cut-offs10yrs11yrs12yrs
B Grade1:36.001:27.001:23.00
C Grade1:44.001:34.001:30.00

10yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Charlotte I'anson S Holderness  1:43.90  1:45.87  4.0 +1.97 
11yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
2 Isabel Chalmers S Holderness  1:27.60  1:26.64  -0.96 
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
9 Sophie Bower S Holderness  1:48.00  1:47.81  -0.19 
11 Paula Bowes S Holderness  1:48.00  1:51.50  +3.50 
Full Results
Event 116 Girls 13 yrs & Over 100m Breaststroke
 Cut-offs13yrs14yrs15yrs +
B Grade1:30.001:27.501:22.50
C Grade1:36.501:33.501:27.50

13yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Niamh Ansell S Holderness  1:40.46  1:39.11  4.0 -1.35 
14yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Katie Steele S Holderness  1:45.50  1:47.07  5.0 +1.57 
Full Results
Event 117 Boys 9 yrs 50m Freestyle
 Cut-offs9yrs
B GradeNone
C GradeNone

9yrs Ungraded 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Joseph Wall S Holderness  39.70  39.01  4.0 -0.69 
Full Results
Event 118 Boys 10 - 12 yrs 100m Freestyle
 Cut-offs10yrs11yrs12yrs
B Grade1:26.001:16.501:13.50
C Grade1:34.001:23.501:20.50

10yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 William Garrod S Holderness  1:53.40  1:51.10  6.0 -2.30 
10yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
1 Edward Scott S Holderness  1:26.00  1:23.80  -2.20 
3 Ben Reed S Holderness  1:36.40  1:31.60  -4.80 
Full Results
Event 119 Girls 10 - 12 yrs 50m Breaststroke
 Cut-offs10yrs11yrs12yrs
B Grade51.0047.5044.50
C Grade56.0052.0048.50

10yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
7 Charlotte I'anson S Holderness  1:05.00  1:02.56  -2.44 
10yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
2 Cerys Mcrae S Holderness  1:00.30  54.20  -6.10 
11yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Lucy Steele S Holderness  50.70  50.43  5.0 -0.27 
11yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Lucy Harrison S Holderness  53.82  52.87  6.0 -0.95 
11yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
1 Isabel Chalmers S Holderness  48.67  47.45  -1.22 
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
7 Sophie Bower S Holderness  54.70  55.04  +0.34 
9 Anna Louise Fallowfield S Holderness  1:04.20  56.30  -7.90 
12yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Paula Bowes Did Not Compete
Full Results
Event 120 Boys 13 yrs & Over 100m Backstroke
 Cut-offs13yrs14yrs15yrs +
B Grade1:18.001:14.001:09.00
C Grade1:24.501:20.001:14.00

14yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Oliver Wray S Holderness  1:19.90  1:18.19  6.0 -1.71 
Full Results
Event 121 Girls 13 yrs & Over 50m Butterfly
 Cut-offs13yrs14yrs15yrs +
B Grade36.0035.5033.00
C Grade39.5039.0036.00

14yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Georgia Watson S Holderness  37.90  38.16  4.0 +0.26 
14yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Katie Steele S Holderness  44.10  44.63  3.0 +0.53 
Full Results
Event 201 Boys 11 & 12 yrs 200m Ind. Medley
 Cut-offs11yrs12yrs
B Grade3:05.003:01.00
C Grade3:15.003:11.00

11yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Michael Crees S Holderness  3:49.50  3:35.76  3.0 -13.74 
12yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
1 Jordan Wearmouth S Holderness  3:02.50  2:53.01  -9.49 
Full Results
Event 202 Girls 9 & 10 yrs 100m Ind. Medley
 Cut-offs9yrs10yrs
B GradeNoneNone
C GradeNoneNone

9yrs Ungraded 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Evie Lees S Holderness  1:34.10  1:33.38  6.0 -0.72 
2 Abbie Bowden S Holderness  1:35.19  1:35.36  5.0 +0.17 
9 Frances Luckup S Holderness  1:58.80  1:46.38  -12.42 
10yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
14 Charlotte I'anson S Holderness  1:52.70  1:50.14  -2.56 
10yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Cerys Mcrae 9.3 Finish of each stroke not in accordance with rules for the particular stroke
Full Results
Event 203 Boys 13 yrs & Over 200m Ind. Medley
 Cut-offs13yrs14yrs15yrs +
B Grade2:51.002:42.002:34.00
C Grade3:00.002:50.002:42.00

14yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Oliver Wray S Holderness  3:12.10  2:57.81  6.0 -14.29 
Full Results
Event 204 Girls 9 - 12 yrs 50m Backstroke
 Cut-offs9yrs10yrs11yrs12yrs
B GradeNone44.5042.0040.50
C GradeNone49.0046.5044.50

9yrs Ungraded 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Evie Lees S Holderness  44.30  44.53  5.0 +0.23 
6 Abbie Bowden S Holderness  46.31  48.21  1.0 +1.90 
9 Frances Luckup S Holderness  53.80  49.05  -4.75 
22 Khushi Dave S Holderness  1:08.00  59.30  -8.70 
10yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Charlotte I'anson S Holderness  52.30  49.85  6.0 -2.45 
6 Cerys Mcrae S Holderness  1:00.04  54.96  1.0 -5.08 
11yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
2 Isabel Chalmers S Holderness  42.05  40.56  -1.49 
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Sophie Bower S Holderness  51.04  50.12  5.0 -0.92 
Full Results
Event 205 Boys 10 - 12 yrs 100m Butterfly
 Cut-offs10yrs11yrs12yrs
B Grade1:37.001:28.001:23.00
C Grade1:45.001:35.001:30.00

11yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Michael Crees 8.3 Alternating movement of legs or feet
12yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Jordan Wearmouth S Holderness  1:29.09  1:29.36  5.0 +0.27 
Full Results
Event 206 Girls 13 yrs & Over 50m Breaststroke
 Cut-offs13yrs14yrs15yrs +
B Grade42.5041.0038.00
C Grade46.0044.5041.00

13yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
1 Niamh Ansell S Holderness  46.77  44.71  -2.06 
Full Results
Event 207 Boys 13 yrs & Over 100m Freestyle
 Cut-offs13yrs14yrs15yrs +
B Grade1:08.001:06.001:00.00
C Grade1:14.501:12.001:05.00

14yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
1 Oliver Wray S Holderness  1:12.50  1:10.67  -1.83 
Full Results
Event 208 Girls 9 yrs 50m Breaststroke
 Cut-offs9yrs
B GradeNone
C GradeNone

9yrs Ungraded 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Abbie Bowden S Holderness  46.43  48.93  5.0 +2.50 
6 Evie Lees S Holderness  50.30  52.08  1.0 +1.78 
13 Frances Luckup S Holderness  1:02.60  57.18  -5.42 
20 Khushi Dave S Holderness  1:20.70  1:04.73  -15.97 
Full Results
Event 209 Girls 10 - 12 yrs 100m Breaststroke
 Cut-offs10yrs11yrs12yrs
B Grade1:50.001:40.501:34.00
C Grade1:58.001:47.501:41.00

10yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Cerys Mcrae S Holderness  NT  2:03.17  3.0 npt 
11yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Lucy Steele S Holderness  1:47.30  1:46.54  5.0 -0.76 
11yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
11 Lucy Harrison S Holderness  2:07.09  1:59.71  -7.38 
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
5 Sophie Bower S Holderness  NT  2:00.14  2.0 npt 
7 Anna Louise Fallowfield S Holderness  2:06.00  2:02.95  -3.05 
Full Results
Event 210 Boys 10 - 12 yrs 50m Freestyle
 Cut-offs10yrs11yrs12yrs
B Grade38.0036.0034.00
C Grade43.0040.5038.00

11yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Michael Crees S Holderness  39.20  39.43  3.0 +0.23 
Full Results
Event 211 Girls 13 yrs & Over 100m Butterfly
 Cut-offs13yrs14yrs15yrs +
B Grade1:18.001:16.501:12.50
C Grade1:24.501:22.501:17.50

14yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Georgia Watson S Holderness  1:23.16  1:24.45  6.0 +1.29 
14yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Katie Steele 8.4 Did not touch at turn or finish with both hands, or touch not simultaneous
Full Results
Event 213 Girls 9 - 12 yrs 50m Butterfly
 Cut-offs9yrs10yrs11yrs12yrs
B GradeNone44.0040.5038.00
C GradeNone49.0045.0042.00

9yrs Ungraded 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Evie Lees S Holderness  45.10  44.66  6.0 -0.44 
7 Abbie Bowden S Holderness  47.83  51.37  +3.54 
8 Frances Luckup S Holderness  1:22.00  52.82  -29.18 
10yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
9 Charlotte I'anson S Holderness  1:01.80  58.12  -3.68 
12 Cerys Mcrae S Holderness  NT  1:02.54  npt 
11yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Lucy Steele S Holderness  47.40  47.70  5.0 +0.30 
11yrs Disqualifications 
  Name DQ Information
  Lucy Harrison 8.2 Arms not brought forward over the water
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Sophie Bower S Holderness  1:06.00  1:01.23  3.0 -4.77 
Full Results
Event 214 Boys 10 - 12 yrs 100m Backstroke
 Cut-offs10yrs11yrs12yrs
B Grade1:36.501:27.501:24.50
C Grade1:44.501:34.501:31.50

11yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Michael Crees S Holderness  1:39.20  1:44.55  6.0 +5.35 
12yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
1 Jordan Wearmouth S Holderness  1:24.60  1:16.46  -8.14 
Full Results
Event 215 Girls 13 yrs & Over 50m Freestyle
 Cut-offs13yrs14yrs15yrs +
B Grade33.5030.5031.00
C Grade37.0035.0034.00

13yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Niamh Ansell S Holderness  40.06  38.90  6.0 -1.16 
14yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Gabby Butler S Holderness  31.89  30.91  6.0 -0.98 
14yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
6 Katie Steele S Holderness  37.80  38.94  1.0 +1.14 
14yrs Speeding Tickets 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time   Improvement
1 Georgia Watson S Holderness  35.29  34.91  -0.38 
Full Results
Event 216 Boys 13 yrs & Over 100m Breaststroke
 Cut-offs13yrs14yrs15yrs +
B Grade1:27.501:23.001:19.00
C Grade1:34.001:29.001:24.00

14yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
5 Oliver Wray S Holderness  1:37.40  1:39.32  2.0 +1.92 
Full Results
Event 217 Girls 9 yrs 50m Freestyle
 Cut-offs9yrs
B GradeNone
C GradeNone

9yrs Ungraded 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Abbie Bowden S Holderness  36.04  37.74  6.0 +1.70 
2 Evie Lees S Holderness  37.70  37.85  5.0 +0.15 
12 Frances Luckup S Holderness  49.60  44.63  -4.97 
24 Khushi Dave S Holderness  1:03.50  58.05  -5.45 
Full Results
Event 218 Girls 10 - 12 yrs 100m Freestyle
 Cut-offs10yrs11yrs12yrs
B Grade1:24.001:15.001:12.00
C Grade1:32.001:22.001:19.00

10yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Charlotte I'anson S Holderness  1:35.20  1:36.75  5.0 +1.55 
11yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
14 Lucy Harrison S Holderness  NT  1:51.51  npt 
12yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
4 Anna Louise Fallowfield S Holderness  1:37.00  1:31.46  3.0 -5.54 
6 Sophie Bower S Holderness  NT  1:45.08  1.0 npt 
Full Results
Event 219 Boys 10 - 12 yrs 50m Breaststroke
 Cut-offs10yrs11yrs12yrs
B Grade52.5048.5044.00
C Grade57.5053.0048.00

11yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Michael Crees S Holderness  59.80  57.24  5.0 -2.56 
Full Results
Event 220 Girls 13 yrs & Over 100m Backstroke
 Cut-offs13yrs14yrs15yrs +
B Grade1:20.001:19.001:15.00
C Grade1:26.501:25.001:20.00

14yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
1 Gabby Butler S Holderness  1:19.75  1:20.13  6.0 +0.38 
14yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
2 Georgia Watson S Holderness  1:25.15  1:27.07  5.0 +1.92